DOLNÝ KUBÍN. Stredná odborná škola obchodu a služieb v Dolnom Kubíne zorganizovala pre svojich maturantov fiktívne pohovory so zamestnávateľmi v odbore hotelierstvo a reštauračné služby. Spokojné boli obidve strany.
„Zmyslom je pripraviť ich na situácie, ktoré môžu zažiť pri reálnych pohovoroch,“ povedal zástupca riaditeľa Peter Ištván. „Oproti nim nesedeli učitelia, ale riaditelia a personalisti hotelov a reštaurácií. Študenti od nich zistia, čo hľadajú, akého človeka potrebujú. Dostanú spätnú väzbu, v čom sú dobrí, v čom majú rezervy.“
Maturantka Júlia Lacková si skúsenosť pochvaľuje. „Prácu už mám dohodnutú v reštaurácii. Ale popri tom si budem hľadať niečo lepšie, kde zarobím viac.“
Kristián Lovas je tiež rozhodnutý, ale vybral si úplne iný smer. Chce byť vojakom z povolania. „Päť rokov som to študoval, no nechytilo ma to. Ale táto skúsenosť sa mi môže zísť.“
Ponuku zúčastniť sa pohovorov využil aj dolnokubínsky hotel Park, v ktorom študenti praxujú. V komisii sedela jeho riaditeľka Eva Klocoková. Vyzdvihla hlavne študentov, ktorí absolvovali prax v zahraničí. „Vidno, že zahraničie im dalo veľa. Vedia, čo chcú. Štyroch z nich by sme vedeli okamžite zamestnať.“
Preto ju neprekvapilo, že z 18 študentov, s ktorými sa rozprávala, až 16 chce po skončení školy odísť pracovať do zahraničia. „Ponúkame motivačné prvky, ubytovanie, stravu, wellness, ski pas v našom lyžiarskom stredisku, ale určite sa platovo nemôžeme rovnať zahraničiu. Každý zo študentov si chce zarobiť a odpútať sa od rodičov, stať sa sebestačnými. To, čo získajú v zahraničí, im nevieme dať.“
Riaditeľka hotela poukázala na problém kvalitnej pracovnej sily na Slovensku. Jednou z možnosti stabilizácie pracovného trhu je duálne vzdelávanie. Peter Ištván diskutoval so zamestnávateľmi aj na túto tému. Sťažovali sa na veľkú administratívu a neistý výsledok. „Podpora štátu v tomto smere je nízka, fluktuácia v tejto branži vysoká. Ale pripustili, že by to mohol byť správny smer.“
