Streda, 21. február, 2018 | Meniny má Eleonóra
Pridajte si svoje mesto

Mladí farmári si našli čas, ukázali minulosť i dnešok

Po ťažkých rokoch sa slovenský farmár stavia na nohy. Štafetu preberajú mladí.

Rôzne súťaže zabavili deti aj dospelých.(Zdroj: ARCHÍV MJ)

VASIĽOV. „Robíme rôzne školenia, semináre pre farmárov,“ hovorí Milan Jurky, predseda Združenia mladých farmárov. „Keď som ponúkol ďalšie, povedali, že stále sedíme.“ Rozhodli sa vyjsť von. Využili Medzinárodný deň detí. „Hasiči, policajti a iné zložky sa počas tohto dňa prezentujú. Ale na poľnohospodárstvo sa zabúda nielen na Deň detí, ale všeobecne.“ Tak vznikol Deň mladého farmára.

Nevedeli, do čoho idú

„Bol to výstrel do neznáma,“ hovorí Milan Jurky. „Nevedeli sme, čo môžeme očakávať.“ Účasť ich milo prekvapila. Na mladých farmárov bolo zvedavých približne päťsto ľudí. „Hlavná myšlienka je ukázať, ako kedysi hospodárili a žili naši rodičia, ako môžeme aj my a naše deti.“
Súčasťou podujatia bola výstava techniky, nechýbali domáce zvieratá, folklórne vystúpenia. Dospelí sa zabavili pri pílení dvojručnou pílou či hode vidlami. Veľa priestoru dostali aj deti. „Pripravili sme pre ne školu kosenia,“ hovorí Marián Zemenčík. Súťaže v kosení sa potom zúčastnilo 24 starších aj mladších koscov.


Z Krušetnicae sa prišla pozrieť Anna Mešková. „Vyrastala som vo farmárskom prostredí. Teraz už chováme málo. Nemám čas kvôli malým deťom. Ale keď podrastú, budeme aj my viac využívať dary zeme.“ Organizátorov pochválila. „Dúfam, že to nebol posledný ročník.“
Až z východu z dediny Svinia prišiel farmár Peter Trišč. „Nepočítal som, že to bude na takej vysokej úrovni. Organizátori budú mať čo robiť, aby o rok dosiahli takúto úroveň.“

Treba predávať z dvora

Milan Jurky zdôrazňuje, že združeniu nejde len o farmárov rozbehnutých. Prioritou je starostlivosť o mládež. Chce navštevovať školy, vzdelávať deti.
„Už neplatí doba, keď učiteľky v škole hovorili, že kto sa nebudete učiť, skončí na poli a bude smrdieť od hnoja. Teraz je to nielen o robote, ale aj o technike.“ Podľa neho je Orava vhodná na zakladanie malých fariem. Vie o čom hovorí. Pracoval v zahraničí, veľa skúsenosti získal v Írsku.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež:Folklór láme hranice medzi štátmi aj srdcami


„Z malých fariem sa dá vyžiť. Netreba veľa. Ale vždy je to o finalizácii. Nestačí vyrobiť mlieko a predať ho do mliekarní liter za 30 centov. Treba vyrobiť z neho syr. Údený, plesnivý, rôzne druhy. Vtedy vyjde cena litra možno na jedno euro. Dôležitý je aj predaj z dvora.“


Akciu podporili aj obce Vasiľov aj Oravská Polhora. „Farmári sú pre okolie veľkým prínosom,“ hovorí starosta Vasiľova Anton Grígeľ. „Bolo by dobre, keby sa im darilo. Načo kupovať zemiaky v zahraničnom supermarkete a mäso v Poľsku, keď máme doma lepšie. Základné veci sa dajú dopestovať a dochovať tu. Materské školy nemusia kupovať nekvalitné brazílske mäso, na dedine máme kvalitné.“
Nultý ročník Dňa mladého farmára sa vydaril nad očakávania. Milan Jurky priblížil vízie do budúcnosti. „Zatiaľ nevieme, či sa z toho stane putovná akcia po Slovensku, alebo ostaneme vo Vasiľove.“


  1. Oravským farmárom dochádza trpezlivosť. Čo urobia? 664
  2. Rok 2017 na oravských cestách. Pribudli tri kríže a more sĺz Foto 661
  3. Fotkami sa vrátili v čase Foto 645
  4. Odkaz týždňa: Nauč sa tancovať v daždi Foto 383
  5. Biela stopa Prasatína dopadla úspešne Foto 203
  6. Kmeťovka ponúkne nové výhľady 196
  7. Majstrovské oslavy i napadnutie rozhodcu. Také bolo minulé kolo 155
  8. Úžasné, aký obrat predviedlo Mútne. Odmenou je play off 150
  9. Nestarnúci bežec z Oravy stále udivuje bežeckou kondíciou 140
  10. Ďalšiu bytovku zatiaľ obec stavať neplánuje 118

Najčítanejšie správy

Orava

Oravským farmárom dochádza trpezlivosť. Čo urobia?

Samostatne hospodáriaci roľníci tvrdia, že novela zákona o prenájme poľnohospodárskej pôdy ide proti nim. Vraj prichádza nové združstevňovanie.

Rok 2017 na oravských cestách. Pribudli tri kríže a more sĺz

Vlani zahynulo na oravských cestách najmenej ľudí od roku 2010, ale počet dopravných nehôd, ktoré spôsobili vodiči pod vplyvom alkoholu, vzrástol o 40 percent.

Fotkami sa vrátili v čase

Predovšetkým v manželstve treba chyby poznať, nie nenávidieť. Aj v duchu tohto motta sa niesla zaujímavá výstava v nižnianskom kultúrnom dome.

Odkaz týždňa: Nauč sa tancovať v daždi

Národný týždeň manželstva sa aj na Orave niesol v umeleckom i tanečnom duchu.

Biela stopa Prasatína dopadla úspešne

Deti si užili guľovačku, dospelí si zas zaspievali. Ďalšou vydarenou akciou tohtoročnej zimy bola Biela stopa Prasatína.

Blízke regióny

Kde sa dá v Liptove dobre zalyžovať? Ponúkajú sa malé strediská

Pravá zima nechala na seba čakať. Začiatok sezóny vyzeral katastrofálne, počasie sa umúdrilo tak ,ako sa na toto ročné obdobie patrí, a vďaka mrazu a snehu mohli spustiť prevádzku aj menšie strediská a dedinské lyžiarske vleky.

Z lyžovačky do nemocnice. Z Martinských holí dnes vrtuľník odviezol zranené dievča

​​​​​​​Dve zranené dievčatá odviezol z lyžiarskych svahov záchranársky vrtuľník rovno do martinskej nemocnice. Najskôr zasahoval na Martinských holiach, potom v Zuberci.

Podarilo sa! Chorá Terezka z Martina nastupuje na drahú liečbu

​​​​​​​Život malej Terezky Gajdošíkovej závisí od 200-tisícového lieku, ktorý jej poisťovňa najskôr odmietla preplatiť. Po ping-pongu medzi úradníkmi sa nakoniec kompetentní rozhodli našťastie inak. Veď dievčatko má metastázy už aj v kostičkách.

V Iľanove sa už lyžuje, Mikulášania to majú zadarmo

Obyvatelia mesta Liptovský Mikuláš na vleku neplatia.

Do Váhu sa dostala odpadová voda z kožiarskeho závodu

Rozruch v priemyselnej časti Liptovského Mikuláša vyvolala havária v kanalizačnom potrubí jedného z najväčších závodov v meste. Odpadové vody z kožiarskej výroby tiekli priamo do Váhu.

Všetky správy

Plakala a plakala. Ten pocit bezradnosti neprajem nikomu, tvrdí Fialková

Bola som dezorientovaná. Nevedela som, či mám vôbec o niečo bojovať, hovorí Anastasia Kuzminová.

Slováci prehrali s USA aj druhýkrát a na olympiáde končia

Slovenskí hokejisti dostali päť gólov.

Babráci. Fanúšikovia majú právo sa hnevať

Olympijská správa o stave slovenského hokeja.

Šatan: Z nášho trendu nezľavíme. Budeme v ňom pokračovať

Keď sa pozriem na celý turnaj, sú tam pozitívne veci, na ktorých sa dá stavať do budúcnosti, hovorí Miroslav Šatan.