DOLNÝ KUBÍN. Žilinská župa, ktorá je zriaďovateľom štyroch nemocníc, investuje do nich milióny eur. Nový urgentný príjem v Dolnooravskej nemocnici za takmer 650-tisíc eur uľahčí nielen vyšetrenia objednaných pacientov, ale aj obetí náhlych príhod, nehôd, čím zrýchli záchranu životov.
Radosť byť pacientom
„Cieľom urgentných príjmov je uľahčiť ošetrenie pre pacienta, dať mu okamžitú zdravotnú starostlivosť, a to na jednom mieste,“ povedal pri slávnostnom otvorení župan Juraj Blanár. „Ak teda príde pacient so zlomenou nohou, postarajú sa o neho v jednej časti. Nebude musieť prechádzať z jedného oddelenia na druhé.“
Priestory urgentného príjmu úplne zrekonštruovali. Žilinská župa prispela 480-tisícmi eur, nemocnica z vlastného rozpočtu vyčlenila takmer 170-tisíc eur. Z toho technické a prístrojové vybavenie stálo na 227-tisíc eur.
Riaditeľ nemocnice Jozef Mintál priblížil rozloženie urgentného príjmu. „Skladá sa z chirurgicko-traumatologic-kej časti, časti odboru vnútorné lekárstvo a ambulantnej časti.“
Lekár Jozef Bajaček opísal pocity pacientov. „Pacienti, ktorí to mali možnosť vidieť, sú veľmi spokojní.“
Chváli si aj personál. „Máme nové stoly, sterilizátory, všetko je vynovené,“ povedala zdravotná sestra Marta Čižmárová. „Je tu lepšia dostupnosť, organizácia práce, hygiena.“
Počas otvorenia prišiel na vyšetrenie Jozef Socha. „Vyzerá to výborne. Doteraz sme to videli len v amerických seriáloch. Mám z toho dobrý pocit. Takto by to malo byť všade.“
Jedným zo župných poslancov, ktorý hlasovali za zriadenie urgentu, je starosta Oravského Veselého Albín Maslaňák. „Vítam každú investíciu, ktorá zlepší podmienky v akomkoľvek zariadení Žilinského samosprávneho kraja. Toto je dôkaz, že naše rozhodnutie bolo správne. V tomto novom modernom prostredí sa bude lepšie cítiť pacient aj personál. Teší ma, že podobný urgentný príjem dostane onedlho aj nemocnica v Trstenej.“
Moderný vyvolávací systém
Okrem modernej prístrojovej techniky, ktorá spĺňa prísne európske normy, sú priestory vybavené recepciou a špeciálnou novinkou – elektronickým poradovníkom – vyvolávacím systémom. Zatiaľ funguje v skúšobnej prevádzke. Po úplnom sprístupnení pacientom poskytne služby, ktoré určite ocenia. Každý pacient dostane lístok s poradovým číslom. „Takto zabezpečíme poriadok v čakárňach,“ povedala Anna Majbíková, riaditeľka odboru zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja. „Pacienti sa často dohadujú o poradí, tomuto bude koniec.“

Pacient si bude môcť kontrolovať svoje poradie na monitoroch v priestore urgentného príjmu. Ale to nie je všetko. „Mobilná aplikácia im umožní pri dlhšej čakacej dobe odísť z nemocnice,“ povedal Jozef Mintál. „Na mobile uvidia, ako sa mení poradie a predpokladaný čas, kedy sa dostanú do ambulancie.“
Systém môžu využívať aj iné nemocnice
Vývoj vyvolávacieho systému zaplatil samosprávny kraj. „Našou snahou je, aby neslúžil len v našich nemocniciach, ale vo všetkých zdravotníckych zariadeniach a súkromných ambulanciách,“ povedal Juraj Blanár. „Veľký záujem prejavila Univerzitná nemocnica v Martine. Vyzerá to tak, že do pol roka to tam bude fungovať.“
Vyvolávací systém má ďalšiu výhodu. Bude prepojený s objednávacím systémom, ktorý funguje na www.objednatvysetrenie.sk. Slúži pacientom, ktorí sa potrebujú objednať na vyšetrenie dopredu. Podľa Juraja Blanára sa elektronizácia a informačné technológie stávajú súčasťou života. „V tomto prípade uľahčia komunikáciu lekára s pacientom, jeho manažovanie, zrýchlia vyšetrenia a čo je veľmi dôležité, pacienti dostávajú túto službu bezplatne.“
Otvorením urgentného príjmu sa nič nemení na súčasnom systéme pohotovostí, na ktorých slúžia súkromní lekári. Ale pacient z pohotovosti môže byť pri závažnejšom ochorení či úraze presmerovaný na urgentný príjem. Tam sa o neho postarajú lekári nemocnice.