RABČA. Mother Flower je názov zaujímavého ekoprojektu, s ktorým prišli mladí ľudia z rôznych kútov Slovenska žijúci v Bratislave. Odsudzujú neporiadok v prírode, v dedine či meste. Poukazujú na to, že ho nechcú nielen projektmi či logami, ale najmä činmi.
Jednu akciu už majú za sebou. Účastníci sa, žiaľ, dajú spočítať na prstoch jednej ruky. Dobrovoľníci však veria, že do septembrovej akcie sa zapojí oveľa viac ľudí.
Prechádzky v lese
Peťo Ďubek je Rabčan. V súčasnosti žije v Bratislave, no do rodnej dediny sa rád a často vracia. Nemôže sa však pozerať na to, čo nielen v oravskej prírode dokážeme my, ľudia, narobiť.
„Vďačnosť k prírode mi bola vštepovaná odmalička, najmä mojím dedkom,“ spomína Peťo. „Žiaľ, dnes žijeme v dobe konzumu, zabúdame na rodinu, priateľstvo, lásku. Do popredia dávame materiálne veci, nákupy, online realitu, utekáme pred problémami a zabúdame, že príroda nám okrem estetického potešenia dáva aj faunu, flóru, priestor na život.“
Peťov rodičovský dom stojí neďaleko lesa, kam často chodí na prechádzky. Občas si pribalí aj vrece, ktoré má po pár kilometroch plné. Odpadky sú v rieke, pod stromami, na chodníkoch, okolo ciest, všade. „A pritom by stačilo tak málo, zaviezť to do zberného dvora. Ľudia sú však leniví a ľahostajní.“
Hlboká symbolika
Peťo začal už dávnejšie premýšľať, ako vrátiť prírode, čo nám dáva. „Tak postupne vznikal projekt Mother Flower,“ hovorí Peťo Ďubek. „Jeho súčasná podoba je zásluhou viacerých kamarátov, známych, mladých dizajnérov. Spoločne sme vytvorili aj logo.“

Čierna ruka so zdvihnutým prstenníkom, nad ním zeleno-modrý kvet, v spodnej časti názov. Každá jedna časť niečo znamená. Aj preto vznikalo dlho. „Čierna ruka znamená, že je jedno, či sme bieli, čierni alebo žltí, všetci máme čierny tieň, zanechávame čiernu stopu v podobe odpadu. Kvet je nádej na zmenu. Modrá farba symbolizuje vodu, zelená našu krásnu prírodu. A prečo zodvihnutý prstenník? To je naše tajomstvo.“

Ani názov ekoprojektu nie je obyčajný. Anglický preto, aby sa vo svojej ekologickej činnosti neobmedzovali len na naše územie. Aby sa učili od vyspelejších štátov, získavali nové informácie, napredovali. Slovíčkom Flower dobrovoľníci v podstate nahradili podobne znejúcu anglickú nadávku, ktorou odsudzujú neporiadok v prírode.
Nové a nové smetiská
Prvá dobrovoľnícka ekologická akcia už v Rabči prebehla počas sviatku Nanebovzatia Panny Márie.
Na dohodnutom mieste sa zišlo len päť mladých ľudí, najmladší, Miško Jaroš, mal iba štyri roky. Napriek tomu sa malej skupinke podarilo vyčistiť hneď niekoľko kritických cestičiek a miest v dedine. Vybrali sa tam, kde sa sústreďuje najviac ľudí, kde sa dá posedieť, opekať.
Na malých smetiskách našli všetko možné. Od plastových fliaš cez sklenené, plechovky, obaly od sladkostí až po ponožky a iné druhy oblečenia. Neprešli ani päť kilometrov, naplnili však až sedem vriec.

„Je smutné vidieť odpadky tam, kde som ich pred dvomi mesiacmi do posledného vyzbieral,“ hovorí Peťo. „Marekovi Brišákovi, jednému z účastníkov zberu, napadlo, aby sme na najkritickejších miestach nechali prázdne vrecia. Veríme, že keď už ľudia neporiadok nezoberú zo sebou, aspoň ho vložia do nich.“
Ďalšia akcia
Peter nestráca nádej v zmenu v myslení ľudí. Je si istý, že začarovaný kruh sa dá zastaviť, ak každý začneme u seba, ak si každý so sebou odnesie z prírody aspoň svoj neporiadok. „Každý z nás je unikát a dokáže inšpirovať druhých. Možností je veľa, len treba chcieť.“
Mladí ekológovia organizujú 9. septembra ďalšiu ekologickú akciu pod názvom Zber ľudských stôp Mother Flower. Dúfajú, že okrem Rabče sa zapoja aj ďalšie obce. „Tešíme sa z účasti každého, komu nie je príroda ukradnutá a kto chce spraviť krok vpred.“