RÍM. So zaťatými zubami a veľkou túžbou po prekonaní trojhodinovej hranice sa blížil Ján Raclavský z Dolného Kubína do cieľa maratónu v talianskom Ríme. Prvýkrát mal na dosah pokorenie bájneho limitu pre amatérska bežca.
Oravský maratónec si v roku 2014 zaumienil, že odbehne maratón vo všetkých hlavných mestách Európskej únie. Celkovo ich je 28. „Spojím prí-jemné s užitočným. Spoznám život v členských štátoch Únie a neustále sa popri tom hýbem, udržujem zdravotný životný štýl.“ Možno trošku bláznivý nápad naberá čoraz jasnejšie kontúry. Ján Raclavský si urobil v zozname deviatu kvačku.
Odporúčania
Pred pretekmi v hlavnom meste Talianska podstúpil Dolnokubínčan nie veľmi radostné veci. Potreboval aj poriadnu dávku trpezlivosti. Každý účastník musí pri samotnej registrácii doložiť dva doklady – bežeckú kartu a špecializované potvrdenie od športového lekára. „Významu bežeckej karty som veľmi neporozumel. Jej vydanie stálo 12 eur a vpísal som jedine číslo do registračného formulára. Cena pri potvrdení od lekára sa pohybuje v stovkách eur. Upozorňujem na dostatočný časový predstih. Lekár vás musí objednať na rôzne vyšetrenia, nie je možné všetky absolvovať počas jedného dňa. Mne to trvalo pol roka.“
Nie najlepšie bola zvládnutá aj registrácia v samotnom dejisku. Štartovací balíček odovzdávali organizátori 8 kilometrov od štartu maratónu, ktorý bol v blízkosti Kolosea. „Keď som vystúpil z metra, neboli tam žiadne navádzacie tabule,“ hovorí Ján. „Musel som sa teda spoľahnúť na mobil alebo skupinu ľudí, že aj oni idú tam. Aj samotná registrácia prebiehala chaoticky a neplynulo. S nemeckým systémom sa to nedá porovnať.“

Bežci zvládli mačacie hlavy aj dva lejaky
Ján Raclavský sa v štartovom poli zaradil hneď do prvého koridoru za profesionálnymi bežcami. Organizátori púšťali účastníkov po 5-minútových intervaloch. Rozdelili sa tak do troch vĺn. „Prvých 10 kilometrov bolo výrazne členitých. Problém predstavoval aj povrch, ktorý tvorili mačacie hlavy osadené v historickej časti Ríma.“ Aby toho nebolo málo, maratóncov na trati chytili dva lejaky. Prvý na 15. kilometri a druhý o desať kilometrov ďalej. „Prvý mi dodal poriadnu dávku energie. Milujem behať v daždivom počasí, no počas pretekov je to odlišné. Premočené oblečenie je ťažšie a každé kilo navyše si vás počká v záverečných kilometroch. Našťastie to nebol môj prípad.“ Dolnokubínčan bez problémov zvládol aj obávaný 35. kilometer, kde už bežci začínajú cítiť nohy. Udržiaval si stále tempo 4 minúty a 13 sekúnd na jeden kilometer. Chcel po prvýkrát pokoriť hranicu troch hodín, čo sa mu aj nakoniec podarilo. Výsledný čas mal hodnotu 2:58:04 hod. „Musím byť viac ako spokojný.“
Jubilejným desiatym maratónom v poradí bude hlavné mesto Luxemburska Luxemburg. Beží sa 27. mája. „Špecifikom tohto behu je štart o 20.00 h,“ hovorí oravský vytrvalec. „Celý maratón bude pod umelým osvetlením.“