TRSTENÁ. Prístroje na vymeriavanie pozemkov boli pred 60 rokmi iné ako dnes. Tak sa stalo, že to, čo ľuďom zamerali geodeti koncom 50. rokov minulého storočia, je celkom iné než skutočnosť. Dvadsaťpäť vlastníkov pozemkov v trstenskej časti Hýbeľ má oficiálne časť domu vo svojom a časť u suseda.
Ako došlo k posunu
Rok 1957. Urbárske spoločenstvo Trstená rozdeľuje pozemky v časti Hýbeľ. Nasledujúci rok ich kupujú súkromníci. Vlastníci si ich dávajú zapisovať do pozemnoknižných vložiek. Po 32 rokoch geodeti zisťujú, že pôvodné zamerania nesúhlasia s listami vlastníctva vystavenými po zameraní súčasnými prístrojmi.
„V 50. rokoch bol urobený jednoduchý geometrický plán vtedy dostupnou meracou technikou,“ hovorí Jana Greschnerová, vedúca oddelenia mestského majetku. „V súčasnosti však nepostačuje. V dôsledku nepresných zameraní došlo k posunom v celej lokalite.“
Pri plynofikácii o niekoľko rokov neskôr sa o probléme dozvedá aj mesto. Ľudia na listoch vlastníctva nemajú zakreslené ani zapísané rodinné domy. V roku 2003 si jeden z vlastníkov dáva zamerať svoj pozemok. Geodet zameriava, no bez akceptovania posunu. Majiteľovi plochu vytýčenú geometrickým plánom zapisujú do katastra nehnuteľností.
Cez register nie
Zápisom koncového pozemku do katastra nehnuteľností po novom zameraní zostalo vlastníčke susednej plochy z pôvodných 1200 metrov štvorcových necelých 300. Všetky výmery sa poposúvali tak, ako ukazovali plány zo začiatku deväťdesiatych rokov. Ani jeden z 25 pozemkov na mapách nekorešpondoval so skutočným stavom.
Od roku 2004 žiadajú vlastníci nápravu. S riešením navrhnutým tvrdošínskou správou katastra nesúhlasili. Posun sa nepodarilo vyriešiť ani v rámci Registra obnovenej evidencie pôdy. Katastrálny úrad Žilina to neodporučil, po štyroch rokoch však potvrdil, čo povedala Správa katastra, že treba nový geometrický plán.

Problémom sa radnica cielenejšie opäť začala zaoberať vlani. Opäť pýtala stanovisko z katastra. Na stretnutí pred dvomi mesiacmi vedenie mesta ľuďom vysvetlilo, že inak ako cez nový geometrický plán a vzájomné zmluvy sa ku zdarnému doriešeniu nedopracujú. „Upozornili sme ich, že musia súhlasiť všetci, bez kladenia si podmienok, ktoré mesto nemôže splniť, ani kompenzovať,“ povedala primátorka Magdaléna Zmarzláková.
Už súhlasia všetci
Zdá sa, že po rokoch sa konečne podarí problém uzavrieť. Po marcovom stretnutí dali dvadsiati z dvadsiatich piatich majiteľov súhlasné stanovisko, traja sa nevyjadrili a dvaja mali podmienku.
„Ideálne by bolo, keby sme to konečne vyriešili, no ja sama to neovplyvním,“ povedala Daniela Šrámeková, jedna z poškodených obyvateliek Hýbľa. „V opačnom prípade budú musieť začať súdne spory, každý sused so susedom. Bude to horšie, zdĺhavejšie, nákladnejšie. Verím, že budú súhlasiť všetci susedia.“V máji sa primátorka stretla s majiteľmi opäť. „Môžem s potešením skonštatovať, že k dnešnému dňu súhlasia všetci a ich jedinou podmienkou je, aby sme to urobili rýchlo,“ povedala na májovom zastupiteľstve Magdaléna Zmarzláková. „Vyzerá to teda, že trinásťročný problém konečne ukončíme k spokojnosti všetkých ľudí, ktorí tam bývajú.“