TRSTENÁ. Trstenský dobrovoľný hasičský zbor je v súčasnosti zaradený do B kategórie. Chcel by sa presunúť do A-čka. Na to však potrebuje splniť zákonné podmienky, medzi ktorými je aj povinná výbava zboru. Peniaze na jej doplnenie chcú Trstenčania získať z dotácií.
Chcú ísť vyššie
Tento rok si trstenskí hasiči pripomínajú už 140. výročie svojho vzniku. Zbor má dnes zhruba 90 členov, z nich je 34 aktívnych. Súčasťou zboru sú aj psovodi. Zasahujú nielen v meste, ale aj okolitých dedinách. Vlani mali šesť výjazdov, dvakrát pomáhali likvidovať požiar, štyrikrát spolu s ďalšími zložkami pátrali po nezvestných.
Rovnaký počet zásahov mali aj rok predtým a v roku 2014. „Okrem toho pomáhajú aj pri odstraňovaní rôznych následkov prírodných kalamít, ako sú povodne – najmä odčerpávanie vody z pivníc a komunikácií, čistenie priepustov a potrubí, požiare a snehové kalamity,“ píše mesto v správe k projektom.

Dobrovoľný zbor má peniaze najmä z rozpočtu mesta, raz ročne aj od štátu. Výška závisí od zaradenia do konkrétnej skupiny. Zbory v B kategórii majú na tento rok schválenú dotáciu 3000 eur.
A-čková kategória má o 2000 eur viac. Do nej by sa chceli dostať aj Trstenčania. Najskôr však musia doplniť výbavu.
Peniaze žiada mesto z ministerstva vnútra aj policajného prezídia.
Tri projekty
V rámci prvého projektu žiada radnica 7800 eur, nakúpiť chce autonómne dýchacie prístroje, a s tým súvisiace pomôcky, pretlakový ventil, sadu so sypkými sorbentami, veľkokapacitný zásobník vody, sekeru, saciu hadicu a penidlo. „Pomôžu skvalitniť a zvýšiť odbornú úroveň a zručnosť hasičov pri záchranárskych prácach a mimoriadnych udalostiach,“ hovorí primátorka Magdaléna Zmarzláková. „Cieľom projektu je podpora aktivít pri pátraní po nezvestných a hľadaných osobách a pri záchrane života, zdravia, majetku.“
Aj druhý projekt ide na rezort vnútra. Mal by zvýšiť odbornú prípravu, preventívnu výchovu a odborný výcvik trstenských dobrovoľníkov. Školenia by malo absolvovať 45 hasičov a výsledkom bude zvýšenie akcieschopnosti a skvalitnenie poskytovania pomoci. Podľa projektu budú kurzy štyri. Na základnú prípravu pôjde desať hasičov, základný kurz strojníkov by mali absolvovať piati, kurz rádio-vých zariadení 25 hasičov a kurz obsluhy motorovej píly ďalší desiati. Celkové výdavky by mali byť 2150 eur, dotácia 2000 eur.
Tretia žiadosť ide na policajné prezídium. Taktiež v rámci nej žiadajú doplnenie vybavenia. V projekte je zásahové oblečenie, obuv, prilby, pláštenky, autonómne dýchacie prístroje s príslušenstvom. Dotácia má byť 10 180 eur, ďalších 550 dá mesto z vlastného rozpočtu.