DOLNÝ KUBÍN. Kde skončilo pôvodné vybavenie a materiál z Hviezdoslavovho námestia počas jeho rekonštrukcie? Odpoveď na túto otázku dá nakoniec možno kontrolór mesta.
Preberací protokol
V auguste 2010 začala rekonštrukcia Hviezdoslavovho námestia. Minulý rok sa pôvodné liatinové lampy verejného osvetlenia v historickom štýle objavili pri Kubínyiovskom kaštieli vo Vyšnom Kubíne. Osvetľujú súkromný pozemok.
Poslanec mestského zastupiteľstva Ján Prílepok sa minulý rok začal zaujímať, ako sa tam dostali. Navrhoval využiť ich na historickom cintoríne, kde sa štyri rovnaké lampy nachádzajú. Na jeho interpeláciu mu odpovedala radnica.
„Projekt rekonštrukcie Hviezdoslavovho námestia neuvažoval s ponechaním pôvodného stĺpového verejného osvetlenia, nakoľko jeho prevádzka a údržba bola komplikovaná a finančne náročná. Časť sme demontovali a odviezli do areálu Technických služieb v Mokradi na prípadné využitie týchto konštrukcií alebo ich častí na opravu, úpravu alebo údržbu zostávajúceho prevádzkovaného verejného osvetlenia tohto typu na území mesta.“
O lampy sa zaujímal aj poslanec Peter Jonák. Na zastupiteľstve sa opýtal, či niekto podpísal protokol o odovzdaní lámp Technickým službám. „Preberací protokol k demontovaným častiam verejného osvetlenia nebol medzi mestom a Technickými službami spisovaný,“ znela odpoveď na jeho interpeláciu.
Nejasný presun, nejasné odpovede
Po spôsobe presunu lámp z mestského do súkromného majetku začala pátrať aj redakcia. Na prvom stretnutí s konateľom Technických služieb Pavlom Heškom, ktoré sa uskutočnilo vo februári, sme odpoveď nedostali. „Bolo to dávno. Nepamätám si to. Treba to dohľadať.“
Potom sme sa pýtali mesta, či lampy niekto evidoval a ako boli vyradené z majetku mesta.
„Lampy neboli v čase ich osadenia, v osemdesiatych rokoch, zaevidované do majetku mesta ako samostatné položky, ale zvýšila sa o ne hodnota súboru Hviezdoslavovho námestia. Po ich demontáži boli uložené v areáli Technických služieb. Všetok majetok mesta, vrátane toho na Hviezdoslavovom námestí, je každoročne inventarizovaný v zmysle zákona.“

Oslovili sme aj súčasného majiteľa svietidiel. Povedal, že ich kúpil od Technických služieb, má na to doklad, ale odmietol poskytnúť bližšie informácie. Odporučil, aby tí, ktorí majú pochybnosti, podali trestné oznámenie.
Predaj lámp potvrdil aj Peter Jonák. Ako člen dozornej rady Technických služieb si od konateľa pýtal vysvetlenie. „Ukázal mi doklad, faktúru, na ktorej bol predaj desiatich lámp za približne štyritisíc eur.“
Od radnice sme žiadali vysvetlenie, kde skončili peniaze za predaj. „Mesto nedostalo peniaze za predaj lámp. Nedisponujeme ďalšími informáciami ohľadom predaja predmetných lámp,“ píše sa v odpovedi.
Ako sa mesto stará o majetok?
Po tomto zistení sme začiatkom apríla opäť navštívili konateľa Pavla Heška. Na jednoduchú otázku, ako sa lampy dostali do súkromných rúk, sme od neho dostali rovnakú odpoveď ako pred mesiacom. „Nepamätám si to.“
Peter Jonák je z prístupu mesta konateľa nahnevaný. „Budem sa opäť pýtať, ako je možné, že mesto dopustilo takéto hrubé porušenie nakladania s majetkom?“
Zástupcovia samosprávy všetkých záujemcov o informácie odkazujú na konateľa Technických služieb Pavla Heška. Mesto je stopercentným vlastníkom tejto spoločnosti. Ani radnica však nedokáže povedať, čo sa stalo.
Pavol Heško navrhol, aby Peter Jonák, ktorý je členom dozornej rady Technických služieb, zistil informácie v archíve. „Môže listovať, kontrolovať, koľko chce. Ale máme tu na to aj iné orgány. Poslanec môže navrhnúť hlavnému kontrolórovi, nech v tejto veci urobí kontrolu. Prečo je záujem len o lampy? Ostatný materiál bol kde uložený? Bolo tam veľa iných vecí.“
Časť námestia a fontány pokrýval travertínový obklad. Ide o lukratívny a nie lacný kameň. Čo sa s ním stalo? Stavenisko sa odovzdáva za určitých podmienok. Dohodne sa, čo si majiteľ necháva, čo likviduje realizátor stavby. Mesto by sa o svoj majetok malo starať, preveriť a dokázať, kde skončili lampy, dlažba, travertín, liatinové šachty a iné materiály.
Podľa zápisu o odovzdaní a prevzatí staveniska z 9. augusta 2010 zhotoviteľ stavby vybúranú dlažbu bude paletovať a odvezie do areálu Technických služieb. Čo sa týka umiestnenia ďalšieho vybúraného odpadu, zeminy a podobne, skladovanie tohto materiálu zhotoviteľ odsúhlasí s konateľom Technických služieb.