TVRDOŠÍN. Mirka je matka piatich maloletých detí, ktorej manžel – alkoholik dlhodobo neplatí na deti. Chcela požiadať o náhradné výživné, samotnej žiadosti však muselo predchádzať trojmesačné neúspešné vymáhanie chýbajúceho výživného. Vycestovala teda za exekútorom. Nič však nevybavila. Iba jej oznámil, že musí sama podať návrh na začatie exekúcie. Sama ho spísať nevie, na právnika peniaze nemá.
Pomohlo by jej centrum právnej pomoci, najbližšie je však v Liptovskom Mikuláši. Peniaze na cestu ani čas pri piatich malých deťoch bezmocná žena nemá.
Úžernícky úver
Pomoc právnika potrebovala aj ťažko chorá dôchodkyňa. Keďže nemôže chodiť, vybavovala si úver cez telefón. Pracovník nebankovky bol veľmi ústretový. Akosi však babičke neoznámil, že s úverom sú spojené neprimerane vysoké úroky a poplatky.
Podobných prípadov sú na Orave desiatky. Mnohým sociálne slabým bezplatná právna pomoc, ktorá v Tvrdošíne bola osem rokov, no od minulého roka nefunguje, chýba.
Mirke napokon s písaním návrhu pomohli členovia Občianskeho združenia Misia mladých. Rovnako tak aj dôchodkyni. Vďaka listu, ktorým namietali neplatnosť celej zmluvy, nebanková spoločnosť uznala námietky a žena neprišla o strechu nad hlavou, ako to v mnohých takýchto prípadoch býva.
„Naše združenie však nie je inštitucionálne pripravené poskytovať právnu pomoc pre všetkých ľudí z nášho regiónu, keďže fungujeme len ako dobrovoľníci,“ hovorí predseda Misie mladých Anton Michalica.
Na ďalekú cestu nemajú
K tvrdošínskemu občianskemu združeniu sa pridali aj štatutári ďalších oravských mimovládnych organizácií. Napísali otvorený list ministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej. Žiadajú opätovné otvorenie kancelárie na Orave.
„Väčšina našej činnosti smeruje k pomoci a podpore rodín, detí, mladých ľudí, zdravotne postihnutých ľudí, ale aj seniorov,“ píšu v liste. „Keďže pracujeme v teréne, poznáme jednotlivé situácie a problémy, s ktorými sa tieto cieľové skupiny stretávajú.“
Rozhodnutie zatvoriť Centrum právnej pomoci v Tvrdošíne, ktoré fungovalo od roku 2008 a činnosť ukončilo k poslednému septembru 2016, je pre nich nepochopiteľné. Upozorňujú na vysokú pôrodnosť v Námestovskom a Tvrdošínskom okrese.

„Pracujeme s mnohými matkami, ktoré v dôsledku smrti manžela zostali často so štyrmi či piatimi deťmi samé na starostlivosť o celú rodinu. Ak pracujú, prípadne sa starajú o maloleté deti, majú málo času na riešenie mnohých bežných záležitostí rodiny. Ako môžeme od takýchto žien žiadať, aby išli z lazovitých častí viacerých oravských obcí na osobnú konzultáciu do centier právnej pomoci v Žiline alebo Liptovskom Mikuláši?“
Poukazujú tiež na imobilných ľudí a seniorov, ktorí majú problém dostať sa z domu, nieto ešte do centra vzdialeného desiatky kilometrov.
Usilujú sa o otvorenie pracoviska
Hoci mimovládky pomáhajú sociálne slabým ľuďom, ako vedia, často nemajú členov či zamestnancov s právnickým vzdelaním, ktorí by vedeli pomôcť s rôznymi právnymi problémami. Napokon, na to ani nevznikli a neorientujú sa týmto smerom.
„Žiadame vás, aby ste podnikli všetky kroky k obnoveniu činnosti Centra právnej pomoci, ktoré by bolo dostupné občanom tohto regiónu a pomáhalo im riešiť mnohé závažné životné otázky,“ s týmito slovami ukončil Anton Michalica list adresovaný rezortu spravodlivosti.
Konkrétnym vyjadreniam sa ministerstvo vyhýba. Potvrdilo len to, čo prisľúbilo už vlani, pri zatváraní tvrdošínskeho pracoviska.
„Vedenie Centra právnej pomoci sa usiluje, aby bolo na Orave, buď v Námestove alebo v Dolnom Kubíne, zriadené konzultačné pracovisko,“ informoval Peter Bubla, hovorca ministerstva spravodlivosti. „Sme si vedomí toho, že obyvatelia Oravy potrebujú mať zabezpečené dostupné právne služby. O zriadení pracoviska budeme verejnosť včas informovať.