TRSTENÁ, TVRDOŠÍN. „Už som mal niekoľko kliešťov, a to je len koniec apríla,“ povedal Cyril, ktorý si ďalšieho našiel na stehne. S týmto hmyzom má problémy roky, lieči sa na boreliózu. „Dá sa s tým žiť, no nie je to bohviečo.“
“Keď som tu pred 47 rokmi začínal pracovať, nemali sme jediný prípad. Takto to bolo zhruba desať rokov. Až potom, postupne so zmenou klímy, sa začali kliešte objavovať.
„
Desiatky kliešťov poľovníci nachádzajú na vysokej zveri, o domácich zvieratách nehovoriac. „Moja mačka mala naraz päť, bolo to nechutné,“ povedala Lenka z Tvrdošína. Objaviť si ho na tele nie je nič príjemné. O to viac, že to môže byť aj nebezpečné.
Môže za to otepľovanie
Kliešťov je v našom regióne z roka na rok viac. Prvého pacienta mali na trstenskej chirurgickej pohotovosti už koncom februára. „Prekvapilo nás to a šokovalo,“ hovorí chirurg Rudolf Piták. „Takto skoro sme sa s nimi ešte nestretávali. Nečakali sme to, tobôž, keď bola taká silná zima a v podstate chladné dni pretrvávali až do konca apríla. Keď som tu pred 47 rokmi začínal pracovať, nemali sme jediný prípad. Takto to bolo zhruba desať rokov, až potom sa začali objavovať, postupne so zmenou klímy.“
Týždenne vyberú lekári v trstenskej nemocnici päť až sedem kliešťov. Zo začiatku roka ich bolo menej, čím je vonku teplejšie, prípadov pribúda. „Predpokladáme, že do leta ich bude ešte viac.“
Dve ochorenia
Väčšina kliešťov nie je infikovaná, takže človeku nehrozí žiadne riziko. Nikdy však nemôžete vedieť, či práve ten váš nemá v sebe vírus alebo baktériu. Baktérie spôsobujú boreliózu, vírusy oveľa vážnejší zápal mozgových blán.
„Borelióza sa vyskytuje len v určitých oblastiach, niekde viac, inde menej,“ hovorí Rudolf Piták. „Okolo miesta s kliešťom sa vytvorí začervenanie, sfarbuje sa až do fialova a lem môže byť veľký ako dlaň. Nebolí to, len svrbí, človek často netuší, že má kliešťa.“
Ochorenie sa lieči antibiotikami. Chirurgovia o tom, koľko prípadov končí týmto ochorením, nevedia. Riešia ich obvodní lekári. „Zo všeobecných štatistík však vyplýva, že desať až pätnásť percent uštipnutí začervená, len časť z nich prepukne až do boreliózy.“ Dá sa liečiť, ak sa podchytí včas. Choroba napáda kĺby, svaly, srdce, prejavuje sa teplotou, puchnutím kĺbov, ich bolesťami. Aj po vyliečení sa však môže opäť prejaviť po pár mesiacoch, ba aj rokoch. „Pri príznakoch je dobré upozorniť lekára, že ste v minulosti mali kliešťa.“
Nebezpečná encefalitída
Vážnejším ochorením je vírusová kliešťová encefalitída, teda zápal mozgových blán. Kým boreliózu človek nedostane skôr ako po 24 hodinách, encefalitída sa dostáva do ľudského organizmu hneď, ako sa naň infikovaný kliešť prisaje. „Prejavuje sa v dvoch fázach,“ hovorí lekár. „Najskôr ako chrípka s teplotami, pacienta bolí celé telo, hlava, cíti sa zle. V druhej fáze pribúdajú žalúdočné ťažkosti, zvracanie, zmätenosť, strata pamäte. Priebeh je dramatický.“

Odborníci upozorňujú, aby ľudia sledovali príznaky. Čím skôr si totiž človek zmenu všimne, tým je šanca na vyliečenie väčšia. „Liečba tohto ochorenia je však veľmi komplikovaná, keďže sa liečia iba symptómy, vírus na antibiotiká nereaguje.“
Našťastie, v našich končinách prípadov jedného ani druhého ochorenia zatiaľ veľa nie je. Nedá sa však povedať, že by neboli vôbec. Ideálnou prevenciou je očkovanie, aplikovať ho treba v zime, kým kliešte ešte nie sú aktívne.
Rady, čo s ním
Mnoho pacientov prichádza na chirurgiu večer a v noci. Človek si totiž kliešťa objaví najčastejšie pri sprchovaní. Nie je však nevyhnutné okamžite utekať na pohotovosť. „Ak je kliešť infikovaný boreliózou, do 24 hodín ju nedostanete,“ povedal Rudolf Piták „Ak má encefalitídu, máte ju v tele okamžite. Stačí teda prísť ráno.“
Spôsobov, ako si odstrániť kliešťa, je niekoľko. Na trhu existuje množstvo rôznych roztokov, prípravkov, každoročne sa škála rozširuje. Lekári odporúčajú obyčajné vykývanie prisatého hmyzu. Roky zaužívaný babský recept s olejom na udusenie kliešťa chirurg absolútne neodporúča. Práve pri tom, ako sa bude dusiť, totiž môže vypustiť jed.
„Nesmie byť suchý, ak je na tele dlho, je problém dostať ho vonku, hlavička zostane dnu. Ak sa ho snažíte dostať preč silou, rozpučíte ho a opäť zostane v tele hlavička. Najúčinnejšie je jemné vykývanie do strán. Sme úspešní aj s točením, technika je však asi vecou praxe, nie každému sa to podarí.“ Ak máte pocit, že sa vám ho nepodarilo vytiahnuť celého, je najlepšie vyhľadať lekársku pomoc.