HRUŠTÍN. „S kamarátmi sme si všimli, že miestny potok Hruštínka je znečistený nejakými riasami, ktoré tam nikdy predtým neboli. Zistili sme, že približne sedem kilometrov od dediny pri miestnom rekreačnom stredisku Ski Vasiľovská hoľa vypúšťajú odpadovú vodu do neďalekého potôčika, ktorý tečie do Hruštínky. Potok je strieborný od kalu a celá oblasť, zhruba 200 metrov, smrdí od močoviny. Je tam vyvedená odpadová rúra. Smrad je tam neskutočný a z tej rúry stále tečie. Okolie je zamorené a potok je úplná močovka. Poraďte, na koho sa máme obrátiť, aby sme s tým niečo spravili.“
Toto oznámenie dostala redakcia MY Oravské noviny. S oznamovateľom sme si dohodli stretnutie.
Rúra pri potoku
Stanislav neskrýval znepokojenie nad znečistením. „Nad strediskom nie je žiadna iná chata. Voda priteká určite od nich. Kúsok odtiaľ je chránená krajinná oblasť, na druhej strane Národný park Malá Fatra. Takéto veci by asi nemali púšťať do vody.“
Išli sme sa pozrieť na miesto. Našli sme rúru s vytekajúcou vodou, ktorá zapríčiňuje zápach a sivé zafarbenie potoka. Pokračovali sme smerom ku stredisku. Približne po sto metroch sme našli zakrytú šachtu. Počuli sme, ako vo vnútri tečie voda. Po približne tristo metroch sme sa dostali pod hotel. Pod ním stojí čistiareň odpadových vôd. Pozreli sme dovnútra a videli, ako do rúry na vrchu nádrže vteká voda, ktorá končí v prítoku Hruštínky.
Povolenie na čistenie odpadových vôd majú
Začali sme zisťovať, ako v stredisku zabezpečujú čistenie odpadových vôd. Na okresnom úrade životného prostredia v Námestove potvrdili, že Ski Zábava Hruštín má povolenie na prevádzkovanie čistiarne odpadových vôd. Rúra, ktorú Stanislav našiel, zabezpečuje odtok čistej vody z nej do potoka. „Zatiaľ sme žiadnu sťažnosť na nich nedostali,“ povedala Kamila Hadárová z úradu. „Ak nám niekto takúto vec oznámi, pôjdeme to skontrolovať.“

Stanislav povedal, že oznam poslal Slovenskej inšpekcii životného prostredia v Žiline. „Podnet sme prijali, odpoveď sme posielali listom,“ povedala riaditeľka inšpekcie Mariana Martinková. Potvrdila, že na základe podnetu skontrolujú nakladanie s vodami v areáli Vasiľovskej hole.
Konateľ začal okamžite konať
O stanovisko sme požiadali aj konateľa strediska Miroslava Virliča. Ostal prekvapený. „Neviem o tom, že by sme s čistiarňou mali problémy. Preverím to.“
Na druhý deň sme sa zaujímali, čo zistil. „Bol som sa tam pozrieť. Nie som odborník, preto neviem posúdiť, či je znečistenie primerané. Ale zavolal som dodávateľa technológie čistiarne, ktorý by mal prísť najneskôr do týždňa. Posúdi, či je všetko tak, ako má byť. Ak tam niečo nepracuje dobre, tak to musíme ihneď opraviť.“
Povedal, že raz za rok odoberá akreditované laboratórium vzorky vytekajúcej vody. Doteraz vždy splnila limity. „Na základe vášho oznámenia som teraz objednal mimoriadny odber, aby sme zistili, či niečo nie je v poriadku.“
Podľa projektu je čistiareň vôd projektovaná na maximálne sto ekvivalentných osôb. „Býva ich tu okolo šesťdesiat, takže by to malo stačiť,“ povedal konateľ.
Čistiareň má dve nádrže. Miroslav Virlič tvrdí, že do konca roka ju rozšíria o tretiu nádrž, ktorá mala slúžiť ako rezerva. Stavebná časť je hotová, treba nainštalovať technológiu. Aj o tom sa chce s dodávateľom baviť pri jeho príchode.
„Nevyhýbame sa riešeniu problémov. Opatrenia prijmeme na základe rozborov vody a stanoviska odborníkov. Životné prostredie je naša devíza. Záleží nám na tom, aby sme ho mali v poriadku. Ak by sme si ho zničili, tak to tu môžeme zavrieť.“