ROHÁČE. Za normálnych okolností začínala každoročne 16. júna, už osemnásť rokov, letná turistická sezóna. Vstup na chodníky povoľoval Návštevný poriadok Tatranského národného parku, podľa ktorého bol 15. jún posledným dňom zimnej uzávery. Tento dokument je však roky neplatný pre administratívnu chybu.
Nový zatiaľ nie je. Dočasne ho nahrádza Zoznam vyhradených miest v Tatranskom národnom parku, ktorý uplynulú stredu zverejnili okresné úrady v Prešove a Žiline.
Najskôr na jeseň
Návštevný poriadok vydal ešte v roku 1999 ako všeobecne záväznú vyhlášku Krajský úrad v Prešove. Odvolával sa na zákon o ochrane prírody z roku 1994. Ten však neplatí od roku 2002, kedy Národná rada prijala nový zákon, ktorý pôvodný v celom rozsahu zrušil. Návrh nového návštevného poriadku zverejnila Správa Tatranského národného parku začiatkom roka. Schválený zatiaľ nie je.
„V lete budeme prijímať podnety, názory, pripomienky a vyjadrenia dotknutých subjektov,“ povedal jej riaditeľ Pavol Majko. „Všetko je v štádiu príprav a nechcem dopredu dávať informácie, ktoré sa po prerokovaní môžu meniť.“

Pred pár dňami vyhlásený zoznam je podľa neho dočasných riešením, zavedením pravidiel na nadchádzajúcu letnú sezónu. „Vychádzame v ňom zo starej vyhlášky, niektoré veci sme upravili, nelogické časti vypustili. Rieši najmä letnú sezónu. Veríme, že do zimy už bude schválený nový poriadok.“
Dávali aj pokuty
Dokument upravoval pohyb návštevníkov v národnom parku, trasy na bežkovanie, určuje miesta vyhradené na skialpinizmus, skalolezectvo, horolezectvo, cykloturistiku či lietanie na závesných klzákoch a padákoch.
Zakotvoval tiež zimnú uzáveru, ktorá na väčšine turistických a náučných chodníkov platila od 1. novembra do 15. júna.
Za nedodržiavanie dokumentu hrozili sankcie. Podľa Maroša Petríka, námestníka riaditeľa Štátnych lesov TANAP-u, pokutovať mohli len členovia stráže prírody. „Naši zamestnanci nemajú oprávnenia stráže prírody, sú členmi lesnej stráže a teda porušovanie návštevného poriadku nemôžu sankcionovať,“ povedal.
Koľko pokút ľudia dostali na základe neplatnej vyhlášky, sme sa nedozvedeli. Ani postup, čo v prípade, ak by si niekto nárokoval vrátenie peňazí.
Zmeny na leto
Prijatý zoznam neupravuje cykloturistické trasy v národnom parku. Mení podmienky na horolezectvo, kde oproti pôvodným vypadla povinnosť horolezca nechať záznam o smere a cieli túry vo východiskovom zariadení alebo v táborovej knihe.
Pribudlo, že horolezecké túry sa môžu robiť len cez deň. Môžu začať najskôr hodinu po východe slnka a musia skončiť najneskôr hodinu pred jeho západom.
Novou lokalitou, kde je zakázané skalolezectvo, sú horské hrebene Kopské sedlo – Jahňací štít a Veľká Svišťovka – Kežmarský štít. Z troch podmienok pri letoch na klzákoch a padákoch zostala len jedna, o čase letov, ktoré musia byť medzi deviatou ráno a štvrtou popoludní. Miesta zostali viac-menej zachované, menia sa však obdobia, počas ktorých sú lety povolené v jednotlivých častiach Tatier.
Menil sa aj zoznam miest a podmienky na pohyb v sprievode oprávnenej osoby mimo turistických a náučných chodníkov.
V aktuálnom dokumente chýba informácia o sezónnej uzávere. Zoznam platí od 15. júna do vydania návštevného poriadku TANAPu.