DOLNÝ KUBÍN. „Kým napočítam do päť, všetci odložíme spinnery do tašiek, jeden, dva, tri, štyri, päť.“ Touto vetou začína každú vyučovaciu hodinu Eva Bojnáková, učiteľka prváčikov v ZŠ Martina Kukučína v Dolnom Kubíne. Deti odkladajú malú krútiacu sa hračku do tašiek s nevôľou. Zaberú ďalšie slová. „Ak ich neodložíte, tak vám ich zoberiem.“
Rôzne triky a finty
Fidget spinner je malá hračka s ložiskom, ktorú roztočíte. Vrtuľku pôvodne vymysleli na odstránenie stresu, teraz ho skôr medzi učiteľmi vyvoláva.
„Kto má spinner?“ V triede na Kukučínke v momente vyletia takmer všetky ruky hore. Tí šikovnejší ho okamžite vytiahnu z tašiek a roztočia. Z triedy sa za pár sekúnd stane veľká herňa.
Spinner modrý, zelený, svetielkujúci, veľký, malý. Chcú ho všetci. „Hrám sa s ním každý deň, aj pri úlohách,“ povedal štvrták Ján Katreniak. „Dokážem ho točiť na čele, na nose, na každom palci na rukách, aj na palci na nohe. Idem si kúpiť ďalší, lebo tento sa mi už rozpadáva.“
Novinku zaregistroval aj Peter Ištván, zástupca riaditeľa Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Dolnom Kubíne. „Rozprával som sa so študentom a on sa s tým hral. Spýtal som sa ho, na čo to má. Povedal, že na upokojenie. Ak to funguje, tak by som to odporučil aj ďalším našim študentom. Viacerí nevedia, čo robiť s rukami.“
Ceny stúpajú
Už dlho nebola na trhu hračka, ktorá by za malú chvíľu lámala rekordy v predajnosti. Dolnokubínske hračkárstva si záujem o ňu pochvaľujú. „Od piatka do nedele sme predali takmer tristo kusov,“ povedala jedna z predavačiek v celoslovenskej sieti hračkárstiev. Na jeho pultoch kúpite fidget spinner v cene od 2,50 do 18,90 eur. Výber farieb, tvarov a materiálov je naozaj veľký.
V čínskom obchode idú tiež na dračku. „Včera som predala šesť, ale deň predtým prišiel autobus detí a okamžite kúpili viac ako dvadsať,“ povedala predavačka.
Ďalšia dolnokubínska predajňa hračiek predá približne desať denne. „Vadí mi, ako rýchlo zareagovali dodávatelia,“ hovorí majiteľka. „Každá ďalšia dodávka je oproti predchádzajúcej drahšia. Rozdiel je už približne 1,50 eura, čo je pri cene 4,90 veľa. Preto niektoré predávame takmer za nákup.“
Hornooravci ho tiež chcú
Zatiaľ čo na dolnej Orave stretnete deti s vrtuľkou bežne aj na ulici, na hornej je situácia úplne odlišná. „Zatiaľ som ho videla len asi trom žiakom, ktorí sa s tým hrali cez prestávku,“ povedala Ľubomíra Slovíková, učiteľka v ZŠ v Rabči. „Nevadí mi to, pokiaľ to nevytiahnu na hodine.“
V Zákamennom, v jednej z najväčších základných škôl na Orave, je situácia podobná. „Spinner? A to je čo?“ opýtal sa riaditeľ Pavol Demko. Po opísaní si spomenul, že pár kúskov v rukách detí už videl. „Zatiaľ tu toho máme málo, ale opýtajte sa po odpuste. Určite ich už v dedine budeme mať fúru.“
Prečo sa spinner stal pre deti na dolnej Orave samozrejmosťou a na hornej je skôr výnimkou? „Máte spinnery?“ opýtali sme sa predavačky námestovského hračkárstva. „Nemám, ale ak máte vy, kúpim minimálne kartón. Deti ho pýtajú a my stále žiadame dodávateľov, aby nám ich doniesli. No stále nám ich nedodali. Kým sa obchodní zástupcovia dostanú na Oravu, tak asi všetky rozpredajú.“
Skúsenosť s nedostatkom vyhľadávanej hračky má aj Lenka Letašiová, majiteľka hračkárstva v Trstenej. „Objednala som pár kusov na skúšku. Predala som ich rýchlo, tak som objednala ďalšie. No povedali mi, že sú vypredané.“

Šancu ponúka internet
Hornooravké deti majú šancu získať vysnívanú hračku cez internet. No mali by sa poponáhľať. „Za tri týždne stúpol záujem o spinnery o tristo percent, vytvorili sme im aj samostatnú kategóriu,“ povedala pre SME Alexandra Čermáková, obsahová manažérka internetového porovnávača cien Heureka.
V e-shopoch sa však zásoby fidget spinnerov veľmi rýchlo vypredávajú. Denník SME uviedol, že e-shop all.sk, ktorý podľa vyhľadávania Heureky ponúka najlacnejší spinner, ho na svojom webe už vôbec nemá.
Alza predáva spinner od 2. júna. „Odvtedy registrujeme stovky objednávok,“ povedala hovorkyňa Patricie Šedivá.
A na trh prichádza ďalšia podobná hračka fidget cube – kocka. Na malej kocke, ktorú schováte do dlane je viacero tlačidiel, guľôčok, koliesok. Radosť z nej by mali mať hlavne nervózni dospelí.
Odkiaľ sa fidget spinner vzal?
Za hračkou fidget spinner stojí podľa viacerých svetových médií Američanka Catherine Hettinger. Keď videla malých chlapcov, ktorí hádzali kamene na policajných dôstojníkov v Izraeli, chcela vyvinúť hračku, ktorá by ich zabavila a pohltila ich zbytočnú energiu. Poslednou kvapkou však bolo, keď nedokázala zabaviť svoju ťažko chorú dcéru a hľadala niečo, čo by ju rozptýlilo. Hettinger si dala spinner patentovať v roku 1993. Keďže nemala dosť peňazí na jeho predĺženie, v roku 2005 o patent prišla. (SME)