Ľudia žijú inde, ako si nahlásili trvalý pobyt. Pre obce a mestá to nie je férové

Bývajú a žijú v jednom meste, trvalý pobyt však majú niekde inde. Samosprávy pri takýchto obyvateľoch prichádzajú o tisícky eur.

Koľko ľudí žije v obciach či mestách bez trvalého pobytu, samosprávy zväčša netušia. Koľko ľudí žije v obciach či mestách bez trvalého pobytu, samosprávy zväčša netušia. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ JÁN KROŠLÁK)

NÁMESTOVO, NIŽNÁ. Problémy s ľuďmi prihlásenými na trvalý pobyt majú mnohé slovenské obce a mestá. Menšie aj väčšie. Neobchádzajú ani Oravu.

Samosprávy dostávajú od štátu podielové dane podľa počtu obyvateľov, teda tých, ktorí na ich území trvalo žijú. Neprihlásení ľudia tam však akoby ani neboli. Aj keď využívajú všetky služby, ktoré im daná obec ponúka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nevedia o nich

Koľko ľudí bez trvalého pobytu majú na svojom území obce či mestá, je ťažké určiť. Zamestnanci obecných či mestských úradov by museli chodiť z domu do domu, z bytu do bytu, ak by ich chceli spočítať. To, samozrejme, nerobí nikto.

SkryťVypnúť reklamu

Odhlásiť z trvalého pobytu môžu samosprávy občana len v prípade, že dostanú prihlášku z iného obecného či mestského úradu. To znamená, že človek sa prihlásil inde a oni ho môžu z evidencie vyradiť. Toto však mnohí ľudia nerobia.

„Nevieme ich prinútiť, aby si zmenili trvalý pobyt k nám,“ hovorí prednosta námestovskej radnice Milan Rentka. „Často sa o takýchto „neobyvateľoch“ dozvedáme celkom náhodou.“

Podobný problém majú aj v Nižnej. Hoci sa obec snaží robiť všetko pre to, aby sa noví obyvatelia nahlasovali, nie vždy sa jej to darí.

Prečítajte si tiež: Mnohí ľudia nepracujú, no zo štatistík úradov vypadli Čítajte 

„Oficiálne máme 4020 obyvateľov, neoficiálne netuším, ale určite viac,“ hovorí starosta Jaroslav Rosina. „Občas natrafím na ľudí, ktorí tu žijú, ale nemajú trvalý pobyt. Paradoxne, neraz cez sťažnosti, ktoré nám adresujú. Keď zisťujem, prečo sa na stav našej cesty sťažuje napríklad Zuberčan, zisťujem, že on u nás roky býva.“

SkryťVypnúť reklamu

Rôzne dôvody

Problémy pritom nie sú len s ľuďmi, ktorí sú v podnájmoch. Niektorí si v meste či dedine kúpia byt alebo rodinný dom, no trvalý pobyt nechávajú na pôvodnom bydlisku. „Pre nás je to nevýhoda, pretože využíva služby, ktoré mu poskytuje mesto, no my z neho nič nemáme,“ hovorí Milan Rentka.

Podľa Jaroslava Rosinu má každý človek iný dôvod na to, aby si pobyt neprehlásil. Pochopiteľné to však z pohľadu samospráv nie je. „Je to voči nám bezohľadné,“ hovorí. „V podstate im poskytujeme všetky služby, ktoré dostáva aj oficiálny občan, no na nich nedostávame od štátu žiadne peniaze.“

Vo všeobecnosti ide podľa Jána Banovčana, predsedu Združenia miest a obcí Horná Orava, o problém obcí v blízkosti veľkých miest. Ľudia sa z metropol sťahujú do pokojnejších okolitých dedín. Aby však nestratili výhody mesta, spojené napríklad s parkovaním či cestovnými nákladmi, trvalý pobyt si nechávajú nahlásený v nich.

SkryťVypnúť reklamu

A niektorým sa jednoducho nechce meniť všetky doklady pre zmenu adresy. „Tieto obce majú viac zaťažené cesty, viac odpadu a žiadne príjmy,“ hovorí Ján Banovčan.

Zlé sčítanie obyvateľstva

Okrem týchto výpadkov na podielových daniach samosprávy pociťujú ďalšie pre nesprávne počty obyvateľov. Výnos dane z príjmu fyzických osôb sa totiž počíta podľa výsledkov sčítania obyvateľstva z roku 2011 a ročných zmien. Pre nie príliš zvládnuté sčítavanie sú však v mnohých prípadoch prvotné počty nesprávne.

Prečítajte si tiež: Oravské obce a mestá, tu je všetko pokope Čítajte 

„Množstvo obcí a miest stráca nemalé zdroje pre tieto nesprávne údaje. Združenie miest a obcí Slovenska dlhodobo vyvíja aktivity na verifikáciu údajov, no stále to kdesi viazne.“

Problémom sú aj údaje o ľuďoch žijúcich v zahraničí. Úprava by sa možno dala podľa Jána Banovčana dosiahnuť aj bez zmien zákonov, stačila by zmena vykonávacích predpisov. „Na to by sa však museli stretnúť a debatovať kompetentní ľudia.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 27 968
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 594
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 490
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 416
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 829
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 326
  7. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí 4 260
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 001
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu