TVRDOŠÍN. Návštevníci netradičného Fazuľového festivalu sa dozvedeli množstvo zaujímavostí o strukovinách, o živote na kolesách i prenasledovaní kresťanov.
Pomoc chudobným
Organizátor, Občianske združenie Misia mladých, pôvodne plánovalo urobiť zaujímavé podujatie na tvrdošínskom námestí. Pre zlé počasie sa museli presťahovať do veľkej spoločenskej sály. Ani celodenný dážď však neodradil viac ako štyri stovky ľudí prísť a zistiť, čo dobrovoľníci zase vymysleli. Odchádzali nielen spokojní, ale aj najedení a poučení.
„Verím, že odozvy boli pozitívne,“ hovorí predseda združenia Anton Michalica. „Kvôli festivalu prišli na Oravu aj ľudia z iných kútov Slovenska. Mnohí boli prekvapení, aké chutné a zaujímavé koláče sa dajú robiť nielen zo strukovín, ale napríklad aj z cukety alebo tekvice. V priebehu popoludnia sme vydali viac ako dvesto fazuľových polievok.“

Združenie pomáha oravským rodinám v hmotnej núdzi. Jednou z foriem pomoci je aj predávanie ovocia a zeleniny, ktoré si títo ľudia dokážu doma sami dopestovať. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa po bylinkách a zelenine zamerali na strukoviny.
„Nákupné možnosti sociálne slabých rodín sú často obmedzené, snažíme sa preto propagovať zdravé a zároveň lacné alternatívy stravovania.“
Rok strukovín
Nie tak dávno boli fazuľa, šošovica, bôb, hrach či cícer bežnou súčasťou našich jedálničkov. Strukoviny varievali takmer každý deň naše staré mamy, v mnohých prípadoch aj mamy.

Dnes sa však z kuchýň čoraz viac strácajú. „Mnohí máme v živej pamäti prívarky, polievky a iné výborné jedlá našich babičiek,“ povedal Anton Michalica. „Vďaka obsahu bielkovín dokázali plnohodnotne nahradiť mäso. Dnes jeme zbytočne veľa mäsa pochybnej kvality a pôvodu.“
Organizácia spojených národov vyhlásila vlaňajšok za rok strukovín. Rôzne vedecké výskumy poukazujú na to, že keby sme len malú časť produkcie mäsa nahradili strukovinami, dokázali by sme vyriešiť hlad vo svete.
„Je v nich ukrytá nádej pre svet. Sú unikátne najmä kvôli obsahu rastlinnej bielkoviny, čím vytvára alternatívu živočíšnym produktom. Rovnaká plocha, na ktorej pestujete krmoviny, napríklad pre ošípané, vyprodukuje niekoľkonásobne väčší objem strukovín, ktoré môžu nasýtiť viac obyvateľov planéty.“
Veľkých pestovateľov však dnes na Slovensku niet. Fazuľu, hrach či šošovicu v malom pestujú len malí farmári. Preto značnú časť strukovín dovážame z Kanady, Etiópie či Argentíny.
Prednášky
Návštevníci festivalu mali možnosť ochutnať tradičné i netradičné fazuľové jedlá. V sále rozvoniavala fazuľová polievka, fazuľové muffiny, fazuľová torta, zaujímavosťou boli i šošovicové krekry.
Zeleninu na predaj dopestovali doma rodiny, ktorým občianske združenie pomáha. Návštevníkov festivalu zaujali aj rôzne výrobky miestnych remeselníkov i vlastnoručne namiešaný bylinkový čaj z čerstvých bylín.

„Pripravili sme aj dve prednášky,“ povedal predseda Misie mladých. „O cestovaní s deťmi a mobilnom dome prišli na Oravu porozprávať manželia Matúšovci z projektu Lifereset.“
Organizátori sa dotkli aj ťažšej témy, prenasledovania kresťanov v Sýrii. Diskusiu viedol fotograf Anton Frič.
Inšpirujte sa receptami na zdravé sladké dobroty
Fazuľovo-cícerové čokoládové muffiny
100 g cícer suchý v konzerve, 100 g fazuľa červená v konzerve, 2 vajcia, 1 PL medu, šťava a kôra z 1 pomaranča, 5 ČL kakaa, 1ČL prášok do pečiva, štipka soli
Cícer a fazuľu rozmixujeme s ostatnými surovinami, nalejeme do košíčkov, posypeme čokoládou a pečieme na 180 stupňoch asi 25 min.
Fazuľové brownies s hrozienkami
150 g červenej fazule, 1 banán, 3 PL kakaa, 3 PL ovsených vločiek, 50 g jablčná dreň /1 nastrúhané jablko/, 2 – 4 PL javorový sirup /med/, 1 vanilinový cukor, 2 PL hrozienok, 2 PL kokos, 2 PL vlašské orechy
Všetky suroviny dohladka rozmixujeme, pridáme hrozienka, kokos strúhaný, orechy nasekané. Cesto vylejeme do formy vystlanej papierom na pečenie a pečieme 35 min na 180 stupňoch.
Koláč z červenej fazule
2 plechovky červenej fazule, 3 vajcia, 1 šálka trstinového cukru, 6 PL kokosového tuku /oleja/, 6 PL kakaa, 2 ČL mletej škorice, 1 prášok do pečiva, štipka soli, džem, kokos, čokoládová poleva
V miske zmiešame všetky suché suroviny – kakao, prášok do pečiva, škoricu, soľ. V druhej nádobe vyšľaháme vajcia, olej, cukor, pridáme prepláchnutú fazuľu.
Nakoniec kakaovú zmes vmiešame do mokrej zmesi. Vylejeme na plech a pečieme približne polhodinu na 200 stupňoch. Po upečení ľubovoľne natrieme podľa chuti džemom alebo čokoládou.