ORAVSKÉ VESELÉ, SIHELNÉ. Desaťročia existuje medzi dvomi dedinami Námestovského okresu cesta cez chotáre. Kedysi bola perfektná, takmer ako asfaltka. To však bolo v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Dnes je samá diera, prepadnutá, zle vyspádovaná.
Samá jama
Zhruba v strede cesty stojí v poli kaplnka. Tá je hranicou medzi dvomi katastrami, veselovským a sihelským. Z oboch strán je cesta vo veľmi zlom stave, sihelnianska je o niečo lepšia ako veselovská. Kedysi ju využívali ľudia nielen z dedín, ktoré prepája, ale aj Mútňania, Polhorci či Rabčania.
Každý, kto chcel ísť z dediny z jednej doliny do inej na opačnej strane, to mal bližšie ako naokolo cez Námestovo. Dnes si však tadiaľ z miestnych trúfne málokto. Problém je, že tam ukazujú aj navigácie. A neznalý terénu sa rýchlo môže dostať do poriadnych ťažkostí.
„Mali sme v škole súťaž Osmijanko,“ hovorí starosta Oravského Veselého Albín Maslaňák. „Učiteľky z Bratislavy prenocovali v Sihelnom, ráno išli k nám. Navigácia im ukázala túto trasu. Pri kaplnke zle odbočili, dostali sa ešte na horšiu cestu, ktorá je už len pre traktory. Namiesto o deviatej prišli o pol jednej, s odtrhnutými nárazníkmi a celkom znechutené.“
Cestu sme si vyskúšali aj my redakčným autom. Prejazd ňou nám trval necelú polhodinu, hoci má len štyri kilometre. Na niektorých úsekoch sme veruže mali čo robiť, aby sme niečo na aute neodtrhli.
Viacero partnerov
Veselovský starosta sa snaží vymyslieť, ako spojnicu zrekonštruovať. Využívajú ju nielen ľudia zo susedných obcí, ale aj urbárnici a družstevníci. Práve ťažké mechanizmy vozovku najviac poškodzujú.
„Navrhol som, aby sme sa viacerí spojili a podieľali sa na oprave spoločne,“ hovorí Albín Maslaňák. „Oslovili sme Sihelné, Rabču, Oravskú Polhoru, ale aj námestovské družstvo Dakna, kliňanský, rabčiansky, veselovský a námestovský urbár.“
Oficiálne sa zatiaľ na spolupráci nedohodli. Starosta však už od niektorých prísľub spoluúčasti má. V súčasnosti riešia ešte jednu alternatívu, ako by sa dala oprava cesty zaplatiť. „Samozrejme, chceme s ňou niečo urobiť,“ povedal starosta Sihelného Ľubomír Piták. „Len ešte musíme dotiahnuť financovanie. Máme zatiaľ dve alternatívy. Uvidíme, pre ktorú sa napokon s Oravským Veselým dohodneme. Výhodnejšia pre nás by bola lacnejšia. Ale všetko bude zrejmé po ďalších stretnutiach a rokovaniach.“
Podarí sa do leta?
Oravské Veselé minulý týždeň začalo s úpravami okolia. Žiaci z tvrdošínskeho lesníckeho učilištia vyčistili rigoly, vypílili a odstránili kroviny, ktoré zasahovali až do cesty. Podľa prvotných plánov by samosprávy chceli vozovku stabilizovať 30-centimetrovou vrstvou cementu, na to by šla zavalcovaná štrkodrva. „Ak sa nám podarí urobiť toto, nevylučujem, že v budúcnosti skúsime získať peniaze aj na asfalt,“ hovorí Albín Maslaňák.

Oravskoveselovské zastupiteľstvo už v tohtoročnom rozpočte vyčlenilo peniaze aspoň na prvotné úpravy cesty. Ďalšie financovanie bude závisieť od modelu financovania a od toho, ktoré subjekty sa podarí zapojiť do akcie. „Keby sa našli aj ďalší, ktorí prispejú, bolo by to super. Predsa len, urobiť štyri kilometre cesty nie je lacná záležitosť. Aj keď si práce vieme zabezpečiť svojpomocne.“
Kedy bude cesta opäť prejazdná bez toho, aby sa vodič musel obávať, či vôbec dôjde na druhú stranu, zatiaľ známe nie je. „Prial by som si, keby sme do leta urobili aspoň v našom katastri. Ale bolo by mi ľúto, keby z druhej strany nebola urobená a ľudia by ju tak či tak nemohli využívať. No verím, že nájdeme spoločné riešenie,“ povedal Albín Maslaňák.
Obaja starostovia, Sihelného aj Oravského Veselého, sa však zhodujú v tom, že ju treba urobiť čo najskôr. „Veď nielen pre našich ľudí je to perfektná skratka.“