Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Víťaz Bencovej desiatky sa len ráno rozhodol bežať

Už tretíkrát si účastníci zaspomínali športom na nestora atletiky na Orave.

Štart pretekov bol v Beňovej Lehote.Štart pretekov bol v Beňovej Lehote. (Zdroj: Archív podujatia)

DOLNÝ KUBÍN. Barnabáš Üvegeš, prezývaný familiárne Benco, bol pre veľa športovcov veľkým vzorom. Veľká osobnosť atletiky na Orave a vynikajúci tréner zomrel 7. mája 2014 vo veku nedožitých 70 rokov. Hneď na ďalší rok založili jeho žiaci na jeho počesť Bencovu desiatku, známu tiež ako Beh na Kubínsku hoľu. Podobné preteky už v minulosti boli, ale zanikli. Organizoval ich Barnabáš Üvegeš.

Prečítajte si tiež: Žaškovský minimaratón sa stal pre bežcov už srdcovkou Čítajte

Desaťkilometrová trať začína v Beňovej Lehote a končí na Chate na Kubínskej holi. Pre účastníkov ponúka nádherný výhľad na okolitú prírodu. Na tretí ročník sa prihlásilo celkovo 67 pretekárov, z ktorých vyhral v absolútnom poradí 23-ročný Patrik Rehák z Trstenej. Trasu zvládol za 40 minút a 13 sekúnd. Za ním dobehli dvaja bežci z Poľska. Druhý v poradí stratil na oravského vytrvalca minútu a pol a tretí viac ako dve minúty. „Len ráno som sa rozhodol, že pôjdem na preteky,“ hovorí šťastný víťaz. „Večer pred podujatím som sa vrátil zo zahraničia. Propozície trate mi vyhovovali. Žiadne nadmerne stúpanie a klesanie. Len plynulo dohora. Proste nádhera. Už teraz sa teším na ďalší ročník.“ Patrik Rehák si obľúbil beh už na základnej škole. Zúčastnil sa štafetového behu a jeho družstvo vyhralo. „Ani teraz by som nepovedal, že som aktívny bežec. Skôr rekreačný. Behám pre radosť. Najčastejšie chodím na trialové behy, kde nesmie chýbať môj pes. Občas ma potiahne. Najväčšou motiváciou je však moja priateľka, ktorá sa aktívnejšie venuje behu a podporuje ma.“

Ženskú kategóriu ovládla Dolnokubínčanka Zuzana Dudášová. O víťazstvo bojovala s Ľubicou Ďaďovou, ktorá je takisto z metropoly dolnej Oravy. Rozdiel v cieli predstavoval iba 46 sekúnd.