NIŽNÁ. Bralo v ostrej pravotočivej zákrute medzi Tvrdošínom a Nižnou naposledy zablokovalo premávku počas nedávnych povodní. Silný lejak premočil skalu natoľko, že sa začala lámať a úlomky padali priamo na cestu. Našťastie, nedopadli na auto. Zatiaľ.
Padajú skaly aj stromy
Problém so skalou riešila obec už pred niekoľkými rokmi. Vtedy stromy, ktoré na nej rastú, ohrozovali autá. Naklonili sa, hrozilo, že spadnú. Obec oslovila správcu cesty, Slovenskú správu ciest, keďže bralo je v jej bezprostrednej blízkosti.
„Povedali mi, aby som ich odstránenie zabezpečil ja, vraj to má odstrániť obec,“ hovorí starosta Jaroslav Rosina. „Naše to však nie je, nepúšťali sme sa do toho. Tie stromy druhý deň po upozornení naozaj spadli, priamo na cestu. Našťastie, nikto vtedy tadiaľ neprechádzal.“
Starostu hnevá prístup správcu. Keď totiž obec potrebuje umiestniť k ceste zrkadlo, značku, urobiť chodník či osvetliť prechod pre chodcov, k všetkému dáva súhlas správa ciest, aj keď pozemok nevlastní. V takejto situácii však zodpovednosť posúva na iných.
„Svoje práva poznajú, no povinnosti nie. A pritom by stačilo zvrchu vypíliť dreviny, odstrániť časť skaly, na zvyšok natiahnuť sieť a je po probléme na niekoľko desiatok rokov,“ hovorí Jaroslav Rosina.
Pozemok je farský
Hoci sa skala nachádza len pár metrov od medzinárodného cestného ťahu na Poľsko, riešiť ju vraj má vlastník pozemku, nie správca komunikácie.
„Správca cesty opakovane vyzval vlastníka pozemku, ktorého súčasťou je aj spomínané skalné bralo, Rímskokatolícku cirkev – farnosť Nižná, aby urobil opatrenia na zabránenie zosuvu skál a stromov na cestu,“ informovala hovorkyňa správy ciest Zuzana Hromcová. „Ak dôjde k obmedzeniu premávky, správca zabezpečí vyčistenie a obnovenie premávky.“

Starosta o probléme naposledy informoval na zasadnutí krízového štábu, ktorý sa pravidelne schádza pre havarijný stav mosta. S riešením, ktoré navrhuje správca, obec nesúhlasí. „Je nemysliteľné, aby štát žiadal bezpečnostné opatrenia pri medzinárodnej ceste od farského úradu, ktorý okrem toho, že plochu vlastní, s ňou absolútne nič nemôže robiť a ani nerobí.“
Skalu na Slatvine teda začnú kompetentní pravdepodobne komplexnejšie riešiť až vtedy, keď sa v tejto časti niečo stane.
Otázne je, kto potom bude zodpovedný, keďže stromy aj skaly končia priamo na ceste prvej triedy.