NIŽNÁ. Viete, kto je Jozef Gabčík? Nie? Nie ste jediní. O vojakovi z druhej svetovej vojny vedia zahraniční režiséri, doma je však táto osobnosť takmer neznáma. Študentom Spojenej školy v Nižnej ho zaujímavou výstavou priblížil učiteľ Miloš Kázik. S tvorbou panelov mu pomáhali aj žiaci.
Odvážny vojak
Jozef Gabčík. Slovák, ktorý sa počas druhej svetovej vojny postavil zoči-voči tretiemu najvplyvnejšiemu mužovi Veľkonemeckej ríše, Reinhardovi Heydrichovi. Snažil sa o obnovenie Československa. Po vypuknutí vojny odišiel do Francúzska, kde bojoval proti nacizmu. Vo Veľkej Británii absolvoval špeciálny vojenský výcvik. Po vydaní príkazu na zabitie Reinharda Heydricha neváhal a postavil sa mu tvárou v tvár. „Jeho samopal vtedy zlyhal,“ rozpráva učiteľ Miloš Kázik. „Napriek tomu však zastavil auto s Heydrichom, ktoré zneškodnil jeho kamarát Ján Kubiš.“

Skupinka vojakov po atentáte utekala naprieč Prahou, ukrývali sa v chráme. Nacisti, z pomsty, že nemôžu zistiť, kto spáchal atentát, vypálili dedinku Lidice, vyvraždili miestnych ľudí. Výsadkári sa medzitým skrývali v krypte kostola, kde ich nemecké vojsko vďaka zrade našlo. Stovkám vojakov šesť Čechov a jeden Slovák vzdorovali sedem hodín. „Nebojovali o svoje životy, bolo im jasné, že neprežijú. Bojovali o svoju česť, za národ, za vlasť a slobodu.“
Posolstvo až dodnes
Silný vojnový príbeh dodnes púta pozornosť na celom svete, je predlohou mnohých knižných románov aj filmov. „Má čo povedať aj dnešným mladým ľuďom, preto som chcel, aby sa o tomto hrdinovi dozvedeli viac aj naši študenti,“ hovorí Miloš Kázik. „Mnohí už totiž ani netušia, čo je hrdinstvo, nepoznajú skutočných hrdinov. A toto je príklad skutočného hrdinu, ktorý sa postavil zlu napriek tomu, že vedel o hrozbách. Mladí práve toto potrebujú vedieť, musíme im ukazovať vzory. Áno, Jozef Gabčík bol rozhodnutý zlikvidovať svojho nepriateľa, čo z dnešného pohľadu vyzerá desivo, ale svoju zbraň namieril na vojnového zločinca a vraha množstva nevinných ľudí, aby ho zastavil pri páchaní ďalších zločinov.“
Takmer mesiac trvajúca výstava Jozef Gabčík – slovenský hrdina druhej svetovej vojny nebola len o paneloch s fotografiami a popisom. Učiteľ k nej dával výklad, púšťal prezentáciu, študenti grafického dizajnu urobili ilustrácie.

„Páči sa mi, akí odvážni boli Slováci a Česi, ako bojovali za svoju vlasť, aj keď vedeli, že môžu prísť o život,“ hovorí jedna z ilustrátoriek, tretiačka Karolína Žuffová. „Obdivujem ich, preto som urobila túto prácu, aby sa na hrôzy vojny nezabudlo.“
Ivane Juriňákovej sa zase páčila myšlienka pretaviť kúsok dejín na papier. Príbeh slovenského vojaka ju veľmi zaujal. „Myslím, že je dobré, keď spracúvame takéto témy,“ povedala. „Cez naše diela môžeme pôsobiť na druhých a odovzdávať im nové poznanie a posolstvo.“
Reakcie študentov
Vojnový príbeh na stredoškolákov zapôsobil. „Bol to normálny človek, ktorý chcel, aby aj svet bol normálny,“ povedal po prednáške tretiak Matúš Hurťák. „Ako hrdý Slovák chcel pomôcť svojmu národu, aj štátu. Nebol z tých, ktorí sa podvolili Hitlerovi. Mal guráž, ukázal, že nie je ovca, ktorá ide s davom. Bol odvážny, nemal strach postaviť sa proti jednému z najmocnejších predstaviteľov Tretej ríše.“

Gabčíkova odvaha zaujala aj Samuela Furťa. „Vďaka tejto výstave som lepšie pochopil dejiny druhej svetovej vojny a význam slova hrdina.“
Nižnianska stredná škola urobila výstavu pri príležitosti 75. výročia hrdinskej smrti Jozefa Gabčíka, ktorý zahynul v boji proti fašistickej presile 18. júna 1942. V prípade záujmu ju v novom školskom roku radi ponúknu aj iným školám. „Aby sa o tomto hrdinovi dozvedelo čo najviac žiakov a mladých ľudí, aby spoznali skutočné hrdinstvo a nebezpečenstvá fanatizmu a extrémizmu,“ dodal Miloš Kázik.