ORAVSKÝ PODZÁMOK. OFZ Istebné spustila vo svojej prevádzke v Širokej výrobu kovového kremíka. Materiál, ktorý odštartoval revolúciu v elektrotechnickom priemysle, dal meno Sillicon Valley a je mimoriadne žiadaný aj pri výrobe automobilov, lietadiel či fotovoltických článkov, budú vyrábať vďaka investícii vo výške takmer deväť miliónov eur.
„Veríme, že kremík predstavuje nielen budúcnosť pre našu fabriku, ale aj stabilnú a perspektívnu prácu pre ľudí na Orave,“ povedal výkonný riaditeľ Branislav Klocok. V novej výrobe nájde prácu 40 ľudí.
Moderná výroba
Výkyvy cien v hutníckom priemysle, prísun lacných ferozliatin z Ukrajiny, Indie a Číny prinútili vedenie OFZ uvažovať nad diverzifikáciou výroby. „Máme viac ako päťdesiatročné skúsenosti s výrobou ferozliatin, preto voľba padla na kovový kremík,“ povedal Branislav Klocok.
Rozhodnutie o tejto investícii spravilo vedenie OFZ pred dvoma rokmi, potrebné však boli rozsiahle úpravy existujúcich zariadení a výstavba nových. V Širokej pribudla najmodernejšia pec na výrobu kovového kremíka v Európe, ktorá bude produkovať 99,5-percentný kovový kremík. V Európe ho vyrábajú len v Nórsku a Francúzku. Podobnú pec už päť rokov stavajú na Islande.

Pribudli pracovné miesta
Oravskí hutníci plánujú ročne vyrobiť desaťtisíc ton tejto mimoriadne žiadanej suroviny. O odbyt obavy mať nemusia. „V blízkosti odbytových trhov v strednej Európe neexistuje konkurenčný výrobca,“ povedal Branislav Klocok. „Pokryjeme všetky požiadavky slovenského automobilového priemyslu a 20 percent potrieb susedného Poľska.“ Tým sú zabezpečené aj pracovné pozície 40 zamestnancov, ktorí sa v nepretržitej prevádzke o výrobu starajú.
Na spustení výroby sa podieľali štyria Brazílčania, ktorí majú s touto výrobou dlhoročné skúsenosti. „Pre nás to bola veľká výzva,“ povedal Marcelo Rocha. „Stretol sa tím špičkových odborníkov a táto pec má najmodernejšie technológie na svete, čo nám umožňuje vyrábať najlepší kremík na svete.“
Využijú slovenské suroviny
Takmer sto percent produkcie kovového kremíka skončí na slovenskom trhu. Súčasne takmer sto percent materiálu na jeho výrobu pochádza z domácich zdrojov. „V rámci skúšobnej prevádzky používame kremenec zo Španielska, ale neskôr budeme využívať slovenský,“ povedal Branislav Klocok. „Drevná štiepka pochádza zo Slovenska, čierne uhlie z Poľska, pretože na Slovensku také nemáme.“

OFZ tak nepriamo podporuje ďalšie pracovné pozície. Pri spustení výroby mysleli aj na životné prostredie. Desať percent z deväťmiliónovej investície si vyžiadala ochrana životného prostredia. „Úpravou filtračného zariadenia sme dokázali zvýšiť jeho výkon o polovicu, pričom sa zvýšila aj účinnosť filtrácie spalín z pece,“ povedal výkonný riaditeľ. „Zachytený popolček predávame. Využívajú ho na výstavbu ropných plošín a prístavných mól, pretože dokáže zabrániť prieniku vody do betónu. Troska predstavuje len dva percentá výroby a recyklujeme ju pri výrobe ferosilícia.“
Súčasná situácia na trhu práce sa dotkla aj OFZ. Zamestnávajú približne päťsto ľudí, potrebujú ďalších. „Rozšírenie výroby si vyžaduje nových pracovníkov,“ povedal Branislav Klocok.