Mnohé vystúpenia folklórnych súborov a skupín, jarmok ľudových remesiel, výstavy, otvorenie novej expozície, množstvo stánkov a atrakcií, i príjemné prírodné prostredie sú lákadlá, ktoré robia z Podroháčskych folklórnych slávností najväčšie kultúrne podujatie na Orave.
Takto vítajú Zuberčania návštevníkov:
Organizátori pozvali na trojdňový medzinárodný festival viac ako tisíc účinkujúcich zo Slovenska, Česka, Srbska, Turecka, Gruzínska a z Bieloruska. Areál amfiteátra v Zuberci – Brestovej a Múzeum oravskej dediny prilákajú každoročne tisícky návštevníkov.
Jubilujúce súbory i múzeum
Keďže si tento rok mnohé folklórne súbory a skupiny pripomínajú výročie svojho vzniku, či obnovenie svojej činnosti, autori programov zaradili do programovej štruktúry viaceré jubilujúce folklórne kolektívy.
Neprehliadnite
V sobotu aj v nedeľu premáva zo Zuberca k amfiteátru v Brestovej bezplatná kyvadlová autobusová doprava.
V nedeľu v čase od 9.00 h do 18.00 h bude úplná uzávierka cesty Zuberec – Zverovka, teda vjazd osobných áut do areálu festivalu nie je povolený.
Podrobné informácie sú zverejňované na stránke festivalu www.pfs.zuberec.sk.
Zastúpenie a prezentácia folklóru Oravy má aj tento rok v programovej štruktúre slávností opäť cenné miesto.
A keďže si tento rok pripomíname jubileá folkloristov, je potrebné si pripomenúť aj polstoročnicu od položenia základného kameňa Múzea oravskej dediny.
Tomuto jubileu sú venované viaceré programy počas slávností, a tiež samotná výstava nazvaná Zo života múzea, ktorá mapuje život múzea za uplynulých 50 rokov.
Piatok
Program slávností začne v piatok 4. augusta o 19.00 h v Oravskom Bielom Potoku Privítankou domácich folklórnych súborov a skupín.
O 20.00 h je pripravený program hostí – súborov Antre a Tapatuški z Bieloruska, Anka Kültür Sanat z Turecka, Klasy zo Starej Pazovej zo Srbska a Imedi z Gruzínska.
Od 19.30 h budú na námestí v Zuberci vyhrávať ľudové hudby.
V piatok večer v Kultúrnom dome v Zuberci je pre záujemcov o folklórny tanec pripravená tanečná škola, ktorá bude po skončení pokračovať ľudovou veselicou.
Sobota
Sobotný program začne 5. augusta o 11.30 h v Múzeu oravskej dediny verejnou rozhlasovou nahrávkou nazvanou 50 rokov Múzea oravskej dediny. Po nej bude o 12.30 h otvorená výstava z príležitosti 50. výročia položenia základného kameňa Múzea oravskej dediny.
O 13.00 h bude otvorená nová expozícia Oravské zemianstvo v réžii Oravského múzea P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne.
Sobotňajší program bude pokračovať o 13.30 h v Múzeu oravskej dediny, odkiaľ pôjde slávnostný sprievod súborov k amfiteátru, kde o 14.00 h prebehne slávnostné otvorenie 42. Podroháčskych folklórnych slávností.
Po krojovanom sprievode a otvorení slávností sa javisko amfiteátra na Brestovej o 14.30 h zaplní. V úvodnom programe Pozdravy Zuberčanov sa predstavia domáce jubilujúce folklórne kolektívy zo Zuberca. Zuberčanov vystriedajú v programe Vždy nám býva veselo súbory Stavbár zo Žiliny, Skorušina z Liesku a skupina Lubená z Poluvsia.

O 16.00 h sa v programe Pramene predstavia oravské folklórne skupiny Senková z Podbiela, Rabčičanka a ĽH Rovňan z Rabčíc, Podroháčska folklórna skupina zo Zuberca, Trnkári zo Žaškova a jubilanti Goral zo Suchej Hory a Goral z Hladovky.
O 17.45 h bude uvedený program Podoby slovenského folklóru I. v podaní súborov Klasy zo Starej Pazovej a Jánošíček z Brna. Po ňom bude program pokračovať predstavením zahraničných hostí 42. Podroháčskych folklórnych slávností, súborov z Česka, Bieloruska, Turecka a z Gruzínska. Záver sobotného večera bude patriť jubilujúcim folklórnym súborom Oravan z Nižnej a Hriňovčan z Hriňovej.
Nedeľa
Z pestrej nedeľnej ponuky zaujme nielen sviatočná furmanka, ktorá spríjemní ráno cestu z Habovky do Brestovej, či sviatočná svätá omša v skanzene v Zuberci o 9.00 h, ale aj program v amfiteátri. Program na javisku o 10.30 h otvoria folkloristi zo Zuberca, Habovky a z Oravského Bieleho Potoka.
V programe Rok za rokom, krok za krokom... sa predstavia jubilujúce detské folklórne súbory z Oravy – Kašunka z Rabčíc, Pilsko z Oravského Veselého, Roháčik zo Zuberca a Podbielan z Podbiela a detské folklórne súbory Lokčan z Lokce, Hajovček zo Strečna a súbor Děcka ze Skoronic z Česka. Popoludní o 12.15 h bude uvedený ďalší blok programu Podoby slovenského folklóru II. v podaní súborov Klasy zo Starej Pazovej a Jánošíček z Brna. Po nich bude nasledovať krajský program uvádzaný pod názvom Bože nám pomáhaj, veselie začínať, v ktorom sa predstavia laureáti súťaží a sólisti Žilinského samosprávneho kraja. V tomto programe sa predstavia Rabčičanka z Rabčíc, Kýčera a sólista Patrik Matúš zo Zázrivej, Stráne z Važca, Lysec a Dulickí pastieri z Belej-Dulíc, Javorníček z Hvozdnice, Spievanky zo Žiliny a Valéria Janešíková z Turzovky.

O 14.15 h si určite nenechajte ujsť profilový program súboru Liptov z Ružomberka. Záverečný galaprogram so začiatkom o 15.15 h bude patriť tanečníkom zo Slovenska a zahraničia.
Toto všetko je len časť programu slávností. Veríme, že ako každý rok, aj ten 42. ročník ponúkne divákom veľmi bohatý program. Preto srdečne pozývame všetkých priaznivcov folklóru a tradícií na tohtoročné slávnosti do Zuberca.
Jarmok a výstavy
Súčasťou festivalu, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, bude jubilejný 26. oravský tradičný jarmok oživených remesiel v sobotu a v nedeľu v zuberskom skanzene a dve výstavy inštalované v objektoch múzea.
Autor: Pavol Šroba