TVRDOŠÍN. Začiatky neboli ľahké, ale v období po Nežnej revolúcii boli odlišné od iných rokov. Mal som tú česť šesť rokov stáť na čele kolektívu učiteľov i ostatných zamestnancov cirkevnej školy. Snažili sme sa zodpovedne plniť poslanie a ciele, pre ktoré Základná škola Štefana Šmálika v Tvrdošíne vznikla. Či sa nám to aspoň čiastočne darilo, to nech posúdia a zhodnotia iní.
Za vznikom školy boli rodičia. Oni sa rozhodli a prejavili záujem, aby ich deti boli aj v škole vychovávané v duchu kresťanských zásad, ideálov slobody, humanity, tolerancie.
Túžili sme, aby sa obnovilo poslanie školy v duchu zachovania dedičstva našich otcov. V duchu ideí, ktoré svetu prinášali Svetlo a poznanie, Pokoj a istotu, Pravdu a nádej.
Toto kládlo veľké nároky na nás všetkých, ktorí sme sa podujali ich formovať. Snažili sme sa pričiniť o dobré meno školy, aby sme po čase spoločne mohli konštatovať, že voľba cirkevnej školy bola správna. A tak sme vaše deti učili poznávať pravdu a správny smer cesty do ďalšieho života.
Základná škola Štefana Šmálika vznikla rozhodnutím Biskupského úradu v Spišskom Podhradí – Kapitule 9. júna 1992 na základe rozhodnutia ministra školstva a v zmysle Kódexu kanonického práva. Slávnostne sme ju otvárali 1. septembra 1992.
„Rád beriem do rúk pero, aby som privítal ďalšiu cirkevnú školu v Spišskej diecéze,“ prihovoril sa vtedy prítomným spišský biskup František Tondra. „Dejiny ukázali, aký nedoceniteľný bol prínos cirkevných škôl pri kultúrnom vzdelávaní celého národa a pri zachovaní slovenského jazyka v dobách jeho ohrozenia. Dobrý učiteľ bol v minulosti, a je aj teraz, požehnaním pre obec alebo mesto. Cirkevná škola chce učiť a vychovávať k opravdivým hodnotám. Kvalitní ľudia tvoria aj kvalitnú spoločnosť. Keď otvárame novú cirkevnú školu, pomenovanú po nezabudnuteľnom kňazovi a pedagógovi prof. Štefanovi Šmálikovi, chceme upozorniť aj na jeho osobnosť a na jeho príkladnú vedeckú i životnú múdrosť, ktorá bola iste darom zhora. Tým chcem ukázať aj pedagógom, kde majú hľadať cestu k vychovávateľským úspechom.“
Ako pred štvrťstoročím pripomenul vtedajší správca tvrdošínskej farnosti Marián Pánik, v školskom roku 1917 – 1918 bolo na Slovensku 3654 ľudových škôl, z nich 797 štátnych, 109 obecných, 25 súkromných a ostatných. A až 2723 škôl zriadila a spravovala cirkev, z nich z 1550 rímskokatolícka. „V rokoch 1953 až 1989 komunistický režim tvrdil, že variabilita a alternatívnosť škodí školstvu,“ povedal Pánik. „Opak je pravdou. Cirkev bola a je aj nositeľkou kultúry a vzdelania.“
Dvadsaťpäť rokov – zlomok v čase, v živote človeka, spoločnosti. Predsa však je to určitý úsek dejín jednej cirkevnej školy, ktorá sa vtedy zrodila.
Terajšiemu vedeniu školy i všetkým pedagogickým i nepedagogickým zamestnancom školy želám do ďalších rokov, aby vychovávali a vzdelávali svojich žiakov k vzťahu človeka k hodnotám, medzi ktorými je na prvom mieste Boh.
Autor: JÁN VRANA, bývalý riaditeľ ZŠ Š. Šmálika