KRAĽOVANY. Pooravie namiesto Považia. Aj tak to mohlo byť. V území, ktoré odvodňuje rieka Orava, padne ročne na meter štvorcový 1024 milimetrov zrážok, na Liptove 720.
Teoreticky by mal byť Váh menšou riekou.
V dĺžke vedie liptovský tok iba o kúsoček. Orava je od múru Oravskej priehrady, do ktorej sa vlieva Čierna i Biela Orava, po sútok s Váhom dlhá 63,5 kilometra. Váh meria od sútoku Bieleho a Čierneho Váhu pri Kráľovej Lehote po Kraľovany 65,4 kilometra.

Zdanie klame
Ale, aj keď na Orave viac naprší, flyšové územie vodu saje, kým na Liptove po lesnom, skalnom a trávnatom teréne steká do korýt potokov a riek.
Oravskí lokálpatriotisti musia uznať prednosti liptovskej rieky. Je hlbšia, priemerný ročný prietok je 27 metrov kubických za sekundu, zatiaľ čo širokým, no plytkým korytom Oravy, pretečie každú sekundu v priemere 18,5 kubíkov vody.
V polovici 20. storočia sa začal regulovať tok Oravy, o štvrťstoročie neskôr i Váh. Priehrady, ktoré boli na nich postavené, patria dnes k strategickým stavbám na severe Slovenska.

Zásluhy vodných nádrží
Oravská priehrada a Liptovská Mara už niekoľkokrát spolu zachraňovali krajinu od Tatier k Dunaju. Extrémne suchá a povodne v ostatných rokoch potvrdili, že priehrady neslúžia len na výrobu elektrickej energie.
Vďaka odbornému manipulovaniu s miliónmi kubíkov vody v nádržiach poľnohospodári na Považí extrémne sucho takmer nepocítili. Vodohospodári im púšťali vodu z Oravy a Liptova.
„Hoci sa vtedy na pokles hladiny a s tým spojené ochromenie cestovného ruchu na severe Slovenska sťažovali rybári, vodáci, rekreanti, starostovia, dôležitejšia je úroda a potravinová sebestačnosť štátu,“ hovoria zástupcovia Slovenského vodohospodárskeho podniku.
V prípade vytrvalých dažďov a povodní zas Oravská a Liptovská priehrada zachytávajú hlavný príval vody a eliminujú tak škody, ktoré by bez nich vznikli v prevažnej časti povodia Váhu.