KRAĽOVANY. „Je to veľký biznis,“ hovorí Tomáš Flajs, profesionálny strážca Národného parku Malá Fatra. „Organizované skupiny zbierajú lesné plody v chránených oblastiach. Jeden z nich sa na sociálnej sieti pochválil, že za minulý rok nazbieral 1300 litrov čučoriedok. Pri ceste stoja okolo šesť eur za liter. Točia sa tam tisíce.“
Zlodeji lesných plodov
Ochranári môžu nelegálnemu zberačovi udeliť pokutu 65 eur, ale iba ak ho s nazbieranými plodmi chytia v národnom parku. Okrem toho im zoberú nazbierané plody. Napriek ich snahe končia pri cestách tisíce litrov malín, čučoriedok, brusníc, húb. Všetky sú predané načierno.
Zabrániť tomu by mali pracovníci daňových a živnostenských úradov, policajti, pracovníci regionálnych veterinárnych a potravinových správ (RVPS). Podľa množstva predavačov sa im to až tak nedarí.
„V zmysle zákona o trhoch je predaj lesných plodov, džemov, medu, syrov, korbáčikov, ovocia a zeleniny a výrobkov z nich pri cestách a na parkoviskách zakázaný,“ hovorí Pavol Cserei, vedúci odboru kontroly potravín RVPS v Dolnom Kubíne. „Tento tovar má neznámy pôvod, niektorý pochádza z chránených území. Takýmto spôsobom sa nemôžu predávať ani prebytky farmárov.“
Dodal, že legálni výrobcovia môžu predávať tovar na miestach na to prispôsobených a musia mať povolenie.
Predaj je organizovaný
Najznámejším miestom, kde nakúpite čučoriedky na koláč, med na medovníky či huby do kapustnice, je cesta medzi Kraľovanmi a Šútovom. Viacero pútačov s kostrbatým písmom láka okoloidúcich. Pracovníci potravinovej správy kontrolujú aj tam.
„Často sa nám stáva, že keď prídeme na miesto, predajcovia sú už preč,“ hovorí Cserei. Potvrdzuje to, že predaj je dobre organizovaný. Popri cestách sú hliadky, ktoré predavačom okamžite hlásia podozrivé vozidlá a ľudí. Do minúty je všetko schované. Ak je málo času, radšej všetko nechajú na stoloch a odídu. Alebo sa postavia bokom a tvária sa, že im to nepatrí.
Pri kontrolách pomáhajú aj policajti. Potvrdil to krajský policajný hovorca Radko Moravčík. Ale má to svoje nevýhody. Policajné auto je neprehliadnuteľné. Stačí, že sa objaví na ceste a okamžite je vyhlásený poplach.
Napriek tomu správa udelila za minulý rok niekoľko pokút vo výške tisícov eur. Najvyššia dosiahla štyritisíc.
Úrady to nemajú ľahké
Daňové úrady by tiež mohli pomôcť v boji proti čiernemu predaju, ale aj tie majú ťažkú pozíciu. „Dať pokutu za nepoužívanie registračnej pokladne môžeme len živnostníkom a podnikateľom,“ povedala pracovníčka daňového úradu. „Bežný človek má podať daňové priznanie až po dosiahnutí určitého príjmu. Ako predajcovi na parkovisku dokážeme, že na predaji čučoriedok zarobil 1800 eur?“
Podobne je na tom živnostenský úrad, ktorý môže kontrolovať živnostníkov. Študent predávajúci maliny pri ceste ním určite nie je. Aj preto sa zberačom v lesoch a predavačom pri cestách darí.
Tomáš Flajs upozorňuje ešte na jeden závažný fakt. „Po bezohľadných zberačoch plodov ostáva smetisko a vydrancované lesy a hole. Národné parky slúžia na ochranu prírody. Ľudia oberajú zver o významný zdroj potravy.“ Zdôraznil, že nejde o tých, ktorí si nazbierajú trocha pre seba. „Choďte sa pozrieť na Kubínsku hoľu. Zaplačete. Presunuli sa tam všetci zberači čučoriedok, ktorí drancovali Babiu hoľu či Pilsko a vyhnali ich odtiaľ. A to nie sú babky, ktoré zbierajú čučoriedky na koláč pre vnúčatá, ale zlodeji lesných plodov, ktorí si z toho urobili zárobkovú činnosť.“