NÁMESTOVO. Niektoré páry sa v kostole sobášiť nechcú, iné nemôžu, manželstvo uzatvárajú na mestských či obecných úradoch. Poplatky za sobáše sú v mestách rôzne, odlišné sú aj miesta sobášenia či národnosti.
Na ostrove i ranči
Námestovo od júna mení všeobecne záväzné nariadenie o hospodárení a nakladaní s majetkom mesta. Zmena sa týka zvýšenia poplatku za delegované sobáše. Poslancom ju vysvetlila vedúca správneho oddelenia Mária Vranová. „Pribúdajú sobáše, kedy ani jeden zo snúbencov nie je občanom nášho mesta,“ povedala. „Vtedy sa zvyšujú náklady na sobáš, treba do nich zahrnúť okrem nájmu za obradnú miestnosť aj náklady na odmenu účinkujúcich.“ Pôvodne stál prenájom obradnej miestnosti aj s obradom 70 eur.
Radnica paušálny poplatok pri delegovaných sobášoch zmenila na 150 eur.
„V tejto sume nie je len obrad a miestnosť,“ hovorí prednosta Milan Rentka. „Pri každom sobáši sú okrem sobášiaceho aj speváci, hudobníci, mestskí zamestnanci. Každý to robí v rámci svojho voľna, v sobotu. V poplatku je teda zahrnutá aj odmena pre týchto ľudí.“
Ak je aspoň jeden zo snúbencov občanom Námestova, neplatí nič.
V roku 2015 mala námestovská radnica 15 civilných sobášov, dva z nich boli delegované. Vlani bol rovnaký počet, delegovaných však bolo o jeden viac. Sobášna miestnosť je v budove mestského úradu. Niektorí snúbenci však chcú aj netradičné miesta na sobášenie. „Už sme sobášili na ostrove, v reštaurácii, na ranči. Samozrejme, vtedy sú náklady ešte vyššie, treba počítať aj s prepravou.“
V Námestove nie je núdza o rôzne národnosti. Do manželského zväzku vstupoval Nemec, Turek, Česi, Poliaci, Bielorusi. Zaujímavosťou bol civilný sobáš hluchonemých snúbencov. „Je to netradičné, máme tu však šikovných tlmočníkov, ktorí ovládajú cudzie reči, ale aj posunkovú reč.“
Oddáva poslankyňa
Tvrdošín má taktiež obradnú miestnosť v priestoroch radnice. Civilný obrad je bez poplatku, ak je aspoň jeden zo snúbencov Tvrdošínčan. V opačnom prípade platia za delegovaný sobáš 16,50 eura. „Podľa zákona o správnych poplatkoch,“ informovala Klementína Šaradinová z mestského úradu. „Nárast civilných sobášov neevidujeme. Najčastejšie oddáva poslankyňa mestského zastupiteľstva.“
Vlani mali na tvrdošínskej radnici dvanásť sobášov, pred dvomi rokmi štyri. „V roku 2015 sme mali nevestu z Poľska, minulý rok boli dva civilné sobáše s cudzincami. Pri jednom bol ženích z Talianska, pri druhom nevesta z Čiech. Tento rok sme zatiaľ snúbencov iných národností nemali.“
Dôstojný priestor
Trstenská radnica má dve miestnosti na sobášenie. Jednou je výstavná miestnosť a druhou malá zasadačka domu kultúry.
Mesto však nemá výhrady ani voči požiadavkám o netradičné miesto sobášenia. „Musí však ísť o dôstojný priestor, ktorý korešponduje so slávnostným duchom tejto príležitosti,“ povedala Ľudmila Kostolná, vedúca oddelenia vnútornej správy a sociálnych vecí.
V Trstenej sobáši primátor alebo ním poverený poslanec. Okrem mesta patria do spoločného matričného obvodu aj susedné obce Zábiedovo a Brezovica. Občianskych obradov v meste pribúda, aj keď stále prevládajú cirkevné. Z celkového počtu sobášov je však každoročne zhruba pätina civilných. V roku 2014 sobášili na radnici sedem párov, rok nato šesť, vlani jedenásť a do mája tohto roku mali v Trstenej už šesť obradov na úrade.

Národnostné zloženie snúbencov je bohaté. Okrem Čechov a Poliakov si Oravcov brali aj Nemci, Taliani, Angličania, ale dokonca aj Mexičan, Filipínčan, tento rok mala radnica snúbencov z Egypta, Ameriky a Španielska.
Snúbenci zo zahraničia
Pod dolnokubínsky matričný obvod patria okrem Dolného Kubína aj okolité obce Bziny, Jasenová, Leštiny, Malatiná, Osádka, Pokryváč, Pucov, Medzibrodie nad Oravou a Vyšný Kubín. Sobášnymi dňami je okrem soboty aj štvrtok, obradnú miestnosť majú Dolnokubínčania v historickej budove mestského úradu.
Poplatky samospráva vyberá len pri delegovaných sobášoch, podľa zákona. Okrem primátora sobášia v meste aj poslanci. „Popri zástupcovi primátora Jozefovi Šimekovi sú ďalšími schválenými sobášiacimi poslanci Zdena Poracká, Leonard Vajdulák a Juraj Jonák. Striedajú sa po dvoch mesiacoch,“ informovala Iveta Kolláriková z dolnokubínskeho matričného úradu.
V Dolnom Kubíne mali v roku 2015 dokopy 139 sobášov, 38 z nich prebehlo na úrade, delegovaných bolo šesť. Pri ôsmich sobášoch pochádzal jeden zo snúbencov zo zahraničia. Sú medzi nimi Ukrajinec, dvaja Taliani, traja Česi, Portugalčan a Filipínec.
Najviac sobášov bolo v auguste a septembri. Vlani sa v Dolnom Kubíne zosobášilo 135 párov, 44 z nich malo civilný sobáš, len päť bolo delegovaných. Zaujímavosťou boli snúbenci z Iránu a Rumunska. V počte sobášov napredovali september, október, jún a júl.
Za necelých päť mesiacov tohto roka matrika eviduje v Dolnom Kubíne 35 sobášov, civilných bolo jedenásť. Až pri viac ako polovici si Oravčan našiel svoju partnerku v zahraničí. Medzi snúbencami bol Gruzínčan, Poliak, Srb, Angličan, Francúz a Rus.