ORAVA. Pätnásť, pätnásť, dvadsať. Čísla označujú počet nelegálnych a neoznačených reklamných stavieb, ktoré našla Asociácia vonkajšej reklamy (AVR) v Tvrdošíne, Dolnom Kubíne a Námestove. Ohlásila ich stavebným úradom.
Porušujú zákon
Reklamnému smogu sa ťažko bráni. Asociácia, ktorá združuje najväčších podnikateľov v oblasti vonkajšej reklamy, sa rozhodla očistiť Slovensko od nelegálnej reklamy. Jej zástupcovia chodia po Slovensku a upozorňujú na nelegálne formy propagácie.
Dolnokubínsky úrad prijal v máji od asociácie ohlásenie 15 reklamných stavieb neznámeho vlastníka.
„Uvedené reklamné stavby nie sú označené v súlade so stavebným zákonom, preto mesto vyzvalo majiteľov pozemkov, na ktorých sa nachádzajú, aby preukázali vlastníctvo a oprávnenie na realizáciu tejto stavby,“ povedal vedúci kancelárie primátora Vladimír Adamec.

Na výzvu zareagovalo viacero majiteľov pozemkov. Jedným z nich je aj Michal Mikuš, majiteľ predajne s elektrospotrebičmi. „Stavebné povolenie mám, len úradníci ho niekde založili.“ Ale väčšina majiteľov sa k reklamám nepriznala, prípadne ani nevie, že na ich pozemku stoja.
Odstránili stovky čiernych stavieb
V Námestove prijali ohlásenie 20 nelegálnych reklamných stavieb. „Zatiaľ sme nič nepodnikli,“ povedal Jozef Trnovec z oddelenia výstavby na mestskom úrade. „Najskôr si musíme naštudovať zákony, aby sme ich pri riešení situácie neporušili.“
Prednosta mestského úradu Milan Rentka poukázal na iný problém. „Na kruhovej križovatke sa najskôr objavila jedna reklama, pozvánka na akciu, potom pribudli ďalšie. Teraz sú tam reklamy stále. Rozmýšľame, čo s tým. Zábradlie nepatrí mestu, ale asi ich aj tak odstránime, lebo sme ich nepovolili.“
Aj v Tvrdošíne našla asociácia 15 reklám, ktoré podľa nej porušujú zákon. Úrad jednu vylúčil, lebo udelil povolenie ako súčasť pri výstavbe objektu. Ostáva štrnásť.

Asociácia vonkajšej reklamy čaká na stanovisko samospráv. „Obce spolupracujú podľa toho, akých majú predstaviteľov,“ povedal výkonný riaditeľ asociácie Vladimír Hutta. „Keď dostaneme súhlas od stavebného úradu, zabezpečíme fyzické odstránenie nepovolenej reklamnej stavby na trovy vlastníka.“ Po celom Slovensku takto odstránila spoločnosť niekoľko stoviek takýchto nepovolených reklamných stavieb. Upozornil, že aj každý majiteľ pozemku má právo ohlásiť čiernu stavbu stavebnému úradu.
Dokazovanie aj búranie je ťažké
František Novák, pracovník oddelenia výstavby na mestskom úrade v Tvrdošíne, hovorí, že postup pri likvidácii čiernych stavieb nie je jednoduchý, aj keď ide o malú reklamnú tabuľu. V prípade troch tabúľ majiteľov zistili. Dohodli sa, že ak ich neodstránia, prídu na úrad požiadať o stavebné povolenie. Horšie to bude v prípade, ak majiteľ nebude známy. „Ako zistíme a dokážeme, kto je majiteľ reklamy v prípade, že pozemok vlastní viac ľudí? Na búranie treba mať povolenie vstupu na pozemok. Kto ho vydá a kto bude búrať, keď majiteľ nebude s tým súhlasiť? Ako to urobia?“
V prípade reklamy umiestnenej na pozemkoch miest či obcí to nemusí byť problém, pretože väčšina samospráv bude rada, ak sa ich zbaví. Hlavne vtedy, ak ich majitelia neplatia za zastavaný pozemok nájom. Ale ak si niekto postaví bilbord v záhrade rodinného domu pri ceste, likvidácia sa výrazne skomplikuje, v niektorých prípadoch bude takmer nemožná.