TRSTENÁ. Šiestykrát robil Health Police Institute v spolupráci s portálom rodinka.sk prieskum spokojnosti a odbornosti slovenských pôrodníc za uplynulý rok.
Celkové umiestnenie závisí od hodnotenia expertov aj mamičiek. Ako skončili oravské pôrodnice, alebo aspoň prvé tri priečky v každej kategórii sa nám zistiť nepodarilo. Vraj by to bolo demotivujúce. Napokon sme získali aspoň informáciu, že v hodnotení expertov skončilo trstenské zariadenie druhé. Hodnotenie mamičiek sme si urobili sami. Na sociálnej sieti.
Vysoké odborné hodnotenie
Marian Tholt, primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Hornooravskej nemocnice v Trstenej, sa k rebríčku vyjadrovať nechcel. Už v minulosti poukazoval na neobjektívne umiestnenia najmä z pohľadu hodnotenia mamičiek. Tento rok čakal, že sa aspoň ako vedúci pôrodnice dostane k celkovým umiestneniam, keďže oficiálne zverejnil inštitút len najlepšie zariadenia. Nedostal ich však ani on.

Trstenská pôrodnica, zaradená podľa stupňa neonatologickej starostlivosti do kategórie I., je pritom v rámci Slovenska na druhom mieste v expertskom hodnotení, za bratislavským Sanatóriom Koch. Primár však nevie, koľko bodov za čo získali a ako skončili v ostatných hodnoteniach.
Umiestnenie by možno zaujímalo aj vedenie pôrodnice v Dolnooravskej nemocnici v Dolnom Kubíne. Rovnako sa však k celkovému rebríčku nedostalo.
Prieskum u mamičiek
Na sociálnej sieti sme sa pýtali mamičiek, aké skúsenosti majú s pôrodmi a starostlivosťou v oravských pôrodniciach. Reakciu nechalo viac ako päťdesiat mamičiek. Takmer všetky boli pozitívne.
Iveta porodila v trstenskej nemocnici tri deti. „Pri pôrode som mala úžasný kolektív profesionálnych ľudí a čo sa týka starostlivosti o nás oboch, bolo to super.“
Lucia priviedla svoje dieťa na svet v Dolnom Kubíne. Síce už pred 14 rokmi, no bola nadmieru spokojná. Zuzana býva v Nitre, prvé dieťa však prišla porodiť do dolnokubínskej pôrodnice. „Aj keď to bol ťažký pôrod, starostlivosť bola na výbornú. Ak by môj súčasný gynekológ nerobil aj pôrodníka v Leviciach, určite by som aj druhú dcérku rodila v Dolnom Kubíne.“
Zvláštne hodnotenia
Zuzana mala v obidvoch prípadoch predčasné pôrody, ktoré podstúpila v trstenskej pôrodnici. Bola veľmi spokojná, rovnako ako ďalšia diskutujúca Táňa. „Dvakrát mi v trstenskej pôrodnici robili sekciu. Môžem povedať, že naozaj luxusná starostlivosť. Sestričky ochotné, milé, od lekárov parádna informovanosť o tom, čo sa bude diať. Maximálna spokojnosť na rozdiel od iných nemocníc, kde vám nedajú ani základné informácie.“
Silvia v trstenskej nemocnici pätnásť rokov pracovala. „Na pôrodnicu nedám dopustiť. Vzdelaní, ľudskí a neúplatkárski. Sestry i lekári. Aj keď niečo občas vystrelí inak, aj to patrí k životu. Hodnotenia agentúr nie vždy odrážajú realitu. Len ten, kto prežije a skúsi, môže súdiť.“ Podobný názor má aj Monika. „Rodila som v Trstenej a bola som spokojná. Niekedy, keď čítam hodnotenia, nestačím sa diviť. Myslím, že niektoré mamičky poriadne preháňajú.“
Bolo by to demotivujúce
Pôvodne sme sa s analytikmi Health Policy Institute dohodli, že nám poskytnú prvé tri priečky v každej kategórii, napokon sme sa nedostali ani k nim.
„O vašej otázke sme uvažovali dlhšie, ale rozhodli sme sa, že zverejnenie prvých troch miest v každom kraji a v každej kategórii by viedli k negatívnemu efektu,“ informovala Silvia Hnilicová, programová manažérka expertného hodnotenia projektu Sprievodca pôrodnicami. „V niektorých krajoch je pôrodníc málo a dala by sa upriamiť pozornosť na tie na konci rebríčka. Naším cieľom je povzbudiť pôrodnice k lepšiemu, nie očierňovať tie zlé.“

Ťažko povedať, ako by zverejnenie prvých troch miest demotivovalo niektoré zariadenia. Pri hodnotení 53 slovenských pôrodníc pripadá na jeden kraj určite viac ako tri. V Žilinskom kraji ich je sedem.
Z oficiálnych rebríčkov sa však pacientky dozvedia len o gynekológii v martinskej fakultnej nemocnici, ktorá skončila v celkovom hodnotení v rámci Slovenska druhá a prvá v kraji. Objavuje sa tam aj nemocnica v Liptovskom Mikuláši, v hodnotení expertov je vo svojej II. kategórii prvá.