TVRDOŠÍN. Pri medializácii prípadu vyšli postupne najavo rôzne informácie.
Dievčatko volalo na tiesňovú linku, operačný dôstojník telefonát vyhodnotil zle. Okrem toho žena, ktorá dieťa videla z balkóna, ju údajne predtým, než ju zaviezla k rodičom, umyla. Ani jeden postup nebol správny.
Pochybil, ponesie trest
Verejnosť konanie operačného dôstojníka odsúdila. Mnohí sú presvedčení, že keby dievčaťu uveril, bolo by všetko dopadlo inak.
Žiaľ, v tomto prípade nie. Dievčatko volala na 158 až po tom, ako ju násilník vyložil z auta. Áno, ranené a vystrašené dieťa by nemuselo niekoľko minút blúdiť po odľahlej časti dediny, pomoc zdravotníkov a policajtov by prišla skôr. Nič by to však nezmenilo na skutočnosti, že polícia by po zvrhlíkovi musela pátrať.
„Bude za svoje neprofesionálne správanie niesť zodpovednosť,“ uviedla krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová. „Nadriadený už začal vo vzťahu k policajtovi disciplinárne konanie vo veci zníženia služobného platu a bude prevedený na referenta hliadkovej služby. Ide však o individuálne zlyhanie jednotlivca, nie celej polície.“
Falošné hlásenia
Odsúdiť niekoho pre chybu je jednoduché. Na druhej strane je však pravda, že nielen polícia, ale aj hasiči a záchranári sa dennodenne stretávajú s falošnými hláseniami, za mnohými z nich sú práve deti. Polícia uvádza zopár z predošlých dní. V stredu 3. mája večer volalo na linku 158 malé dieťa. Operátorovi nepovedalo nič, v pozadí však bolo počuť jeho hlas. Obratom volal naspäť, zodvihla mama dieťaťa. „Ospravedlnila sa, že dieťa sa hralo s telefónom a vytočilo tiesňovú linku,“ povedala Jana Balogová. „Išlo pritom o hovor prijatý len polhodinu predtým, ako volala maloletá školáčka z Oravy.“
Ďalší telefonát je z nedele 7. mája. Chlapec z Tvrdošína volal, že nejakí muži unášajú dieťa. Vyslaná hliadka napokon zistila, že nešlo o únos, ale o incident medzi mužmi, ktorí sa poznali a viezli sa v jednom aute s dieťaťom.

Ponižujúce, ale nevyhnutné
Policajní preventisti často robia rôzne prednášky na školách. Starších študentov, najmä dievčatá, informujú aj o tom, ako sa správať, aby sa nestali obeťami niektorého z mravnostných trestných činov, napríklad znásilnenia. Radia však tiež, čo robiť, keby sa ňou stali, alebo sa s takouto obeťou stretli. Po nedávnom prípade z Tvrdošína však vysvitlo, že verejnosť často nevie, čo v takýchto situáciách robiť.
Žena, ktorá pomohla dievčatku, ho zrejme v dobrej viere najskôr umyla. Toto je pritom najväčšia chyba, ktorú môže, či už obeť alebo svedkovia, urobiť. Polícia aj psychológovia si uvedomujú, že je to pre obeť maximálne frustrujúce a ponižujúce, no najlepšie je prísť na políciu v takom stave, v akom sú po skutku.
„Len tak je totiž možné zaistiť čo najviac stôp z ich tela, odevu, ktoré potom pomôžu nájsť a usvedčiť páchateľa,“ hovoria odborníci.
Pre malú školáčku určite nebude jednoduché vysporiadať sa s tým, čo sa jej stalo. Najviac nápomocnými pri prekonávaní traumy pre ňu zrejme bude najbližšia rodina. „Okolie dievčatka by si však malo uvedomiť, ako sa k nej správať,“ radia. „Absolútne jej totiž nepomôže nekonečné rozmazávanie toho, čo sa stalo, pošuškávanie za jej chrbtom, ukazovanie prstom či výsmechy.“
