Prídu, odvolajú sa na zákon a vy platíte. Je to v poriadku?

„Malého podnikateľa by z peňazí zodrali, toľko toho musíme platiť, že už ani nevieme, čo je povinné a čo nie,“ hovorí zúfalá zlatníčka Gabika. „Pred dvomi týždňami som dala servisákovi za kontrolu váhy 26 eur, dnes za nálepku druhej organizácii ďalších 34 eur. Je to normálne platiť také peniaze za niečo, čo niekto urobí za dve minúty? A dupľom vtedy, keď váha nemá jedinú chybu?“

Je nepravdepodobné, že z dreveného metra po dvoch rokoch nebude meter, ale podľa zákona musí byť kontrolovaný. Je nepravdepodobné, že z dreveného metra po dvoch rokoch nebude meter, ale podľa zákona musí byť kontrolovaný. (Zdroj: Naďa Kališová)

TVRDOŠÍN. Kto môže kontrolovať meracie prístroje v predajniach, komu to podnikateľ musí dovoliť a zaplatiť, a koho môže poslať preč?

Jeden za druhým

Podľa zákona musí predajca predávať zákazníkovi výrobky v správnom množstve a musí mu umožniť množstvo si aj prekontrolovať. Takže napríklad Gabika má na každom výrobku zo zlata číslo so skratkou kovu, z ktorého je vyrobený, aj s gramážou. Pri pokladni však musí mať informatívnu váhu, aby si prsteň či retiazku zákazník mohol dal prevážiť, ak informáciám na štítku neverí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pred pár mesiacmi prišiel do jej predajne technik, vraj skontrolovať váhu. Položil na ňu závažia, skonštatoval, že je v poriadku a vystavil bloček na 26 eur. Nálepku o kontrole však od neho nedostala. „Povedal, že tú mi prinesie druhá spoločnosť. Skoro som skolabovala, no zaplatila som, veď mi to káže zákon.“

Po niekoľkých dňoch dostala Gabiku správu. Od neziskovej organizácie Slovenská legálna metrológia. Že ich zamestnanec príde skontrolovať váhu. Zlatníčku to stálo ďalších 34 eur. V priebehu dvoch mesiacov tak za funkčný prístroj zaplatila 60 eur. „To snáď ani nie je normálne. Každý len príde, vyhráža sa zákonmi a my sa môžeme aj zblázniť. Keď mi príde kontrola a zistí, že váha je zlá, nech mi dajú aj päťstoeurovú pokutu. Vtedy zavolám technika a dám ju opraviť. Ale servis, keď ho nepotrebujem? Veď toto je legálne výpalníctvo.“

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Oravské obce a mestá, tu je všetko pokope Čítajte 

Montážny list na meter

S overovaním meradiel je to podobné aj v kvetinárstvach. Tam síce predavačka váhu nepotrebuje, poruke však musí mať drevený meter. Aj v prvom aj v druhom prípade je predajca zo zákona povinný dať si tieto meracie prístroje prekontrolovať. Pri váhe by to až také nepochopiteľné nebolo. Môže sa rozladiť, predsa len, je v nej elektronika. „No povedzte mi, čo sa môže zmeniť na drevenom metri,“ čuduje sa Marianna. „Kúpili sme ho ciachovaný, v poriadnej predajni.“

Kvetinárka v čase, keď mal prísť servisný technik kontrolovať meter, v predajni nebola. Poverila kamarátku. „Pýtala som sa ho, čo je na ňom zlé,“ hovorí Gabika. „Vraj to je v zákone a musí sa to takto robiť. Vytiahol dokonca montážny list. Neverila som vlastným očiam, čakala som, čo tam ide písať. Rozčúlene som sa ho opýtala, či chce za to, že na metri odlepí a nalepí novú nálepku, 26 eur. Radšej sa otočil a odišiel.“

SkryťVypnúť reklamu

Vraj môže napučať

V zlatníctve sme sa stretli s pracovníkom Slovenskej legálnej metrológie. Sám uznal, že pravidelné kontrolovanie dreveného metra nie je celkom logické. Na svoju obhajobu uviedol, že drevo môže meniť svoje vlastnosti pod vplyvom vlhka či sucha.

„Je to prírodný materiál, môže sa zosušiť, alebo navlhnutím napučať,“ vysvetľoval . „Tým sa môže skrátiť.“ Sám s tým však veľmi stotožnený nebol. Ale podnikatelia sú povinní rešpektovať zákon. A podľa neho musia byť každoročne kontrolované aj tieto meradlá. Zaujímavosťou tiež je, že kontrolami musia prechádzať len drevené metre. Povinnosti nepodliehajú napríklad metre navinuté v pásme či krajčírske.

Zo zákona len dve

Overovanie zákonom určených meradiel môže robiť len na to určená organizácia, ktorou je Slovenská legálna metrológia, n. o., alebo Slovenský metrologický ústav.

Podľa zákona o metrológii následné overenie meradiel urobí organizácia alebo ústav len na základe písomnej objednávky, ktorú dostane od používateľa váhy či iného meradla.

„To znamená, že podnikateľ zaplatí za overenie váh určenej organizácii alebo ústavu, u ktorého si overenie objednal, ktorý mu o tom dal doklad a označil určené meradlo overovacou značkou,“ uviedol Milan Mikula, riaditeľ Kancelárie predsedu Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo. „Takto platne overené meradlo, počas doby jeho platnosti, nie je možné opätovne overiť. Takže sa nemôže stať, aby podnikateľ zaplatil dvom rôznym subjektom za ten istý úkon.“

Prečítajte si tiež: Leto na Orave fotoobjektívom. Pozrite sa, ako bolo Čítajte 

Milan Mikula upozorňuje, že nikto okrem určených osôb a organizácií nemôže žiadať od predajcu peniaze za akože kontrolu. „Podnikateľ, ktorého predmetom činnosti je oprava určených meradiel, musí byť na registrovaný úradom,“ hovorí. „Predmetom tejto činnosti je oprava určeného meradla a jeho nastavenie tak, aby vyhovovalo ustanoveným požiadavkám na technické a metrologické charakteristiky, ktoré sa na dané určené meradlo vzťahujú. V žiadnom prípade táto osoba nemôže overovať určené meradlo, nakoľko na to nie je v zmysle zákona oprávnená. Išlo by o nekalé obchodné praktiky týkajúce sa neoprávneného výkonu overovania určených meradiel, na ktoré môže ktokoľvek úrad upozorniť a my budeme vo veci konať.“

Posielajú správy

„Používateľ meradla nie je povinný umožniť jeho prekontrolovanie servisným organizáciám,“ hovorí Tomáš Peták, riaditeľ Odboru metrológie Slovenskej legálnej metrológie. „Tieto organizácie majú robiť opravy alebo montáže určených meradiel.“

Slovenská legálna metrológia sa však dlhodobo stretáva s podnetmi od podnikateľov na zdvojené kontroly jej zamestnancami aj servisnými technikmi.

„Podnety sú najmä o tom, že servisné organizácie fakturujú podnikateľom okrem servisu a opravy meradiel aj poplatky za prekontrolovanie meradiel, prípravu meradiel, za sprostredkovanie overenia alebo samotné overenie meradiel, čo je v rozpore s platnou legislatívou.“

Ak podnikateľ nevie, kto mu má váhu či meter skontrolovať, môže sa obrátiť priamo na slovenskú metrológiu. Jej pracovníci mu vysvetlia aj ďalšie zákonné povinnosti. Okrem toho pred koncom platnosti overenia posielajú podnikateľom SMS-ky s touto informáciou a podrobnostiach metrologickej kontroly.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Koľko stojí dovolenka na lodi a koľko apartmán pri mori?
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  5. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  8. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  1. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 868
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 6 070
  3. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 456
  4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 3 182
  5. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 329
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 181
  7. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 2 023
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár 1 506
  1. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: vodáreň pre parné lokomotívy
  2. Ľuboš Vodička: Viedenské podzemie, čiže príbeh Tretieho muža a krásnej Jeanny
  3. Jan Pražák: Mami, proboha, proč ty ve svém věku chceš být ještě hezká?
  4. Elena Antalová: Aj KDH môže na Slovensku vyhrať voľby
  5. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov
  6. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  7. Jozef Huljak: Quad a nový impulz pre Indo-Pacifik: Ako USA a ich spojenci čelia rastúcemu vplyvu Číny
  8. Dalibor Eštočák: Keď Fico miluje a oslavuje progresívcov
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 24 581
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 16 979
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 16 220
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 5 900
  5. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 5 311
  6. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 494
  7. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 340
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 4 069
  1. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  2. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  3. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  4. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  6. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  7. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: vodáreň pre parné lokomotívy
  2. Ľuboš Vodička: Viedenské podzemie, čiže príbeh Tretieho muža a krásnej Jeanny
  3. Jan Pražák: Mami, proboha, proč ty ve svém věku chceš být ještě hezká?
  4. Elena Antalová: Aj KDH môže na Slovensku vyhrať voľby
  5. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov
  6. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  7. Jozef Huljak: Quad a nový impulz pre Indo-Pacifik: Ako USA a ich spojenci čelia rastúcemu vplyvu Číny
  8. Dalibor Eštočák: Keď Fico miluje a oslavuje progresívcov
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 24 581
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 16 979
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 16 220
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 5 900
  5. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 5 311
  6. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 494
  7. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 340
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 4 069
  1. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  2. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  3. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  4. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  6. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  7. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu