HRUŠTÍN. Začala sa v poradí štvrtá oprava cesty cez Príslop. Na rad sa dostal stometrový úsek medzi dvoma prudkými zákrutami v hornej časti horského priechodu. Vodiči ho poznali veľmi dobre. Cesta sa tam zosúva dlhú dobu. Prehlbujúcu sa jamu registrovali cestujúci aj autá. Oprava vždy spočívala v zaplnení nerovnosti asfaltom. „Už ho tam musia byť dva metre,“ povedal jeden z vodičov, ktorý chodí týmto úsekom pravidelne.
Gravitáciu neoklameš
„Za dva týždne, čo sme tu, sa jama prehĺbila o približne dva centimetre,“ povedal stavbyvedúci Tomáš Serdel.
Jednou z príčin, prečo sa svah hýbe, je voda. Zanedbané odvodnenie vozovky a jej okolia spôsobilo podmočenie pôdy. Gravitácii to stačí. Zem ťahá do doliny. Oprava preto začne nad cestou.
„Urobíme trinásť drenážnych rebier. Naplníme ich kamením, aby odviedli vodu z lesa do hĺbkovej drenáže popri ceste a následne popod ňu na druhú stranu.“
Potom sa stavbári pustia do druhej etapy. Železné zvodidlá dočasne nahradia betónovými, odstránia vozovku, odťažia zem na 108 metrovom úseku. Na rad prídu osem metrov dlhé mikropiloty, ktoré svah zastabilizujú.
„Piloty sú navrhnuté kolmé aj šikmé v celkovej dĺžke 1 719 metrov,“ povedala Zuzana Hromcová, hovorkyňa Slovenskej správy ciest (SSC), ktorej cesta patrí. Na ne sa napojí železobetónový veniec, na ktorom bude stáť trojmetrový oporný múr z gabiónových košov s kamením. Na záver položia nový asfaltový koberec dlhý až dvesto metrov a nové zvodidlá. Náklady na opravu dosiahnu takmer 1,2 milióna eur.
Na Slovensku je to tak
Minulý rok stavbári upravili zosuv nad zákrutou, približne päťdesiat metrov od terajšieho úseku. Nové rigoly položili až na 400 metroch, časť nad zosuvom, ktorý v súčasnosti opravujú. Stavbári teraz ničia to, čo ich kolegovia urobili pred trištvrte rokom.
Nad postupom prác sa pozastavujú aj vodiči na sociálnych sieťach. „Je to super, len zároveň nelogické pre nás šoférov. Urobiť časť cesty na dvakrát lebo nie sú financie, dvakrát obmedzenia a riskovanie zhoršenia stavu neopraveného. Hold, stále to nejde sedliackym rozumom.“
Na Príslop sa prišiel pozrieť Igor Janckulík, splnomocnenec vlády pre rýchlostné komunikácie. „Táto cesta je životne dôležitá pre obyvateľov Bielej Oravy a autodopravcov.“ Zaujímal sa, prečo oprava začala až v apríli, keď havarijný stav na tomto úseku vyhlásili v septembri.
Odpoveď poskytla hovorkyňa SSC. „Oprava začala až po geologickom prieskume, vyhotovení projektovej dokumentácie, vydaní stavebného povolenia a ostatných náležitostí potrebných k začatiu prác.“
Komplikovaná doprava
Doprava je presmerovaná do jedného jazdného pruhu. Riadia ju semafory. Situácia je zložitá, pretože výhľad na ne znemožňuje prudká zákruta. Počas našej návštevy sa do kolízie s nákladným autom skoro dostala sanitka so zapnutými majákmi a sirénou. Na úsek sa dostala v čase, keď sa na druhej strane objavila zelená. Prvý kamión v kolóne sa pohol rovno oproti nej. Vodič sanitku nevidel ani nepočul sirénu, pretože bola za zákrutou. Zastal až na krik pracovníkov.
„Nie je dobré, že semafory sú na Príslope aj v Nižnej,“ povedal Igor Janckulík. „Pri nepredvídaných udalostiach na cestách, napríklad dopravnej nehode, keď bude niektorá cesta uzatvorená a presmerovaná na obchádzkovú trasu, vznikne dopravný kolaps.“
Oprava zosuvu by mala byť ukončená najneskôr 31. júla. Ale na Príslope ešte ostanú minimálne dva úseky, ktoré treba kvôli zosuvom dať do poriadku. Termín, kedy sa pracovné stroje vrátia piatykrát, je neznámy, rovnako ako financovanie ich opráv.