NÁMESTOVO. S výstavbou rodinných domov v metropole Bielej Oravy sú roky problémy. Na jednej strane vlastníci predávajú pozemky draho, meter štvorcový vyjde aj 70 eur.
Na strane druhej má mesto problém vykúpiť plochy pod cesty a siete.
Lacno ich ľudia predávať nechcú, radnica však milióny na výkup a súčasne aj na výstavbu inžinierskych sietí peniaze nemá. Situáciu by mali vyriešiť nové zásady, na ktorých sa dohodli poslanci.
Vzájomná spolupráca
Roky sa zastupiteľstvo s radnicou zaoberá problémom s inžinierskymi sieťami v individuálnej bytovej výstavbe.
Návrhy na jeho riešenie boli rôzne. Vo väčšine miest to riešia developeri, ktorí vykúpia pozemky, urobia cesty, privedú siete a takto upravené pozemky predávajú drahšie.
V Námestove by to pre rozdrobenosť pozemkov bolo komplikované. Pribúdajúce sťažnosti majiteľov už stojacich domov, ktorí chcú cesty, no mesto ich pre nevykúpené pozemky stavať nemôže, prinútili radnicu zostaviť zoznam pravidiel.
„Mesto predsa len vezme na seba finančné bremeno, pretože noví stavebníci by sa asi ťažko dohodli a zorganizovali tak, aby si všetko zabezpečili sami,“ povedal primátor Ján Kadera. „Myslím, že je to obrovský krok k stavebníkom zo strany mesta. Budú však aj určité podmienky, aby sme mohli napredovať.“
Opačný postup ako doteraz
Zoznam má sedem bodov. Podľa nich samospráva začne stavať tam, kde bude vlastniť pozemky pod vytýčenou cestou. Bude na stavebníkoch, aby sa dohodli a mestu za symbolické euro tieto plochy predali. Bez toho radnica stavebné povolenie nevydá.
„Takýmto postupom sme totiž dospeli k súčasným problémom,“ povedal prednosta Milan Rentka. „Najskôr treba vysporiadať cestu, až potom môžu súkromníci stavať.“ Kedysi bolo možné robiť komunikácie aj po cudzích pozemkoch, súčasná legislatíva to však samosprávam nielenže neumožňuje, ale rovno im zakazuje investovať do cudzieho majetku.

Pri výstavbe rodinných domov bude nevyhnutné dodržiavať územný plán, najmä šírku miestnych komunikácií. „Ideálne by bolo, keby si vlastníci pozemkov v jednotlivých stavebných lokalitách urobili pozemkové úpravy,“ hovorí Ján Kadera. „Sú najspravodlivejšie, pretože pri nich dá každý majiteľ zo svojej plochy pod siete a cesty rovnaké percento zo svojej výmery,“ dodáva prednosta. „Mesto ich pred rokmi začalo robiť, no vlastníci sa nedohodli. Preto tento krok teraz nechávame na nich. V prípade záujmu však úpravy vieme koordinovať.“
Poplatok za rozvoj
Na oplátku mesto urobí v lokalite, kde bude najväčší záujem o výstavbu, vodovod, kanalizáciu, osvetlenie, rozhlas, dátové rozvody a v neposlednom rade aj cestu vrátane chodníkov.
„Najskôr štvormetrovú, zrejme len spevnenú štrkom, aby sa neničila pri výstavbe ďalších domov,“ povedal primátor. „Keď bude dostavaná cela ulica, urobíme definitívnu úpravu vozovky s asfaltovým povrchom.“
Od budúceho roka zároveň radnica plánuje zaviesť poplatok za rozvoj, ktorý budú platiť noví stavebníci pri žiadosti o vydanie stavebného povolenia. „Podľa priemernej podlahovej plochy rodinného domu vyjde zhruba tritisíc eur.“
Poslanci mali pred schvaľovaním zásad búrlivé pracovné stretnutie. „Treba ich schváliť, posunúť sa ďalej a detailnejšie riešiť jednotlivé časti,“ povedal Kamil Miklušičák.
Eduard Dunčič poznamenal, že mesto to bude stáť zhruba 12-tisíc eur na jeden rodinný dom. „Pri stovke domov je to 1,2 milióna eur,“ povedal. „Je to záväzok mesta voči ľuďom, pričom nepôjde o malú čiastku pre mestský rozpočet. Naším spoločným cieľom je uľahčiť, zrýchliť a zefektívniť výstavbu domov v našom meste.“
Už existujúce problematické lokality, kde sú vydané stavebné povolenia a vo viacerých domoch ľudia bývajú, bude radnica riešiť individuálne.