DOLNÝ KUBÍN. Legiovlak sa skladá z 13 zrekonštruovaných vagónov, akými sa desaťtisíce čs. legionárov prepravovali naprieč Ruskom po Transsibírskej magistrále v rokoch 1918 až 1920.
Kde bude vlak stáť
- Žilina 1. - 6. 8. 2017
- Dolný Kubín 7. - 9. 8. 2017
- Poprad 11. -13. 8. 2017
- Medzilaborce 15. - 16. 8. 2017
- Humenné 18. - 20. 8. 2017
- Košice 22. 8. - 3. 9. 2017
- Zvolen 5. - 10. 9. 2017
- Nitra 12. -17. 9. 2017
- Bratislava 19. - 28. 9. 2017
Prejazd okolo sveta až domov do Československa si legionári často museli vynútiť tvrdým bojom s boľševikmi a vlastnou krvou. Historické vagóny sú zrekonštruované tak, aby verne zodpovedali dobovým reáliám a návštevníkom čo najviac priblížili podrobnosti z legionárskeho života a ich boja.
Súpravy legionárskych vlakov boli totiž kasárňami na koľajach a legionári sa museli postarať o všetko sami a ešte k tomu v pohybe.
„Bežný príbytok vojakov predstavovala tzv. tepluška pre 16 mužov. Na rozdiel od toho vysokí dôstojníci mali k dispozícii luxusné osobné vozne. Obidve tieto varianty si u nás návštevníci môžu zadarmo prezrieť,“ hovorí Jiří Charfreitag, tajomník projektu Legie 100. „Um a dôvtip legionárov zase dokladujú pojazdné dielne - máme tu krajčírsku a kováčsku, ktorú na náklady Nadácie Milana Rastislava Štefánika zrekonštruovali vo Zvolene a jazdí s nami od roku 2015.“
Návštevníci si ďalej môžu prezrieť napríklad vozeň poľnej pošty, najspoľahlivejší prostriedok komunikácie na celej vtedajšej Sibíri, či zdravotný voz s improvizovanou chirurgickou sálou. Spôsob boja legionárov zasa približuje improvizovaný obrnený vagón, ktorý je po zuby vyzbrojený delom a guľometmi, štábny vagón pre plánovanie operácií, či plošinové vozne na presun materiálu.

„Prvá svetová vojna je síce sto rokov vzdialená, ale na päťtisíc Slovákov, ktorí slúžili v ruských légiách a na dve tisícky vo Francúzsku a Taliansku sa nesmie zabudnúť,“ hovorí Charfreitag. „Ich podiel na vybudovaní spoločného štátu je nezmazateľný.“
Slováci mali podľa neho vstup do légii obtiažnejší ako Česi, ale spoločným bojom a najmä v osobe Milana Rastislava Štefánika preukázali, že sú moderným národom, túžiacim po nezávislosti a vlastnom štáte. Bratstvo vzniknuté v spoločnom boji bolo veľmi pevné.
Nemenej dôležitý bol vplyv slovenských krajanov v Spojených štátoch amerických, kde množstvo emigrantov podporovalo odboj finančne.
„V tomto roku to bolo presne 100 rokov, odkedy sa naši legionári vyznamenali v bitke pri Zborove. Návšteva Legiovlaku je skvelou príležitosťou ako si udalosť pripomenúť a dozvedieť sa viac o tom, aké odhodlanie a utrpenie predchádzalo vzniku Československa,“ hovorí Jiří Charfreitag.
Autor: Miloš Borovička, ČSOL