TRSTENÁ. S nápadom zorganizovať nejakú akciu pre školákov pri príležitosti Dňa víťazstva boja nad fašizmom prišli členovia kultúrnej komisie pri mestskom zastupiteľstve.
Vymýšľania formy a samotnej organizácie sa zhostilo miestne centrum voľného času. Za necelé dva týždne pripravil Stanislav Pňaček pre deviatakov z trstenských škôl zaujímavé dopoludnie.
Na piatich stanovištiach dostali informácie, ktoré v knihách nenájdu.
Pútavé rozprávania
„Na námestí učiteľka Eva Kadlubová rozprávala o Židoch, ktorí tu žili, popisovala, v ktorých domoch bývali, čo robili,“ hovorí Stanislav Pňaček. „Každý žiak dostal päťcípu hviezdu, s ktorou celé dopoludnie chodil po meste. Aby si vyskúšali, ako sa asi Židia cítili, keď sa na nich všetci pozerali.“
Pri kostole rozprával o svojich spomienkach na vojnu. učiteľ na dôchodku Ján Kapjor. Keď prechádzal front cez Trstenú, mal sedem rokov. Spomenul zostrelenie kostolnej veže, vojakov v meste, bombardovanie. Pamäť mu slúži dobre, deti jeho rozprávanie doslova hltali s otvorenými ústami.
V knižnici Vlastimil Pavlík rozprával o histórii, o frontoch, o tom, čo sa na konci vojny dialo v Trstenej. Na sídlisku Západ pri Pomníku SNP bol Mojmír Krajči, učiteľ dejepisu na miestnom gymnáziu. Deviatakom hovoril o tom, že hoci na kamennej plastike nie sú mená ani dátumy, nie je to len obyčajný pamätník, ale pomník nad hrobom devätnástich obetí vojny.
Film aj prezentácia
Piate, posledné stanovište, bolo v centre voľného času. Žiakov tam čakal kvíz. „Akciu sme uzavreli v kine, kde sme im premietli krátky dokument o sestrách Eberstark z Trstenej, troch dievčatách, ktoré pred deportáciou do koncentračného tábora zachránil Nicolas Winton,“ povedal Stanislav Pňaček. „Pozreli si aj krátku prezentáciu s historickými fotkami vojnou zničeného mesta, ktorú pripravil Marek Ďurčo.“
Akcia Spomienky na časy vojny v Trstenej dopadla výborne, napriek tomu, že organizátori nemali veľa času na jej prípravu. „Deti boli nadšené, som presvedčený, že urobíme niečo podobné aj budúci rok.“