NÁMESTOVO, RABČA. Stodva starodávnych áut a motocyklov sa stretlo na siedmom zraze Oravský veterán. Prvenstvo si z Oravy odniesol Martin Mladoň, majiteľ zberateľského skvostu z roku 1925.
Prekročili stovku
Stretnutie milovníkov starých, či už štvorkolesových alebo dvojkolesových vozidiel, organizuje na Orave Námestovčan Imrich Jatyel. Prvý ročník bol skúšobný, prišlo štyridsať vozidiel. Siedmy bol už celkom na inej úrovni. Zaregistrovalo sa 102 veteranistov, nielen zo Slovenska, ale aj Poľska a Čiech.
Staručké vozidlá skrášľovali oravské cesty dva dni. Ich posádky a majitelia si užili krásy Oravy, miestnych umelcov, spevákov, muzikantov, videli Hviezdoslavovu hájovňu, nadchla ich oravská príroda.
Goralská trasa
„Tento rok som pre účastníkov pripravil goralskú trasu, mala takmer sto kilometrov,“ hovorí Imrich Jatyel. „Viedla od Námestova cez Vavrečku, priehradný múr, Ústie nad Priehradou, Trstenú, Jablonku, Bobrov, Oravskú Polhoru, Rabču. Chcel som, aby videli Tatry z nášho pohľadu. Žiaľ, skryli sa nám do jemného oparu. Ale aj tak z nich boli unesení.“
Nasledujúce ročníky bude musieť organizátor vymyslieť inak. Zorganizovať takéto podujatie pre viac ako sto účastníkov je príliš náročné a komplikované. „Pri väčšom počte záujemcov budeme musiať pristúpiť k výberu, zrejme podľa ročníkov áut, uprednostníme tie staršie. Ale o tom rozhodneme až pred ďalším zrazom.“
Oprava kolesa vyjde aj na tisíce eur
Skvostov bolo v obrovskom zástupe veteránov hneď niekoľko. Celkovým víťazom sa stal Martin Mladoň s manželkou z Tatranskej Lomnice, ktorí sú majiteľmi luxusného Laurin a Klement 110 z roku 1925. Okrem toho, že bolo najstarším autom na oravskom zraze, prvenstvo mu patrilo aj za pôvodné drevené kolesá.
„Je v pôvodnom stave, má ešte aj starú československú značku, výnimočné je kolesami,“ opisuje Imrich Jatyel. „Majitelia vozidiel na takýchto kolesách sa boja chodiť na zrazy, pretože na našich cestách plných výtlkov a dier môžu drevené špajle rýchlo polámať. Oprava jedného kolesa pritom vychádza na dve až tritisíc eur.“
Bodovali aj motorky
Ďalšie ocenenie získala nablýskaná Tatra Normandia 12 z roku 1930. Okrem roku výroby je vzácna tým, že bolo celkovo vyrobených len pár kusov.

Medzi najstaršie veterány patrila Tatra 75 z roku 1935 českých zberateľov, Tatra 57A Slováka Martina Siváka, Zbrojovka Z4 z Čiech či Chrysler New Yorker z roku 1956 z Poľska. Medzi desiatkami motocyklov sa vynímali viaceré, k najstarším patril Matchless z roku 1925, Harley Davidson z 1935 či motorka BMW R6 vyrobená v roku 1953.
V dezolátnom stave
Imrich Jatyel má tri historické vozidlá. Všetky si reparoval sám, každé bolo v dezolátnom stave, keď ho priviezol domov. „V tejto Felicii som stál a tlačil ju, nemala podlahu, bola úplne zhnitá. Opel z roku 1932 som dával dokopy tri roky. Chýbala strecha, svetlá, podlaha, bolo dokonca nabúrané.“
Zohnať diely nie je jednoduché, mnohé si milovníci veteránov vyrábajú sami, niektoré objednávajú až spoza oceánu.

S láskou k starým autám sa človek musí zrejme narodiť. Buď ju má zakorenenú v génoch po predkoch, alebo sa v ňom prejaví časom, pri dospievaní. Jedno majú všetci títo ľudia spoločné – trávia stovky, neraz tisícky hodín v dielňach, aby z nich po rokoch tvrdej práce vytiahli vzácneho, nablýskaného, okapotovaného tátoša nesúceho stopy minulosti.
