ÚSTIE NAD PRIEHRADOU. Celý uplynulý týždeň žiaci z trstenských základných škôl a dobrovoľníci čistili brehy Oravskej priehrady. Akciu už desiaty rok organizovala rybárska stráž spolu s vodohospodármi.
Vrecia bez ľudí
Tento rok sme chceli ruku k dielu priložiť aj my. Samozrejme, z piatich pracovných dní sme si vybrali ten najdaždivejší. Nevadí, keď dokážu v lejaku upratovať žiaci, prečo by sme nemohli my. Vybrali sme sa hľadať ich po brehu smerom k ústianskemu cintorínu. Prvá chyba. Prejsť sa tadiaľ nielenže nedalo, ale takmer sme pri našom oduševnení zapadli do rozmočenej zeminy, ktorá je pri vyššej hladine priehrady pod vodou a pri vypustení je z nej močaristá súš. Po strmom svahu sme sa radšej vyšplhali k ceste. Zablatení až po kolená sa vraciame k autu. Pri brehu pristavuje čln s plnými vrecami odpadkov.
„To ste si vybrali deň,“ prihovárame sa trom mužom, dobrovoľníkom z rybárskej stráže, ktorí zvážajú vrecia na dočasný sklad. „Mali ste prísť včera alebo v pondelok, keď svietilo slnko,“ hovoria.

V hustom lejaku sa im s nami nechce vykecávať. Ani sa im nečudujeme. Hovoria, že deti sú pod cintorínom, ale tadiaľ, kadiaľ sme sa k nim vybrali prvýkrát, sa tam nedostaneme. Pri pohľade na nás im je zrejme jasné, že nám to už došlo, aj keď trošku neskoro. Sadáme do auta, ktoré sľubuje aspoň chvíľkové zohriatie sa. O pár minút sme pri starom cintoríne. Prebrodiť sa cez vysokú trávu sa zdalo ako dobrý nápad len chvíľku. Čoskoro sme nielen zablatení, ale aj mokrí. Od pása nadol od mokrej trávy, od pása nahor od neutíchajúceho dažďa. Nevadí, v lese už bude tichšie. Aj je, no praskanie vetvičiek je tak trochu desivé, k tomu pohodená topánka a nikde ani živej duše.

Po hodine neúspešného hľadania sa premočení do nitky vzdávame. S obdivom voči žiakom, ktorí tam niekde určite sú, keďže nachádzame plné vrecia odpadkov, odchádzame z Ústia nad priehradou s tým, že sa s organizátormi musíme stretnúť po akcii.
Stovky pomocníkov
Čisté brehy robí rybárska stráž v spolupráci s vodohospodármi. Už pred rokmi sa dohodli, že sa budú spoločne podieľať na čistení priehrady, keďže obidve organizácie majú povinnosť udržiavať ju bez odpadkov. Každoročne pomáhajú desiatky dobrovoľníkov, chodia rybári, vodná záchranná služba, v ostatných dvoch rokoch sa zapájajú aj trstenské školy.

„Snažíme sa akciu pripraviť vždy na posledný májový týždeň,“ hovorí Ondrej Gavenda, hospodár a vedúci rybárskej stráže na priehrade. „Jednak preto, že sú maturity a takto aspoň trochu pomôžeme školám zamestnať nematurujúcich študentov, a na druhej strane kvôli začiatku rybárskej sezóny, ktorú spúšťame 1. júna.“
Od pondelka do soboty sa do akcie zapojilo zhruba štyristo ľudí. Spoločne vyčistili brehy od Štefanovskej zátoky, okolo priehradného múru, starej pláže cez Ústiansku zátoku a Stančovu. Námestovskú stranu okolo Bobrova upratovala v sobotu ďalšia partia, bolo v nej zhruba sto dobrovoľníkov.
„Za desať rokov sú niektoré lokality čistejšie, iné sa menia k horšiemu. Stále je to o tom, že pokiaľ sa nezmenia ľudia, nezmení sa ani príroda,“ hovorí Gavenda. „Pri vtoku Čiernej Oravy je odpadkov na nákladný vlak. Nájdete tam plasty, sklo, chladničky, pneumatiky, stavebný odpad. Deti sa už menia, vnímajú, že odpad patrí inam, nie do prírody. Zostáva však zmeniť starú generáciu.“