ORAVA. Oravci sa tento rok môžu tešiť z dostatku pracovných príležitostí. Úrady práce totiž za jún zaregistrovali rekordne nízku mieru evidovanej nezamestnanosti.
V Námestovskom okrese je len 5,14 percenta, v Tvrdošínskom 5,53 percenta a v Dolnokubínskom 6,67 percenta. V rámci celého Slovenska je 6,9 percenta.
S maturitou i bez nej
Pod námestovský úrad práce patria obidva hornooravské okresy. Kým v júni pred piatimi rokmi bolo v okrese Námestovo 3899 nezamestnaných, tento rok v rovnakom období klesol ich počet na 1643. V Tvrdošínskom okrese bolo v júni 2012 bez práce 2049 ľudí, minulý mesiac štatistiky hovoria o 1101 uchádzačoch o prácu.
Dolný Kubín evidoval pred piatimi rokmi 2758 nezamestnaných, pred začiatkom tohtoročných letných prázdnin ich bolo 1466.
Najviac nezamestnaných Oravcov je z radov mladých ľudí do 29 rokov a potom starších ako 55 rokov. V štatistikách prevládajú uchádzači, ktorí skončili učňovku bez maturity.
Za Námestovo je takých až 585 z celkového počtu nezamestnaných, za Tvrdošín 352 a za Dolný Kubín 503. Len o niečo menej je vo všetkých troch okresoch tých, ktorí doštudovali s maturitou.

Najviac uchádzačov je dlhodobo nezamestnaných, ktorí sú na úrade práce dlhšie ako rok. Takých je na hornej Orave 320, na Bielej Orave 533 a na dolnej 585.
Viaceré dôvody
Horná Orava je oproti celoslovenskému priemeru lepšia o viac ako jedno percento. Podľa údajov, ktoré majú úrady práce k dispozícií od roku 2003, nezamestnanosť ešte taká nízka, ako je teraz, nebola. „Za šesť mesiacov tohto roku pribudlo 56-tisíc nových miest. Toto je odpoveď na úbytok evidovaných nezamestnaných,“ konštatuje minister práce Ján Richter. Popritom evidujú úrady práce ďalšie desaťtisíce neobsadených pracovných miest, aktuálne takmer 62-tisíc. „Som presvedčený, že onedlho budeme dosahovať šesťpercentnú nezamestnanosť, ale to už bude asi minimum, pretože štruktúra nezamestnaných nám v tejto situácii neumožňuje zájsť ďalej. Riešime akútny problém nedostatku pracovných síl.“
V oravských okresoch navyše stále prevláda cestovanie za prácou do iných regiónov Slovenska, ale aj do zahraničia. Dôvody však môžu byť aj iné.
„Je dôležité vedieť, že Slovensko ani dnes nedosahuje tempo znižovania nezamestnanosti, ani nárast zamestnanosti, ak sa porovnávame s našimi susedmi,“ hovorí poslankyňa Národnej rady Erika Jurinová. „Bilanciu vylepšujú mnohé novovzniknuté pracovné miesta, rozbehnuté sezónne práce, ale vo veľkej miere sa výsledok podarilo získať i vyradením zväčša dlhodobo nezamestnaných z evidencie. V takýchto prípadoch ide o kamufláž, ktorá neodráža realitu, pretože títo ľudia reálne nepracujú, v štatistikách chýbajú, ich životná úroveň nerastie a stále sa nachádzajú v pásme chudoby.“
Podľa nej zo štatistík rýchlo miznú krátkodobo nezamestnaní, horšia situácia je však s ľuďmi dlhodobo bez práce. „Práve na nich sa treba zamerať. Pomohlo by vytvorenie inkluzívnych podnikov. A zároveň by sa tým sčasti vyriešil aj nedostatok pracovnej sily na pracovnom trhu.“
Dobré čísla z prvého polroka sa v najbližších mesiacoch môžu zhoršiť. Pozitívny klesajúci trend zrejme ovplyvnia absolventi škôl, ktorí sa budú po prázdninách evidovať na úradoch práce.