ORAVSKÝ PODZÁMOK. Postaviť čo najvyššiu medenú vežu, vystrihnúť pyramídu z jedného kusu papiera, úlohy na postreh, logiku, krátkodobú pamäť, priestorová predstavivosť. Z kedysi školskej IQ olympiády je po siedmich ročníkoch celoslovenská súťaž. Do školských kôl sa zapojilo až 14 114 detí od piateho po deviaty ročník zo 706 základných škôl a osemročných gymnázií v 372 slovenských obciach a mestách. Do finále, ktoré sa konalo v priestoroch Oravského hradu, postúpilo 60 najlogickejšie mysliacich detí.
Najskôr iba v meste
Prvého ročníka pred siedmimi rokmi sa zúčastnilo len 48 detí z Námestova. Pripravené úlohy sa školákom tak zapáčili, že sa organizátori rozhodli pozvať aj ďalšie ročníky. Postupne súťaž rozširovali na okresnú, regionálnu, až do tohtoročnej celoslovenskej s takmer tristonásobným nárastom súťažiacich.
Tí museli prejsť školským kolom a regionálnym, najlepší postúpili do celoslovenského finále. Celkovo vyriešili finalisti až dvesto rôznych úloh z rôznych oblastí. „Boli zamerané na rôzne formy intelektu,“ hovorí Daniela Metesová, členka Mensa Slovensko, ktorá súťaž organizuje. „Boli tam klasické logické úlohy, úlohy na postreh, testovali sme ich krátkodobú pamäť, v ľahkej matematike bolo dôležité v krátkom čase spočítať rozličné jednotky.“
Každý za seba
Miesto konania celoslovenského finále organizátori dlho nevyberali. „Kde si viete predstaviť veľkolepejšie finále ako v priestoroch najnavštevovanejšieho hradu? Zostali sme doma,“ hovorí Daniela Metesová. „V spolupráci s Oravským múzeum sa nám podarilo vyčariť neopakovateľnú atmosféru nielen pre deti, ale aj učiteľov a hostí.“
Kedysi žiaci súťažili v trojčlenných tímoch. Pre množstvo detí museli organizátori tento rok družstvá zrušiť. Každé dieťa súťažilo samé za seba. Predsa však pre ne pripravili aj úlohy, na splnenie ktorých sa museli spojiť so súpermi, ktorých nikdy predtým nevideli. „V úlohe na praktickú inteligenciu sme vytvorili trojice. Deti sa spoznali, nadviazali kontakty, museli hľadať riešenie s úplne neznámymi deťmi. Zvládli to bravúrne.“

Inteligencia malých súťažiacich organizátorov opäť milo prekvapila. „Boli veľmi šikovní, zdravo sebavedomí, veľmi inteligentní.“
Krátko o najlepších
Prvé tri miesta po spočítaní všetkých bodov obsadili chlapci. Richard Kramár má pätnásť rokov, pochádza z Martina a študuje na Gymnáziu Jozefa Letricka. Z Oravy si odniesol prvé miesto. „Rád lúštim hlavolamy, staviam lego a puzzle, zbieram modely,“ povedal po súťaži. „Vo voľnom čase jazdím na bicykli a sledujem seriály. Ešte som sa nerozhodol, čo by som chcel v budúcnosti študovať. Ale určite to bude chémia, fyzika alebo psychológia.“
Štrnásťročný Bruno Jakubov navštevuje Základnú školu Ing. Ondreja Kožucha v Spišskej Novej Vsi. V IQ olympiáde mu patrí druhá priečka. „K mojim koníčkom patrí skauting, rád chodím plávať a bicyklovať sa. Chcel by som študovať prírodné vedy.“
Bronzový napokon skončil štrnásťročný Dario Mikuš zo Základnej školy Mariánska v Prievidzi. Hrá na klavíri, má rád bedminton, bicyklovanie, je numizmatik. „Ešte neviem, čo budem študovať, najskôr matematiku a fyziku, možno chémiu,“ povedal.
Súťaž aj tento rok pripravovala Mensa Slovensko, nezisková organizácia združujúca nadpriemerne inteligentných ľudí. Hlavnými organizátormi boli dobrovoľníci z organizácie Daniela Metesová, Miroslav Macko a Marián Metes. Práve oni ju pred siedmimi rokmi založili.