ÚSTIE NAD PRIEHRADOU. Raz mesačne, zhruba šesťkrát do roka, zvoláva správca priehrady, Slovenský vodohospodársky podnik, viaceré zložky na kontrolu brehov najväčšej slovenskej vodnej nádrže. Pri prvej tohtoročnej kontrolovali rybárske lístky, mapovali čierne stavby, preverovali aj nelegálne vjazdy vozidiel do zakázaných zón.
Mapovali stavby
Ochranári s policajtmi sa pri takejto rozsiahlej, niekoľkohodinovej kontrole, zameriavajú najmä na dodržiavanie zákona o ochrane prírody a krajiny, nezákonné vjazdy, nelegálne stavby. Polícia okrem toho pátra aj po hľadaných osobách. Rybárska stráž si zase dáva pozor na výkon rybárskeho práva, či majú rybári povolenky, či nelovia protizákonne.
Pri ostatnom výjazde polícia zásadnejšie porušenia zákona nezistila. Všetky zúčastnené zložky sa však dohodli na ďalšom postupe, čo s desiatkami búd, ktoré stoja na brehoch priehrady.
„Zmapovali sme aktuálny stav, teda aspoň v lokalite, kde sme robili kontrolu,“ hovorí Ondrej Gavenda, vedúci rybárskej stráže na Vodnom diele Orava. „Už na predošlom pracovnom stretnutí sme sa dohodli, že vodohospodári urobia zamerania, aby sme vedeli, ktoré stavby stoja na ich pozemkoch.“

Pravdepodobne väčšina nelegálne postavených prístreškov stojí práve na parcelách patriacich vodohospodárskemu podniku. Niektoré budú zrejme aj na pozemkoch štátneho podniku Lesy SR, časť sa môže nachádzať na urbárskych. Skupina sa pri niekoľkých stavbách aj zastavila. Nikoho v nich však nenašla.
Len napomenutia
Rybárska stráž skontrolovala zhruba tridsať rybárov, zaujímalo ju najmä, či majú povolenky a ako majú zapísané úlovky. Záznam o previnení nespísala žiadny, dvoch rybárov upozornila.
„Upozorňujeme na nedostatky, ktoré nie sú závažné a dajú sa odstrániť na mieste,“ vysvetľuje Ondrej Gavenda. „Napríklad na zle zapísaný úlovok, niektorí rybári si slovo kapor skracujú, čo sa nemá. Alebo nevedú záznamy podľa vzoru, ktorý majú uvedený v rybárskej povolenke. Jeden z mužov mal namiesto sobotňajšieho dátumu zapísaný nedeľný. Sú to porušenia, ktoré nie sú úmyselné, ale skôr z nevedomosti či nedbanlivosti.“
Rybári robia aj nočné kontroly. Na tie však chodia len s políciou, sú organizované námatkovo. Podľa Ondreja Gavendu spĺňajú účel oveľa efektívnejšie než denné spoločné kontroly. „Nočné majú viacero výhod, chodíme na malom člne, o akcii vie vopred veľmi málo ľudí. Výsledky sú iné ako pri denných. Najmä v júni, kedy sa môže chytať od štvrtej rána do polnoci. Štvorhodinovú výluku mnoho rybárov neakceptuje.“
Kedysi rybári predpisy porušovali viac, dnes je situácia lepšia. Vedia o kontrolách, pokutu riskuje máloktorý. Občas sa však predsa nájdu aj pytliaci. Naposledy rybárska stráž chytila dvoch mladíkov loviacich na prívlač v čase, keď to je zakázané. Poliaci zo Slovenska zrejme spokojní neodchádzali.