VAVREČKA. „Dnes nie je bežné stretávať usmiatych ľudí,“ hovorí Mikuláš Košťál. On vraj úsmev vídava často. „Vždy keď pristaneme na zem.“
Pilot z Vavrečky lieta na rogale už niekoľko rokov. Pozýva k oblakom ľudí, aby sa s nimi podelil o zážitok. Pred pár dňami pribudla v hangári vo Vavrečke k rogalu ďalšia novinka – malé športové lietadlo.
Ultraľahký džíp
Špecifické podmienky Oravy prinútili Mikuláša Košťála siahnuť po lietadle, ktoré má čo najkratší štart a čo najkratšie pristátie.
Lietadlám Zenair CH 701 sa zvykne hovoriť Sky Jeep, lietajúci džíp. Je jedným z najpomalších, a aj najľahších lietadiel. „Práve pre nízku rýchlosť nie je až tak rozšírené, pretože v dnešnej rýchlej dobe chcú športoví piloti lietať rýchlo,“ vysvetľuje Mikuláš.
Ak by ste sa pilota opýtali, prečo má stroj farebný iba nos a chvost, povedal by, že päť kilogramov farby, ktorú by bolo treba na jeho domaľovanie, by ho zaradilo do inej hmotnostnej kategórie.
Práve z kokpitu takého lietadielka sa môžete pozrieť na Oravu zhora.
Vyskúšali sme to
Kým sa motor zahrieva, dozvedáme sa, čo nás čaká, ktorý ciferník čo signalizuje, aká je rýchlosť vetra, čo to všetko znamená. Počiatočný strach pomaly opadáva.
Letisko vo Vavrečke, tak ho nazývajú, je oficiálne schválené ako plocha pre lietajúce športové zariadenia. Je to tristo metrov dlhá a 20 metrov široká lúka.
Dostávame slúchadlá s mikrofónom. Stlmili hluk. Hoci s pilotom sedíme tesne vedľa seba, dorozumievame sa cez vysielačku. V momente, keď pilot nahlásil centrálnemu dispečingu štart, začínajú nás sledovať príslušné letecké radary.
S plnými nádržami paliva a dvojčlennou posádkou je maximálna hmotnosť lietadla 450 kilogramov. Džíp sa odlepil zo zeme po zhruba päťdesiatich metroch. „Protivietor môže túto dráhu ešte skrátiť,“ hovorí pilot.
Stúpanie k oblohe netrvá dlho a už si vychutnávame iné pohľady na krajinu. Vo výške tristo až štyristo metrov prelietame ponad Oravskú priehradu a okolité obce rýchlosťou 120 kilometrov za hodinu.
Pohľad zhora je úchvatný. Dole vidno napodobeninu amazonských pralesov, ostrovy v oravskom mori, na cestičkách angličáky, domčeky z lega. Socha Krista nad Klinom by sa vtesnala do dlane.

Nie, vznášanie sa ponad krajinu v lietajúcom džípe nie je adrenalín. Je to zážitok.
Náročné podmienky
„Orava je na lietanie krásna, ale náročná,“ hovorí pilot Mikuláš Košťál. „Dôvod? Sú tu hlboké doliny, vysoké kopce a k tomu Oravská priehrada. Predstavte si, ako klesá studený vzduch od Babej hory do doliny, z druhej strany sa to isté deje od Roháčov. Tieto chladné prúdy sa stretnú nad vyhriatou vodnou nádržou a dvíhajú sa hore. Všetko to treba sledovať a predvídať. Či už pred letom rogalom alebo lietadlom aj počas neho.“
Mikuláš Košťál štartuje lietajúce stroje s rešpektom. Pred letom sa vždy prežehná. Pre niektorých pasažierov to môže pridať dávku strachu, ale mnohí sa prežehnajú tiež.
„Vždy idem hore s rešpektom. A modlitbou ďakujem za to, čo robím, za to, že sa môžem deliť o zážitky, a prosím, aby som to mohol robiť čo najdlhšie.“

Pocit pre nevidiaceho
Pilot z Vavrečky vyviezol do oblakov na rogale už viac ako 1200 ľudí z takmer všetkých krajín Európy. Oravu zhora videli aj turisti z Južnej Kórey, Nového Zélandu či Indie.
Za zmienku stojí let s nevidiacim pasažierom. „Neverili by ste, ako to aj on vie precítiť, keď cíti slnko, vietor, chlad či teplo.“ Pohybovo hendikepovaných ľudí vozí Mikuláš zadarmo. „Prečo? To, čo má vozičkár v očiach po pristátí, nekúpite za peniaze sveta.“
Lietajúci džíp ponúka aj nové možnosti letov. Cez víkend letel do Slovenského raja, najbližšie zabezpečí časť spojenia do Talianska.