Šermiar musí mať odhodlanie, pevnú vôľu a k tomu istú dávku šialenstva

Muži v zbroji by sa nemali báť pohľadu na krv a panikáriť pri rozbitej hlave či jemných rezných ranách. Taká zbroj váži aj tridsať kilogramov.

Súčasný rytier v plnej paráde podľa stredovekej módy.Súčasný rytier v plnej paráde podľa stredovekej módy. (Zdroj: Naďa Kališová)

PODBIEL. Rinčanie zbraní, hrkotanie oceľovej zbroje a bojové pokriky sa posledný marcový víkend niesli okolím podbielanskej športovej haly. Už štvrtýkrát sa tam stretla zhruba stovka šermiarov z rôznych kútov Slovenska, tento rok zavítali na Oravu aj dve šermiarske skupiny z Čiech.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stretli sa, aby si odovzdali skúsenosti a hoci to tak na prvý pohľad určite nevyzeralo, aj aby nadviazali nové priateľstvá. Akciu už tradične organizovala skupina historického šermu Staroslovania z Podbiela.

Prešívanica na leto i zimu

Po príchode do haly sa nás ujíma Michal Hajdúch a Vladimír Spišák z chlebnickej skupiny historického šermu Draco – Rád dračích rytierov. Vedú nás k svojmu vedúcemu. „On jediný tu má so sebou celú zbroj,“ vysvetľujú cestou z chodby do haly. „Ukážeme vám, ako kedysi vyzeral rytier.“

SkryťVypnúť reklamu

Chlapci sa snažia Jána Janíka Furjela, zakladateľa skupiny, prehovoriť, aby sa nám ukázal v plnej zbroji. Nedarí sa im to. „Ste mladší, vy sa obliekajte,“ hovorí. Michal sa výzvy chopí, aj preto, že ešte nikdy na sebe brnenie nemal. Vlado je hlavný panoš, pomáhajú mu ďalší traja kamaráti. Ján nám zatiaľ vysvetľuje, čo všetko mal rytier na sebe.

„Základom bola košeľa, najčastejšie z plátna,“ rozpráva. „Na to išla prešívanica, kabát, ktorý sa obliekal pod oceľovú košeľu. Tlmil nárazy, ale pôsobil tiež ako dnešné termoprádlo. V zime držal teplo, v lete neprepustil horúčavu.“

Od šermiarov z Podbiela sa dozvedáme, že prešívanice sa nosili až koncom stredoveku. Ich predchodcami boli špeciálne bojové tuniky. Oproti obyčajným sa líšili tým, že boli ušité z niekoľkých vrstiev vlny.

SkryťVypnúť reklamu

„Bojové tuniky boli skvelou voľbou aj pre bojovníkov z nižších sociálnych vrstiev, ktorí nepoužívali ďalší typ zbroje, napríklad krúžkovú či šupinovú,“ vysvetľujú Staroslovania. „Vďaka dostupným materiálom a nenáročnej výrobe boli vhodné aj pre chudobnejších bojovníkov. Majetnejší používali rôzne zdobenie, či už olemovaním okrajov karetkami, tkanicami alebo výšivkou.“

Nebezpečné chrániče krku

Michalovi jeho pomocníci medzitým obliekajú drôtenú košeľu. Chceme si ju poťažkať, lebo neveríme, že môže mať dvanásť kíl, ako nám tvrdia naši spoločníci. Uveríme, len ak nás pod ťarchou košele prehne v krížoch. Michal sa však tvári odhodlane, keď mu ju preťahujú cez hlavu. „Bránila hrudník aj chrbát rytiera pred hrotmi šípov, proti rezným ranám,“ vysvetľuje Ján. „Môže si ľahnúť na nôž a čepeľ cez oceľové krúžky neprejde.“

SkryťVypnúť reklamu

Na drôtenú košeľu ide oceľový kyrys, hrudný pancier. Chlapci zisťujú, že musia rytiera odzbrojiť. Zabudli mu totiž dať pod pancier opasok, na ktorý sa upínajú chrániče na nohy. Opäť skladajú chrániče rúk, ramien i hrude. Začínajú s obliekaním nanovo. A Ján pokračuje v rozprávaní.

„Rytier na koni bol vrcholom vojska, išiel ako malý stredoveký tank. Kôň bol špeciálne cvičený na boj, do zbroje ho obliekal tesne pred bojom, tak ako aj seba. Každý rytier mal minimálne dva kone. Jeden ho nosil mimo boja, na druhom jazdil na bojisko.“

Náš pokusný rytier už pomaly začína vyzerať ako ozajstný. Pomocníci mu dali opasok, na ktorý pripevnili chrániče nôh. Na krk upevňujú oceľový golier. Namiesto neho mohol rytier dostať aj nákrčník. Jeho výhodou bolo, že zakryl celý krk a teda ho súper v tejto časti tela nemohol zraniť. Michal sa pri skúšaní chráničov krku netvári dvakrát nadšene. „Nie je to príjemné, akoby mi išli odseknúť hlavu,“ hovorí s chabým úsmevom.

Desiatky kíl ocele

Po takmer polhodine je náš rytier kompletne ustrojený. Nemá plnú zbroj, ale len polozbroj. Chýbajú mu oceľové topánky, chrániče holení, netrápili sme ho ani s koženou ochranou krku či drôtenou čiapkou, ktorá má ísť pod prilbu. „Na hrudný pancier ešte išiel gambezon. Bol to kabát v heraldických farbách bojovníka, aby sa na bojisku vedeli rozoznať,“ hovorí Ján Janík.

Michal za tridsať minút pribral zhruba o tridsať kíl. „Cítim sa, akoby ma zatvorili do železa,“ hovorí. „Na chvíľu je to celkom fajn, uvidíme, čo to bude po niekoľkých minútach. Ale pohybuje sa v tom strašne.“ Kompletná zbroj mohla v minulosti vážiť aj 45 kilogramov, spolu s mečom a štítom. Rozdiel bol v tom, o akú zbroj išlo.

Dnešná oceľ je ľahšia, ako bývala kedysi. Súčasní šermiari nie sú takí silní, aj strava sa zmenila. „Všetko je o zvyku a tréningu. Novému členovi obliekame zbroj postupne. Keby dostal na seba všetko hneď na začiatku, zničil by som mu chrbticu, kĺby. Musí postupne spevňovať a rysovať svalstvo, naberať kilá a podľa toho aj jednotlivé časti brnenia.“

Medzitým, ako nášho rytiera kamaráti dozbrojujú, strhne sa vedľa poriadny hrmot. Naprieč halou prechádzajú muži so štítmi v rukách. „Trénujú štítovú hradbu,“ vysvetľuje Ján. „Takto sa cvičila vojenská taktika, organizované vojsko malo svoju presnú hierarchiu.“

Voľný čas inak

Na chodbe sa školia fakíri, vonku sa skupina šermiarov oboznamuje so švajčiarskou poradovkou. „Hlavnou myšlienkou akcie je stretnúť sa, nadviazať nové priateľstvá, odovzdať si skúsenosti, schopnosti, zručnosti, vedomosti,“ hovorí vedúci Staroslovanov Kristián Furiak. „Toto je ideálne obdobie na takéto stretnutie, kým sa všetci nerozpŕchneme po rôznych akciách a vystúpeniach. Človek sa tu môže veľa naučiť.“

Prichádza policajné auto. Ťažko povedať, či niektorému zo susedov vadili sporadické bojové pokriky alebo len náhodne prechádzajú okolo. Policajti sa však otáčajú a odchádzajú. A historickí šermiari môžu pokračovať v tom, s čím sa minimálne dva mesiace v roku prezentujú nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách. Nie je to totiž len o bitkách, ale aj o histórii, niekdajších udalostiach, vtedajšom živote. Je to takmer životný štýl.

„Šermiar musí mať pevnú vôľu a istý stupeň šialenstva, lebo je dosť odvážne ísť na pole a mlátiť sa tam oceľovými zbraňami,“ hovorí nadnesene a s úsmevom Kristián. „Šerm je náročný aj na fyzičku a financie. Je to však plnohodnotné trávenie voľného času. Namiesto toho, aby sme vysedávali v krčmách, alebo chodili po diskotékach, vybijeme sa tu. Potom už nejdeme nikam, lebo nemáme za čo.“

O Staroslovanoch

Skupina historického šermu existuje od roku 2008, aktívne sa prezentuje na verejnosti od roku 2010. Zaoberá sa najstarším obdobím národných dejín, obdobím Veľkej Moravy. Napodobňuje život v 9. storočí. Okrem historického šermu sa Staroslovania venujú aj historickej lukostreľbe, vtedajšej kuchyni, remeslám a mnohým ďalším stredovekým aktivitám a činnostiam. Pôvodne sa venovali scénickému šermu a vystúpeniam na rôznych podujatiach. Postupne sa začali zúčastňovať historických akcií, na ktorých na vlastnej koži okúsili, ako chutí boj. Začali sa aktívne zapájať do rôznych hromadných bitiek, obliehačiek, turnajov. Momentálne je v skupine niekoľko plne vyzbrojených bojovníkov v ťažkej zbroji, v ľahšej zbroji, zopár lukostrelcov a taktiež ženy.

Vo svojom znaku majú tri meče, ktoré symbolizujú piliere skupiny – odvahu, priateľstvo a česť.

Dve sekery sú symbolom oddanosti a sily. Svarga (solárny symbol) umiestnená v strede je odkaz na kultúru našich slovanských predkov, pričom jej farby poukazujú na krv (červená) preliatu v boji s nepriateľmi (čierna) za náš kmeň (biela).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 442
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 136
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 227
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 586
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 149
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 262
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 130
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 778
  1. Ivan Čáni: Som inteligentná, krásna a úspešná dáma. A aj slobodná matka.
  2. Anton Kaiser: Výstava obrazov Dominika Malého
  3. Roland Vizner: Zľava 20%! Je tento pokles akciových trhov príležitosťou na nákup?
  4. Štefan Šturdzík: 350
  5. Zuza Fialová: Raz táto vláda odíde. Pripravme sa na to, že bude treba tvoriť, nanovo hľadať riešenia, opravovať krajinu aj vzťahy.
  6. Tomáš Mikloško: Svet spojený, no rozdelený
  7. Eva Chmelíková: Cítiť depresiu či úzkosť je ľudské.
  8. Ivan Mlynár: Ombudsman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 361
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 699
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 220
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 167
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 447
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 669
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 610
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 573
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Dielo Reflexe na Signál festivale v Prahe

Prvý ročník Light Art Festivalu premení mesto na veľkú svetelnú galériu.


Martin Rusina sa teší v cieli z obhajoby titulu majstra Slovenska v maratóne.

Na jubilejnom 20. ročníku predviedol najlepší výkon slovenského maratónca v histórii.


Požiar rodinného domu v Hruštíne vznikol v podkroví.

Príčinu požiaru vyšetrujú.


V rebríčkoch spokojnosti pacientov sa trstenská nemocnica drží vysoko.

Rebríčky spokojnosti zverejnili dve zdravotné poisťovne.


  1. Ivan Čáni: Som inteligentná, krásna a úspešná dáma. A aj slobodná matka.
  2. Anton Kaiser: Výstava obrazov Dominika Malého
  3. Roland Vizner: Zľava 20%! Je tento pokles akciových trhov príležitosťou na nákup?
  4. Štefan Šturdzík: 350
  5. Zuza Fialová: Raz táto vláda odíde. Pripravme sa na to, že bude treba tvoriť, nanovo hľadať riešenia, opravovať krajinu aj vzťahy.
  6. Tomáš Mikloško: Svet spojený, no rozdelený
  7. Eva Chmelíková: Cítiť depresiu či úzkosť je ľudské.
  8. Ivan Mlynár: Ombudsman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 361
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 699
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 220
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 167
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 447
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 669
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 610
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 573
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu