NÁMESTOVO. Dvadsaťjeden pivovarov, 76 druhov piva, 3270 návštevníkov a neuveriteľných 19273 vyčapovaných pív. Taká je bilancia vlaňajšieho 1. Námestovského pivného festivalu. Druhý ročník, ktorý bude opäť na Nábreží Oravskej priehrady v Námestove už túto sobotu 20. mája, sľubuje ešte väčší pivný, ale aj kultúrny zážitok.
Bohatý program
Milovníci zlatistého moku si v Námestove prídu na svoje. Organizátori pre tento ročník dohodli účasť 25 pivovarov, nielen zo Slovenska, ale aj zahraničia. Návštevníci budú môcť ochutnať až 80 druhov piva.
Kým my, laici, poznáme maximálne alko, nealko, tmavé, svetlé a desiatku či dvanástku, fajnšmejkri vedia, že okolo piva je to hotová veda. Tak napríklad pivo nie je len svetlé a tmavé, ale aj polotmavé, jantárové. Okrem citrónovej príchute sú známe aj medové, brusnicové, mätové či dokonca čokoládové pivá.
V Námestove bol pivovar
Zaujímavosťou, o ktorej budú bližšie hovoriť organizátori priamo na podujatí, je niekdajší námestovský pivovar. Fungoval od roku 1994 do roku 1998, vyrábalo sa v ňom pivo značky Oravar a ročne ho tam navarili zhruba 50-tisíc litrov. Minipivovar sídlil na námestí, mal 20 zamestnancov a k dispozícii bola aj reštaurácia pre viac ako 50 hostí.
Aj tento rok budú ochutnávačov zlatistého moku zabávať rôzne známe skupiny. Do Námestova zavítajú Helenine oči, Chiki liki tu-a, menej známy Piňazi De, Námestovský Dixieland, Strigôň, No Squad, Sama Slama a DJ Buggy. Pre návštevníkov bude opäť pripravená bohatá tombola a množstvo ďalších atrakcií.

Pivné zaujímavosti
Najstarší recept na pivo má už 4000 rokov, napísali ho starovekí Sumeri údajne na kamenné doštičky vo forme piesní. Archeológovia sa ho snažili uvariť v súčasných podmienkach. Tomu dnešnému sa však chuťovo nepodobalo, bolo príliš kyslé. Ľudia v stredoveku vraj pivo pili viac ako vodu. Prvými profesionálnymi varičmi piva boli kňažné.
Najstaršia piváreň na svete bola založená v roku 1040 pri Mníchove. V 19. storočí dojčiace matky v Nemecku vypili tri litre piva denne. Verili, že je to potrebné pre správne kojenie. V roku 1814 pivo doslova zatopilo ulice Londýna. Až 1,4 milióna litrov uniklo z továrne na jeho výrobu.
Prvé plechovky piva pochádzajú z roku 1935. Pivári prestali chodiť do podnikov a začali si pivko nosiť domov v konzervách. V minulosti malo najsilnejšie pivo zhruba 21 percent alkoholu. Dnes je táto hodnota podstatne vyššia – až 67,5 percenta. Najviac piva vypijú Číňania, až 175 hektolitrov za rok. Česi však vypijú najviac piva na hlavu, ročne až 162 litrov. Dospelý Slovák vypije ročne 81 litrov piva.
Pivo je bohaté na vitamíny, v jednom litri je údajne až 200 mg biologicky aktívnych látok. O tom, že by malo byť prospešné pre organizmus, hovorí výskum amerických vedcov. Tí zistili, že pitie piva znižuje riziko výskytu žlčových kameňov až o 40 percent.