DOLNÝ KUBÍN. Počas apríla dáva radnica možnosť občanom zbaviť sa odpadu uložením do veľkoobjemových kontajnerov. Postupne ich rozmiestňuje v meste. Za minuloročný apríl do nich ľudia odložili až 86 ton nepotrebných vecí.
Choďte na zberný dvor
Dolnokubínčania sa môžu odpadu zbaviť aj na zbernom dvore v areáli Technických služieb. Každý pracovný deň je otvorený od šiestej rána do druhej popoludní. V stredu poskytuje služby až do 18.00 h, v sobotu do 12.00 hodiny. „Obyvatelia s trvalým alebo prechodným pobytom v meste Dolný Kubín v ňom môžu bezplatne odovzdať objemný, bio a elektro odpad, všetky druhy triedeného odpadu, jedlé oleje a tuky,“ povedal vedúci kancelárie primátora Vladimír Adamec. Na prevádzkové náklady zberného dvora mesto dáva 12-tisíc eur ročne. Prispievajú aj organizácie, zodpovedné za jednotlivé odpady.

Niektorým ľuďom táto možnosť nestačí. Nábytku či spotrebičov sa zbavia odložením ku kontajnerom. Vytvárajú čiernu skládku, ktorú musí mesto na svoje náklady likvidovať. Tieto náklady sa potom prejavia na poplatku za komunálny odpad, ktorý platia Dolnokubínčania.
Treba šíriť osvetu
„Ide ma poraziť, keď vidím, čo ľudia nechávajú pri kontajneroch,“ povedal predseda spoločenstva Ján Oravec. „Bývam tu sedemnásť rokov, odpisujem vodu, poznám všetky obývačky v dome. Táto sedačka nie je z našej bytovky. A pritom o dva týždne k nám pristavia veľký kontajner, kde by ju mohli vyhodiť.“
Kopu bio odpadu urobili obyvatelia bytovky na ulici Ľudovíta Štúra. V rámci jarnej brigády vyčistili okolie paneláku. „Časť sme dali do kontajnera, časť odviezli na zberný dvor a časť uložili vedľa kontajnerov, aby ho Technické služby mohli odviezť,“ povedal predseda spoločenstva Vojtech Važan.
Neuvedomili si, že dobrú vec, akou je čistenie verejného priestranstva, zakončili vytvorením čiernej skládky. Za odpad je zodpovedný ten, kto ho vyprodukoval. Ak sa nezistí, kto to je, zlikvidovať ho musí majiteľ pozemku. V tomto prípade dolnokubínska samospráva.

„Naše auto sa každý deň pohybuje po meste, vysýpa malé kontajnery, zbiera odpad vyprodukovaný našimi pracovníkmi,“ povedal konateľ technických služieb Pavol Heško. Popri tom zbiera aj odpad popri kontajneroch, pretože taký je príkaz mesta, ale ľudí tým nenúti zbaviť sa ho v zbernom dvore.
Pomôcť by mohla mestská polícia, ktorá má právo pôvodcovi čiernej skládky udeliť pokutu.
„V prípadoch vecí vedľa kontajnerov je veľmi ťažké nájsť majiteľa,“ povedal náčelník Peter Uhrina. „Veľmi by nám pomohli občania, keby nahlásili kto odpad vyniesol, prípadne ho natočili či odfotili aspoň mobilom.“
Stále platí, že lepšia je prevencia ako represia. Ale niekedy sa bez pokuty asi zaobísť nedá.
Dolnokubínčania ročne vyprodukujú takmer 8300 ton odpadu. Z tohto množstva vyseparujú 2150 ton.
