DOLNÝ KUBÍN. V kauze stavby štvorposchodovej budovy na Janoškovej ulici úrady vydali za štyri roky viacero chybných rozhodnutí. Susedia, ktorí bývajú vedľa budovy, ťahali v boji s úradníkmi a stavebníkom TLM Investment, s. r. o., vždy za kratší koniec. Poukazovali na nesúlad s projektovou dokumentáciou a územným plánom mesta. Mesto minulý rok napriek tomu vydalo dodatočné stavebné povolenie, čím stavbu zlegalizovalo. Okresný úrad v Žiline ho potvrdil.
Prípad skončil na súde, ktorý rozhodol o zrušení povolenia a celú vec vrátil na prejednanie. „Ešte sme nevyhrali, ale je to prvý krok k tomu, aby sa aj na Slovensku dodržiavali zákony,“ hovorí sused Branislav Kleň.
Kolotoč rozhodnutí
So stavbou rodinného domu boli od začiatku problémy. Firma TLM Investment získala územné rozhodnutie koncom roku 2011. Začala stavať napriek tomu, že nemala stavebné povolenie.
Mesto pri kontrole zistilo porušenie zákona a v máji 2012 vydalo rozhodnutie o zastavení stavebného konania. Stavebník sa voči rozhodnutiu odvolal. Vtedajší Krajský stavebný úrad v Žilne rozhodnutie mesta zrušil a vec vrátil na prejednanie. Stavebník nerušene pokračoval v prácach.
V júni 2013 mesto zistilo, že TLM Investment stavia v rozpore s vydaným stavebným povolením. Vyzvalo ho na predloženie žiadosti o dodatočné povolenie stavby, zaplatenie správneho poplatku, žiadalo projektovú dokumentáciu skutočného vyhotovenia stavby, doklady o vlastníctve a preukázanie, že stavba nie je v rozpore s verejnými záujmami. Vlastník stavby výzvu neuposlúchol, nepreukázal, že stavba, ktorá už nemá charakter rodinného domu, ale bytového domu, je v súlade s územným plánom mesta.
Mesto nariadilo odstránenie štvrtého nadzemného podlažia, ktoré stavebník postavil bez povolenia zmeny stavby. Zároveň určil podmienky na jej odstránenie.
TLM Investment sa opäť odvolal a Okresný úrad Žilina, odbor výstavby a bytovej politiky, mu opäť vyhovel a rozhodnutie mesta zrušil.
Mesto medzitým udelilo stavebníkovi pokutu osemtisíc eur za neuposlúchnutie výzvy na zastavenie prác a odstránenie štvrtého nadzemného podlažia. Aj pokuta sa dostala na stôl Okresného úradu v Žiline.
A opäť nasledoval rovnaký scenár ako v predchádzajúcich prípadoch. Kraj rozhodnutie mesta o pokute zrušil, vec vrátil na prejednanie.

„Je zarážajúce, že mesto vydalo v tejto veci tri rozhodnutia, ktoré Okresný úrad v Žiline zrušil,“ hovorí Branislav Kleň.
Skóre narastalo
Branislav Kleň sa nevzdával, neustále poukazoval na porušovanie zákona. Opieral sa pritom o územný plán mesta, podľa ktorého je stavba v zóne plôch obytných území s nízkopodlažnou zástavbou a plôch občianskej vybavenosti. Podľa záväzných regulatívou je hlavnou funkciou bývanie, rodinné domy a občianska vybavenosť s rešpektovaním charakteru prostredia, mierky stavieb, výškového zónovania, uličných čiar a iných regulatívov.
Stavebník požiadal o dodatočné stavebné povolenie. Tvrdil, že budova má len pivnicu, dve nadzemné podlažie a podkrovie tak, ako je určené v upravenom projekte. Budova mala mať pôvodne rozmer 16,685 x 15,710 metrov, postavili ju s rozmermi 21,840 x 15,960 metrov.
Mesto stavebníkovi vyhovelo a dodatočné stavebné povolenie vydalo 18. januára 2016.
Branislav Kleň s rozhodnutím mesta nesúhlasil. Krajský úrad v Žiline od neho dostal 11-stranové odvolanie, na základe ktorého rozhodol v jeho neprospech.
Skóre TLM Investment voči susedom sa zvýšilo na 4:0.
Normy sa dajú vysvetliť všelijako
Voči rozhodnutiu Okresného úradu v Žiline sa už nedalo odvolať, preto sa Branislav Kleň obrátil na súd. Žaloba obsahovala až 27 strán. Poukazovala na viacero pochybení, ktoré súvisia s rozhodnutím mesta a následne Okresného úradu v Žiline. Priložil aj fotodokumentáciu. Týkala sa aj prvého nadzemného podlažia, o ktorom staviteľ tvrdí, že je podzemné teda niečo ako pivnica.
„Použili nesprávny spôsob na výpočet prvého podlažia,“ hovorí Kleň. „ Podľa platnej normy sa za podzemné podlažie považuje každé podlažie, ktoré má úroveň podlahy v priemere nižšie ako 80 centimetrov pod úrovňou priľahlého terénu. Je úplne jasné, že v tomto prípade v zemi nie je žiadna časť prvého nadzemného podlažia, južná a severná stena sú celé obnažené.“

Zameral sa aj na štvrté nadzemné podlažie. Aj pri ňom je norma jasná. Zvislé obvodové steny budovy na bývanie nadväzujúce na šikmú strešnú respektíve stropnú konštrukciu nesmú byť vyššie ako polovica výšky bežného nadzemného podlažia domu. „Pri tejto budove má východná obvodová stena 4. podlažia s atikou v skutočnosti takmer štyri metre. Zaujímavé je, že stavebník dostal od mesta príkaz, aby 4. podlažie zbúral a za neplnenie mu dal pokutu. A teraz zrazu 4. podlažie zmizlo a zázrakom sa z neho stalo podkrovie. Na základe toho udelilo mesto dodatočné stavebné povolenie, aj keď nespĺňa zákonom stanovené normy.“
Aj ďalší bod žaloby je dokázateľný. Už na prvý pohľad je zrejmé, že pri novostavbe nie je dodržaná mierka stavby a výškové zónovanie proti ostatným stavbám na ulici.
Príkaz súdu
Súd dal za pravdu argumentom Branislava Kleňa, zrušil rozhodnutie Okresného úradu v Žiline a vec vrátil na prejednanie mestu. Odôvodnenie má 47 bodov a rozpísané je na 17 stranách. Súd poukázal na to, že o charaktere stavby mali rozhodnúť odborníci.
„Znalec sa vyjadrí, či v tomto prípade boli správne aplikované normy STN, posúdi projektovú dokumentáciu s už zrealizovanou stavbou a zabezpečí premeranie stavby. Odborné posúdenie je potrebné bez ohľadu na tvrdenia správnych orgánov, že stavba bola posúdená ako rodinný dom. Odborníci posúdia aj to, či nová budova susedom netieni, neznižuje výhľad a pohodu bývania, či nie je v rozpore s územným plánom mesta.“
Súd konštatoval, že v konaní došlo k podstatnému porušeniu ustanovení o konaní, ktoré malo za následok vydanie nezákonného rozhodnutia.
Kleň získal aj ďalšiu výhodu, ktorú susedom predtým upierali. V ďalšom konaní správne orgány zabezpečia za účasti všetkých účastníkov konania odborné posúdenie, aby bolo možné zistiť charakter budovy. „Toto nám predtým nedovolili. Aj keď sme napísali náš názor, vôbec ho nebrali do úvahy a úradníci postupovali po svojom.“

O stanovisko sme požiadali zástupcu TLM Investment Ľuboša Hlavatíka. Odmietol ho poskytnúť.
Od mesta sme stanovisko získali. „Mesto k dnešnému dňu nemá žiadnu vedomosť o rozhodnutí Krajského súdu v Žiline o zrušení stavebného povolenia pre TLM Investment, s. r. o. Preto sa k tejto téme momentálne nevieme vyjadriť.“
Branislav Kleň so susedmi sú si vedomí, že rozhodnutím súdu celý prípad nekončí. „Ešte budeme musieť vynaložiť veľa síl a času na to, aby sa veci dali do poriadku. V prvom rade požadujeme odstránenie nepovolenej časti stavby, pretože sme prišli o súkromie. Teraz si pozeráme navzájom do obývačiek. Dôležité je aj morálne hľadisko a poukázanie na to, že keď to prejde jednému, pokúsia sa o to aj iní.“