RABČA. Mnoho veriacich sa zapojilo do avizovaného prieskumu ohľadom záujmu či nezáujmu o výstavbu druhého kostola v dedine. Podľa návrhu by mohol stáť na opačnom konci dediny ako súčasný.
Takmer jednoznačné nie
Spišský biskup Štefan Sečka navrhol Rabčanom, aby zvážili výstavbu druhého kostola. „Vzhľadom na veľký počet veriacich by bol dobre využitý a jednoznačne by poslúžil k tomu, aby sa bohoslužby stali pre veriacich ľahšie dostupnými, aj vďaka vhodnému situovaniu kostola,“ napísal nám pred takmer dvomi mesiacmi.
Miestny správca farnosti Peter Bolibruch dal priestor na vyjadrenie sa ľuďom. Pôvodne plánované referendum sa zmenilo na prieskum. Veriaci odovzdávali lístky 28. mája.
Zapojilo sa až 1246 ľudí, 16 lístkov bolo neplatných. Z hornej časti obce, kde stojí súčasný kostol, hlasovalo 686 veriacich, z dolnej 511, nezaradených bolo 33. Väčšina hlasujúcich mala do 50 rokov, v oboch častiach dediny ich bolo dokopy 775, 448 ľudí bolo starších ako 50 rokov. Za stavbu druhého kostola sa vyjadrilo 192 Rabčanov, proti nej bolo 1038.
Po prieskume sa biskup k problematike verejne vyjadrovať nechce. Ako informovala jeho kancelária, komunikovať bude s farárom a hospodárskou radou farnosti.

Päť kilometrov dlhá
Kostol v Rabči stojí viac ako dvesto rokov. Pôvodne bol stavaný pre tri dediny – Rabču, Sihelné a Oravskú Polhoru. Preto je situovaný na kraji obce. Súčasná poloha kostola je presne v strede týchto dedín.
Za dvesto rokov sa farnosti rozdelili, dediny rozrástli, pribudlo veriacich. To bol dôvod, prečo spišský biskup počas vlaňajšej vizitácie v Rabči navrhol, aby ľudia zvážili výstavbu druhého kostola, ideálne na opačnom konci dediny.
Jedna z najväčších obcí Námestovského okresu má viac ako 4600 obyvateľov.
Pri celoštátnom sčítaní obyvateľstva v roku 2011 sa ku rímskokatolíckej cirkvi prihlásilo 4482 ľudí, čo bolo takmer 97 percent.
Dedina je dlhá zhruba päť kilometrov, kostol sa nachádza na jednom konci, pár desiatok metrov od hranice s Oravskou Polhorou.