ORAVSKÁ POLHORA. Najsevernejšia obec Slovenska najkomplexnejšie naplnila princípy a požiadavky súťaže o naj dedinu roka. Tak znie verdikt vyhlasovateľa, ktorý znamená prvenstvo pre Oravskú Polhoru.
Veľké prekvapenie
Prvenstvo milo prekvapilo vedenie obce. Dúfalo v umiestnenie, maximálne však v niektorej z kategórií. „Napríklad v kategórii dedina ako klenotnica, najmä kvôli gajdošskej kultúre, ktorá je zapísaná do UNESCO a v našej obci je veľmi živá,“ hovorí starosta Michal Strnál. „Vôbec sme však nepredpokladali, že môžeme získať absolútne prvenstvo.“
Výsledky sa starosta dozvedel minulú stredu, deň pred ich oficiálnym vyhlásením. Správa ho zaskočila, keďže do poslednej chvíle nerátal s tým, že by mohla práve ich obec obstáť najlepšie v takej silnej konkurencii.
„Všetci súťažiaci patria medzi veľmi rozvinuté obce s vybudovanou infraštruktúrou a množstvom aktivít. Je to pre nás veľké prekvapenie.“
Prvenstvo je pre Oravskopolhorčanov záväzkom, no i nádejou na ďalšie zviditeľnenie sa nielen na Slovensku. „Dúfame, že titul nám pomôže aj pri ďalších projektoch, ktoré chceme robiť. V októbri nás čaká slávnostné odovzdanie ocenenia za prítomnosti viacerých významných osobností spoločenského i politického života, aj zástupcov ostatných obcí, ktoré získali ocenenia v jednotlivých kategóriách. Musíme sa na toto podujatie poctivo pripraviť.“
Motto budúcnosti
Pri hodnotení rozhodovalo viacero kritérií. Oravská samospráva si držala prím vo väčšine z nich. Okrem prezentovania rozvoja miestneho hospodárenia, starostlivosti o obec, krajinu a životné prostredie či o miestnych obyvateľov zavážila aj podpora a zachovávanie ľudových tradícií, folklóru.
„Hodnotiaca komisia posudzovala prihlásené obce v zmysle pravidiel súťaže a v duchu motta aktuálneho ročníka európskej súťaže – Myslieť dopredu,“ uviedol Andrej Švec, manažér súťaže Dedina roka. „Práve toto heslo by malo byť signálom, aby sme našu pozornosť upriamili na zmenenú realitu, prejavili sa ako objavitelia a odvážili sa vykročiť na cestu za pokrokom s inovatívnymi, kreatívnymi a trvalo udržateľnými opatreniami.“

Práve v snahách o dodržiavanie tohto kréda vidí úspech v súťaži aj starosta. „Robíme množstvo aktivít, ktoré by mali v budúcnosti priniesť rozvoj obce,“ povedal Michal Strnál. „Zavážiť mohol tiež prístup k deťom a mládeži, ktoré sú našou budúcnosťou.“
Víťazná obec bude budúci rok reprezentovať Slovensko na 15. ročníku súťaže o Európsku cenu obnovy dediny. V národnom kole o dedinu roka skončila na druhom mieste obec Zemné z okresu Nové Zámky a tretia Blatnica z Martinského okresu.
O Dedine roka
Cieľom národnej súťaže Dedina roka je prezentácia krás, jedinečnosti a úspechov vidieka, zvyšovanie povedomia občianskej spoločnosti o hodnoty krajiny, originality a národnej hrdosti, ale aj zvyšovanie konkurencieschopnosti a prestíže slovenských obcí. Vyhlasovateľmi sú rezort životného prostredia, Slovenská agentúra životného prostredia, Spolok pre obnovu dediny a Združenie miest a obcí Slovenska. V národnej súťaži v uplynulých ôsmich ročníkoch uspela len jedna oravská obce. Oravská Lesná sa stala Dedinou roka 2011. Na európskej súťaži získala Európsku cenu obnovy dediny za mimoriadne výsledky v jednotlivých oblastiach rozvoja dediny.
Európsku cenu obnovy dediny organizuje Európske pracovné spoločenstvo pre rozvoj vidieka a obnovu dediny so sídlom vo Viedni. Cieľom je podporiť najmä tie obce, vidiecke regióny a združenia v Európe, ktoré stavajú aktuálne výzvy svojho rozvoja na procese zdola nahor. Vyhlasovateľ tiež ohodnotí inovatívne, vizionárske a trvalo udržateľné projekty, ktoré zabezpečujú na budúcnosť orientovaný rozvoj. Výsledky európskej súťaže budú známe budúci rok v júni alebo v júli.