DOLNÝ KUBÍN. Spoločný obecný úrad pre územné plánovanie a stavebný poriadok prešiel po odčlenení sa Dolného Kubína zásadnou zmenou v januári tohto roku. Jeho služby využívajú všetky dediny Dolnokubínskeho okresu okrem Zázrivej.
Nespokojní sú starostovia aj ľudia
„S rozdelením som nebol nadšený, obával som sa komplikácií,“ povedal starosta Sedliackej Dubovej Ladislav Tomáň. Tie prišli nečakane rýchlo. Netrvalo ani šesť mesiacov a na stole starostu Oravského Podzámku, ktorý je zriaďovateľom spoločného stavebného úradu, sa objavili dve výpovede. Podal ju Pucov a Pribiš, o mesiac sa pridali Bziny.
Starosta Pucova Metod Sojčák povedal, že sa k dôvodom vyjadrí v septembri, kedy uplynie výpovedná lehota.
Zhovorčivejší bol starosta Pribiša Rastislav Suroviak. „Výpovede zatiaľ nie sú definitívne, rokujeme o zlepšení podmienok. Urobili sme to preto, lebo sme dostali viac podnetov od občanov, ktorí sú nespokojní s prácou úradu. Predstavovali sme si to inak. V úrade s Dolným Kubínom to fungovalo lepšie.“

Vysvetlenie podal aj starosta Bzín Ján Beňuš. „O vystúpení rozhodli poslanci obecného zastupiteľstva, ktorí ma zaviazali, aby som podal výpoveď a zabezpečil iné riešenie stavebných požiadaviek občanov. Stavebné veci budeme vybavovať prostredníctvom oprávnenej osoby.“
Príčinou sú aj peniaze
Ďalším dôvodom nespokojnosti niektorých starostov sú peniaze. V spoločnom stavebnom úrade s Dolným Kubínom platili za každého občana ročne štyri eurá. Po rozdelení sa suma zvýšila na 5,50, ale ani to nestačí. Na budúci rok padol návrh na zvýšenie na sedem eur.
„Nedávno prišlo doúčtovanie za tento rok vo výške 1,50 eura na osobu,“ povedal Ján Beňuš. Pre Bziny s 573 obyvateľmi to znamená ku pôvodným 3 151 eurám ďalších 859. „Tento rok sme mali len niekoľko spisov, za čo zaplatíme štyritisíc eur.“
Starosta Jasenovej Rajmund Bradík má iný názor. Zo stavebného úradu vystupovať nechce. „Funguje tu princíp solidarity. Tento rok mám štyri konania, na druhý budem mať možno štrnásť, ale platím rovnako. Podobne to funguje v zdravotníctve.“
Medzi váhajúce dediny patrí Veličná s 1250 obyvateľmi. Za tento rok by mala stavebnému úradu dať takmer deväťtisíc eur. „Za to zamestnám jednu pracovníčku, ktorá sa bude venovať stavebným veciam a popri tom stihne aj inú agendu. Ale uvidíme, aké budú požiadavky stavebného úradu na budúci rok a podľa toho sa rozhodneme.“
Podmienky úradu treba splniť
Vystúpenie zvažuje aj Medzibrodie nad Oravou. „S pracovníkom, ktorého máme prideleného, sme veľmi spokojní, ale po príchode nového vedúceho sa vzťahy skomplikovali, nastávajú nedorozumenia,“ povedal starosta Michal Janota. „Vyžaduje od ľudí doklady, ktoré ku stavebnému povoleniu netreba. Overovali sme si to na Krajskom stavebnom úrade v Žiline. A skrátili stránkové dni z troch na dva.“

Jozef Oswald, vedúci spoločného stavebného úradu, vysvetlil pravdepodobné dôvody nespokojnosti starostov. „Pri nástupe do práce som dostal informáciu, že starostovia sú za to, aby sa urobil poriadok. Aby sa vo všetkých obciach a so všetkými ľuďmi rozhodovalo rovnako bez rozdielu. A to sa snažíme robiť.“ Upozornil, že ak sa niekomu nepáči postup úradu, môže dávať pripomienky, námietky alebo zo spoločného úradu vystúpiť. „Naším cieľom nie je vyžadovať dokumenty, ktoré netreba. Snažíme sa robiť efektívne. Ani jeden starosta obce, ktorá je v spoločnom stavebnom úrade, nemá spôsobilosť na výkon stavebného úradu, takže to nevedia posúdiť.“
Treba aj stavebný dozor
Dôvodov na zvýšenie poplatku obcí je viacero. Prvým sú náklady na sťahovanie a zariadenie kancelárií. Druhým mzdové náklady. V súčasnosti na úrade pracujú štyria zamestnanci. Oproti stavu v bývalom úrade majú o jedného viac. Dôvodom je aj pridanie novej agendy týkajúcej sa drobných stavieb. Toto bola požiadavka niektorých starostov.
Práve pri drobných stavbách prichádza k nedorozumeniam. Jozef Oswald povedal niekoľko podmienok, ktoré prikazuje zákon, no doteraz sa k nim pristupovalo benevolentnejšie.
Prvou je stavebný dozor aj na drobnej stavbe. „Nemusí to byť odborník s pečiatkou. Stačí človek s vysokoškolským vzdelaním v odbore stavebníctva. Vyhovuje aj osoba so strednou stavebnou školou s trojročnou praxou v stavebníctve.“
Ľudia sú nespokojní aj s podmienkou nákresu stavby. „Nemusí byť taký ako pri stavbe rodinného domu. Stačí náčrt, z ktorého je jasné, či idete stavať metrový plot z pletiva alebo štvormetrový z betónu. Aby sme to vedeli posúdiť.“
Podporil ho starosta Oravskej Poruby Peter Hrivnák. „Trváme na tom, aby sa robilo podľa zákona, nestojí mi za to špekulovať. Chcem, aby to bolo poriadne urobené.“
Chcú ďalšieho zamestnanca
Niektorí starostovi prijali s nevôľou aj informáciu o zvýšení počtu zamestnancov na päť. Dôvodom má byť prebratie agendy miestnych komunikácií a životného prostredia. Keby tieto činnosti robil spoločný stavebný úrad, obciam by odpadla posledná starosť v súvislosti so stavbami. „Toto je rozsiahla agenda,“ povedal Jozef Oswald. „Dvaja pracovníci už majú školenie za sebou, dvaja ho absolvujú na jeseň. Ak by niektoré obce z úradu vystúpili, možno by sme stačili štyria, ale bolo by to na hrane.“

Po odchode Dolného Kubína zo spoločného stavebného úradu vyšla najavo ďalšia skutočnosť. Mesto čiastočne doplácalo na chod úradu z mestskej kasy, čo obciam vyhovovalo. Tento zdroj peňazí vyschol, obce si musia platiť všetko. Prekvapila ich výška poštovného. „Všetky veci musíme dať doručiť do vlastných rúk,“ povedal Jozef Oswald. „Preto odporúčame starostom pri preberaní žiadostí dohliadať na to, aby na nich žiadateľ uviedol telefonický alebo emailový kontakt. Pomocou nich dokážeme rýchlo a lacno vyriešiť nezrovnalosti.“
Starosta Oravského Podzámku napísal v súvislosti s plánovaným odchodom troch dedín všetkým starostom v spoločnom stavebnom úrade list, v ktorom ich vyzval, aby prípadnú žiadosť o vystúpenie doručili v takom termíne, aby nenarušil prípravu rozpočtu úradu na budúci rok. Zároveň ich vyzval, aby zaslali návrhy na zlepšenie činnosti spoločného stavebného úradu do konca augusta.