Najvyššia oravská súťaž ponúkne skvelé vyvrcholenie sezóny

Definitívu v najvyššej oravskej súťaži si zaistili futbalisti Oravského Podzámku.

Oravský Podzámok (v modrom) sa výhrou v Zákamennom definitívne zachránil. Oravský Podzámok (v modrom) sa výhrou v Zákamennom definitívne zachránil. (Zdroj: Tomáš Ferenčík)

Scenár ako z nejakého filmu. Pre nepriaznivé počasie sa 19. kolo muselo odložiť. Mali sa v ňom stretnúť dvaja najväčší ašpiranti na postup Zubrohlava a Vavrečka. Odložilo sa na úplný záver sezóny a bude to poriadne vyvrcholenie ročníka 2016/2017. Súperov delí iba jeden bod. Výkop je v nedeľu 25. júna o 17.30 h.

Liesek – Dlhá n. Oravou 2:1 (0:1)

Góly: Žulko, Šprlák – M. Maslo (z 11 m)

Obe mužstvá sa dohodli, že zápas odohrajú v piatok. Oravský futbalový zväz im to však neschválil a aj preto nastúpili v sobotu v oklieštených zostavách. Liesku chýbali chlapci pre pracovné povinnosti, Dlhej zas pre viacero svadieb.

Prvý polčas vyšiel lepšie hosťom. Hrozili hlavne z rýchlych brejkov. Domácim hráčom viazla kombinácia, no mohli sa dostať v 30. min do vedenia. Strela Dávida Poláčka z 30 m opečiatkovala brvno. Tesne pred prestávkou podnikli hostia rýchly brejk, ktorý domáci zastavili len za cenu pokutového kopu. Loptu si postavil na biely bod kapitán Matej Maslo a nezaváhal.

Po zmene strán sa Liesku podaril pekný obrat. V 50. min vyrovnal Štefan Žulko, ktorý vyrazenú loptu po strele Jakuba Šprláka posielal do prázdnej brány. O päť minút už bolo 2:1, keď hosťom nevyšla ofsajd pasca. Dvaja domáci hráči postupovali sami na brankára. Filip Sťahulák nahral Jakubovi Šprlákovi do odkrytej brány. Hostia doplatili potom na oklieštenú zostavu. V prvom polčase sa im zranil Martin Kurčinka a nahradil ho nestarnúci Pavel Capuliak. Za stavu 2:1 mali zdravotné problémy ďalší dvaja hráči, no na striedačke už nebol nikto. Preto zápas iba dokrívali a už neboli schopní výsledok zdramatizovať.

Zostava domácich: Matejčák – Martin Vavrek, Žulko, V. Vavrek, Žulko (62. Marek Vavrek), Baňák, Sťahulák, Palider, Chovančák, Poláček, Šprlák (68. Kubolek)

Zostava hostí: M. Zavoďančík – Janota, M. Capuliak, Mores, M. Maslo, P. Zavoďančík, Šeliga, Polák, Kurčinka (15. P. Capuliak), Vyrva, Dančo

ŽK: Poláček – P. Zavoďančík, Polák, Kurčinka, P. Capuliak

rozhodcovia: J. Vajdiar – Bystriansky, Matúška

MARCEL BEDNÁR

Zákamenné – Or. Podzámok 3:5 (1:2)

Góly: Kovalčík 2, Belicaj – J. Maslo 2, F. Harezník 2, Chromek

Domáci začali aktívnou hrou. Už v 9. min sa dostali do vedenia po priamom kope Belicaja. Tento gól im očividne uškodil. Stiahli sa na svoju polovicu, prestali hrať peknú hru. Súper to rýchlo využil. Vyrovnávajúci gól prišiel v 24. min po brejku Chromeka. O šesť minút už Podzámok viedol. Juraj Maslo si potiahol loptu po pravej strane a na trikrát prekonal Ferenčíka v zákamenskej bránke. Domáci sa po tomto presnom zásahu zobudili. Opäť začali hrať technický futbal. Do prestávky si vypracovali ešte niekoľko vyložených šancí, ktoré však ostali nevyužité, vrátane jedenástky.

V druhom polčase pokračovali domáci futbalisti vo veľkom tlaku. Zaslúžená odmena prišla v 52. min po rohovom kope. V šestnástke sa najlepšie zorientoval Peter Kovalčík. O 20 minút sa Zákamennému podarilo dostať sa do vedenia. Kovalčík si krásne spracoval prudký pas a chladnokrvne zakončil. Tak ako po otváracom góle, tak aj po tomto domáci prestali hrať. Nezmyselne odkopávali lopty. Podzámčania opäť trestali. V 77. min vyrovnal Filip Harezník po nádhernej kombinačnej akcii svojho tímu. Ten istý hráč o 3 minúty rozhodol o osude stretnutia po peknej individuálnej akcii. Zákamenné už nestihlo na tento gól zareagovať, aj keď si vytvorilo zopár sľubných šancí. Naopak hostia ešte raz rozvlnili sieť zásluhou Juraja Masla. Po vydretom zápase si zaslúžene pripísali tri body.

Zostava domácich: Ferenčík – Sivčák, Marek Florek, Verníček, M. Buckulčík, Klimčík, Belicaj, Juriga, Matej Florek, Murín, Kovalčík

Zostava hostí: Martin Bukna – T. Maslo (90. L. Cengel), Mihálik, Peter Holubčík (70. Jurovčík), J. Holubčík, Chromek (55. F. Harezník), Matúš Bukna, M. Harezník, J. Maslo, Patrik Holubčík, O. Cengel

ŽK: T. Maslo, Mihálik, Matúš Bukna, O. Cengel, F. Harezník

Rozhodcovia: Svitek – Janidžár, Pavlák

PETER KOCÚR

Zázrivá – Novoť 1:0 (1:0)

Gól: Kitaš

Domáce mužstvo v oklieštenej zostave podalo jeden z najlepších výkonov jari. Hostia z Novote taktiež prispeli k dobrému futbalu. Oba tímy hrali pekný, kombinačný futbal, aj keď na ťažkom teréne. V 28. min padol jediný gól celého stretnutia. Strelil ho Tomáš Kitaš , keď využil nedorozumenie hosťujúcej obrany. V druhom dejstve sa hralo veľmi podobne. Obe mužstvá si vytvárali šance, ktoré však nevyužili. Aktéri duelu si zaslúžia pochvalu za predvedenú hru, najmä domáci. Taktiež treba vyzdvihnúť domácich fanúšikov, ktorý vo veľkom počte povzbudzovali svojich futbalistov.

Zostava domácich: Kollárik – A. Otruba, Mäsiar, Karcol, Mahút, Osadský, M. Otruba, Kralčák, Kitaš (77. Daubner), D. Zaťko, J. Zaťko

Zostava hostí: Ťapaják – Jašica, Serdeľ, Michlík, Nodžák, Mikolajčík, Kuhejda, M. Kocúr, D. Kocúr, Bartoš (77. Koleň), Ganobčík

ŽK: Serdeľ (Novoť)

Rozhodcovia: Katrenčík – Pobeha, Chmara⋌PETER LACKO

Breza – Žaškov 3:0 (1:0)

Góly: S. Juriga, Kormaňák, Maťovčík

Domáci hráči začali útočne. Už v 1. min peknú strelu Trabalíka brankár kryl.

O minútu sa do dobrej šance dostal Volček, no aj jeho strelu hosťujúca obrana vyrazila na roh. V nasledujúcej príležitosti sa o niekoľko minút ocitol po rohovom kope Matejčík. Jeho umiestnenú prízemnú strelu však brankár vyrazil a takisto na ňom stroskotala aj Florekova dorážka. Žaškov pozorne bránil a skórovať sa snažil len z rýchlych brejkov. V 21. min to takto skúsil Zvara, ktorý po pravej strane vysunul Dudáša, no jeho krížnu strelu domáci gólman vyrazil na roh. Vzápätí opäť útočili domáci, keď Jurigovu strelu vybiehajúci brankár chytá. Domácim to vyšlo až v 35. min, kedy prudká nechytateľná strela Stanislava Jurigu zo strednej vzdialenosti končí v sieti. V poslednej polčasovej minúte mohli hostia vyrovnať, no strela Koedama išla vedľa.

Po prestávke nastúpili Brezania s chuťou. Hneď v úvode zaútočil po ľavej strane Milan Juriga a jeho prízemný center poslal do brány Kormaňák. O niekoľko minút bol v pokutovom území Drigľom faulovaný Volček. K nariadenej jedenástke sa postavil sám faulovaný, no loptu do sita nezasunul. V 65. min zaútočili hostia po ľavej strane Svitkom, no jeho krížna strela letela vysoko nad. Breza aj naďalej tlačila. O desať minút sa dostal k odrazenej lopte striedajúci Maťovčík a nekompromisne zvýšil na 3:0. Po tomto góle si domáci vypracovali ešte niekoľko šancí, no strely Milana Jurigu, Volčeka a Maťovčíka ostali nepremenené.

Zostava domácich: Ľ. Juriga, Matejčík, Volček, M. Juriga, Bakoš (69. Maťovčík), Trabalík, Mordel, Florek, Kormaňák (80. Dudášik), S. Juriga, Hládek

Zostava hostí: Ertel, Trnovský, Zvara, Zelina, Svitko (71. Bakoš), Dudáš, Koedam, Farko, Drigeľ, Snovák (35. Pavlovčík), Pavlovčík

ŽK: Zelina

Rozhodcovia: Mensár – Kubolek, Vajdiar

ĽUDOVÍT SITÁRIK

Klin – Pribiš 0:0

Domáci od začiatku chceli hrať ofenzívny futbal. Už v 2. min Marek Lacek ohrozil brankára hostí. Ten sa však nenechal prekvapiť a vychytal. Hostia neotáľali a v 9. min trafili žrď. Oba tímy ďalej útočili na súperovu bránku. Čisté gólové šance sa im nepodarilo vytvoriť. Pred koncom prvej polovice hry Marek Lacek trafil žrď.

V druhom polčase hra pokračovala medzi šestnástkami, no bez väčších akcií. Oba tímy sa snažili strhnúť víťazstvo na svoju stranu, ale ani jednému sa to nepodarilo. Stretnutie tak skončilo nerozhodnou bezgólovou remízou.

Zostava domácich: Fenik, Ganobčík (60. Uradník), Kršák, Kosmeľ, Lacek, Jendoľ, Mišek, Šaštinský, Medvecký (80. Laššák), Galčík, Majcher

Zostava hostí: Suroviak, Vraniak, Hurák, Dančo, Lisík, Brienik, Meľo, Juriga, Klocháň, Jablonský, Martvoň (75. Zavoďančík)

ŽK: Kršák, Lacek, Šaštinský – Vraniak

ČK: Lacek

KAROL VOLF

Zuberec – Vavrečka 0:0

Pod Roháčmi na tradične vynikajúco pripravenom trávniku sa odohral súboj o čelo tabuľky. Hostia chceli vyhrať a priblížiť sa postupu do piatej ligy v tabuľke a domáci chceli zabojovať o bronzovú pozíciu. Zuberec nastúpil na zápas dobre pripravený a nepúšťal hostí do vážnejších príležitostí. Väčšinou sa v prvej polovici zápasu hral futbal medzi šestnástkami s malými náznakmi šancí na oboch stranách. V druhom polčase nenastala žiadna výrazná zmena. Vavrečka mala miernu územnú prevahu, no domáci hráči ju do vlastnej šestnástky veľmi nepúšťali. Domáci naopak hrozili rýchlymi brejkmi, ktoré však nedokázali využiť. Zápas tak skončil zaslúženou bezgólovou remízou, z ktorej mali väčšiu radosť domáci futbalisti.

Zostava domácich: A. Filek, Matej Šiška, M. Chovančák, J. Šiška, Romaňák, Jurina (84. D. Chovančák), Mikulaj, Ťapaják, Juráň, Marek Šiška (65. Dedinský), Belko (89. D. Filek)

Zostava hostí: J. Holub, Brčák, M. Holmík, Stolárik, L. Holub, Korman, Masničák, Tomaštík, Š. Holmík, Čiernik, R. Holmík (51. J. Holmík)

ŽK: Mikulaj – Korman, J. Holmík

Rozhodcovia: Frančák – Mjartan, Bajdich

RASTISLAV PETREK

Or. Polhora – Zubrohlava 1:5 (0:4)

Góly: Plevjak (z 11 m) – Babinský 2, Mušák, Pienčák, Rentka

V Polhore sa žiadny zázrak nekonal. Kým domáci nastúpili s plným počtom, prehrávali už 0:2. Bol to súboj zubrohlavských útočníkov proti domácemu brankárovi. Až na jednu chybu zachránil svoj tím od väčšieho debaklu. Do prestávky strelila Zubrohlava ešte 2 góly a bolo po zápase.

Druhé dejstvo bolo z domáceho pohľadu o čosi lepšie. Hostia sa šetrili na dôležitý zápas proti Vavrečke. V 70. min pridali ešte jeden gól. Čestný úspech Polhory zaznamenal z penalty Plevjak.

Zostava domácich: F. Berdys – J. Berdys, Skurčák, Piták, Žofčík, T. Vanek, Golák, Kyseľ, Lacek, Plevjak, Murín

Zostava hostí: Hellebrandt – Miroslav Tomaštík, Pindjak 46. Matej Tomaštík), Majchrák, Rentka, Pienčák, Prozbík (68. Mokošák), Babinský, P. Jendroľ (46. Gluštík), A. Jendroľ, Mušák

ŽK: Prozbík (Zubrohlava)

Rozhodcovia: Vajdiar – Kubolek, Mensár