Skupina hokejových zanietencov zo Slovenska zažila ďalšie z nezabudnuteľných dobrodružstiev. V Singapure presvedčila domácich, že okrem tenistky Dominiky Cibulkovej (minulý rok tam vyhrala titul majsterky sveta), máme aj dobrých hokejistov.
Ázijské krajiny sa bavia hokejom
Singapur je jeden z najmodernejších i najbohatších štátov sveta. Preto neprekvapuje dejisko hokejového turnaja. Odohrával sa v obchodnom centre na treťom poschodí, s čím už malo slovenské družstvo skúsenosti spred troch rokov z Bangkoku. Okrem klziska bola k dispozícii i tribúna pre 350 divákov. „Človek by nepovedal, že tieto ázijské krajiny sa bavia hokejom,“ povedal Gustáv Socháň z Tvrdošína, ktorý bol členom realizačného tímu. „Zásluhu na tom majú hlavne podnikatelia z Ameriky i Kanady, ktorí tam pôsobia.“
Slovenský tím vystupoval na medzinárodnom turnaji pod názvom Tatra Eagles Slovakia. Tvorili ho bývalí hráči Banskej Bystrice, Zvolena, Liptovského Mikuláša a Prešova. V zostave figurovali aj traja hráči z Oravy – Tomáš Chudý z Trstenej, Tibor Grígeľ z Námestova a Juraj Cibulák z Podbiela. Zo zahraničia pricestovali do Singapuru ešte Fíni, Nemci, Austrálčania a Rusi.

Úvodný gól strelil Oravčan
Slováci mali po prílete veľmi krátky čas na aklimatizáciu. Stihli sa iba ubytovať, urobiť si krátku prehliadku populárnej časti mesta Maryna Bay a večer už hrali prvý zápas. Na úvod ich čakalo silné mužstvo Manimal, s ktorým remizovali 2:2. Úvodný gól orlov dal Tomáš Chudý.
Na druhý deň Slováci zaknihovali dve vysoké víťazstva 12:2 a 11:0. „Ostatné mužstvá i diváci spozorneli,“ hovorí Gustáv Socháň. „Začali obdivovať našu kombinačnú hru s technickými útočníkmi.“
Tatra Eagles Slovakia mala po troch zápasoch istú účasť v semifinále a preto si dovolila ďalšie dva zápasy vypustiť. Proti ruskému družstvu CCCP Totachi ani len nenastúpila. „Ich najstarší hráč mal 25 rokov, náš 64. Preto sme organizátorom oznámili, že nech tento duel skontumujú.“ Skupinovú fázu zavŕšila oslabená zostava Slovenska prehrou 2:6.
Tamojšia gastronómia
V Singapure je sedemhodinový časový posun. Je to ostrovná krajina. „Každý deň tam bolo 40 stupňov, čo sme však vedeli. Preto sme sa ešte v lietadle prezliekli.“
Skupina oravských výletníkov vyskúšala v ázijskej krajine aj miestnu gastronómiu. „Je neskutočné, koľko tam bolo stánkov s občerstvením,“ hovorí Gustáv Socháň. „Typické sú ostré polievky. Ja som vyskúšal klobásky. Boli dobré. Keď som ich dojedol, povedali mi, že boli zo psa. Keby mi to povedali predtým, určite si ich nedám. Chlapci vyskúšali aj rôzne pochúťky zo žiab i lariev.“
K jedlu patrí bezpochyby aj dobrý nápoj. Každý chlap chce vyskúšať v zahraničí pivo. „Bolo veľmi drahé. Stálo až osem eur. Alkohol je tam celkovo drahý. Platí sa zaň veľká daň.“
V Singapure ostalo tisíc dolárov
Medzinárodný turnaj vyvrcholil zápasmi vyraďovacej časti. Slovenské družstvo si v semifinále skrížilo hokejky s austrálskym tímom Marauders. Po jednoznačnej výhre 9:0 postúpilo do zápasu o celkovú trofej. Dvoma gólmi sa zaskvel Tomáš Chudý a dve asistencie pridal Tibor Grígeľ, ktorého veľká chvíľa prišla vo finále. Proti domácemu tímu Mantis Singapur vsietil jediný gól zápasu a zabezpečil svojmu mužstvu celkové prvenstvo.
Tibora Grígeľa neskôr vyhlásili aj za najužitočnejšieho hráča celého turnaja. Všetky individuálne ocenenia ovládli Slováci. Cenu pre najlepšieho brankára získal Jaroslav Ferjo a najlepším útočníkom sa stal Pavel Hajduk.
Okrem trofejí dostalo víťazné družstvo aj veľký šek so sumou tisíc amerických dolárov. Ich vyplatenie však malo jeden háčik. „Organizátor nám oznámil, že ich nedostaneme,“ hovorí Socháň. „Majú vraj slúžiť ako štartovné na budúci rok. Asi tam budeme musieť ísť znova.“
Hokejoví zanietenci však majú iné plány. „Od nášho manažéra sme dostali ponuky ísť na Filipíny alebo do Južnej Kórey. Chlapci volia skôr tie Filipíny.“
Bali, Malajzia a Čína
Po hokejovom turnaji v Singapure pokračovalo dobrodružstvo už iba výletmi. Najprv Slováci navštívili ostrov Bali. „Tam stále pretrvávali oslavy a relax pri mori,“ povedal Socháň.
Potom výprava navštívila najväčšie mesto Malajzie Kuala Lumpur. Pri prehliadke obdivovali hlavne svetoznáme dvojičky Petronas Twin Towers, čo je najväčšia betónová stavba na svete. Mesto si pozreli aj z vtáčej perspektívy, z veže vysokej 421 m.
Na záver dvojtýždňového výletu sa Slováci ešte presunuli do Pekingu, kde bol hlavnou atrakciou Čínsky múr. Je dlhý 7-tisíc kilometrov. Začína v Pakistane a končí v Červenom mori. „My sme boli niekde v strede. Veľmi som sa tam chcel odfotiť v kroji a s fujarou. Batožina však už bola v lietadle. Tak som sa odfotil aspoň s klobúkom.“
Výpravu výletníkov z Oravy tvorili Marián Vasek z Nižnej, Jozef Tyrol z Trstenej, Peter Grobarčík z Rabče, Vladimír Saláta z Námestova, Magdaléna Mokrá z Trstenej, Tomáš a Lucia Vasekovci z Nižnej, Zdeno Lucký z Tvrdošína a Gustáv Socháň.
