DOLNÝ KUBÍN. V súvislosti s potravinovým škandálom s mäsom z Brazílie sa v obchodoch, jedálňach, reštauráciách a výrobniach mäsových výrobkov objavili kontrolóri Regionálneho ústavu verejného zdravia a Regio-nálnej veterinárnej a potravinovej správy v Dolnom Kubíne. Nechodili tam zbytočne.
Podozrivé mäso našli v jedálňach
Kontrolóri regionálneho ústavu verejného zdravia prišli na Orave do 181 prevádzok. Z toho 90 jedální materských, základných a stredných škôl a 91 spoločných stravovacích zariadení, medzi ktoré patria reštaurácie.
„V troch školských zariadeniach v okrese Dolný Kubín a jednom v námestovskom okrese sme našli 71 kilogramov mäsa z Brazílie,“ povedala regionálna hygienička Mária Varmusová.
V 18 reštauráciách bolo až 423 kilogramov podozrivého mäsa. „Odobrali sme vzorky, uvidíme, aký bude výsledok. Dovtedy ich nemôžu použiť na stravovanie.“
Kuracina sa bude predávať ťažšie
Úspešní boli aj kontrolóri veterinárnej a potravinovej správy, ktorí navštívili výrobné podniky a maloobchodné predajne, kde by sa mohlo predávať toto mäso. Väčšina predajcov ho v tom čase už stiahla z pultov do skladov. „Keď sme takéto
Všímate si pri nákupe mäsa, odkiaľ pochádza?
Hlasovanie otvorené:
od: 06.04.2017 08:26
mäso našli, nahlásili sme číslo šarže do Bratislavy a na základe ich pokynu sme vzorku odobrali len vtedy, ak ešte nebola kontrolovaná,“ povedal riaditeľ Peter Čulen. Zabránili tak zbytočnej duplicitnej kontrole.
Našli štyri šarže neskontrolovaných mrazených kuracích pečienok, z ktorých vzorky odobrali. „Z troch už máme aj výsledky, sú negatívne.“ Tovar sa môže vrátiť na pulty predajní.
„Skontrolovali sme aj výrobcov mäsových výrobkov,“ povedal Pavol Cserei, vedúci odboru kontroly potravín. „Tam bolo všetko v poriadku, brazílske mäso nevyužívajú.“
Bezchybné mäso, ktoré sa vráti do predaja, môžu ľudia kúpiť bez obáv. Odborníci však odporúčajú hlavne pri kuracine vyššiu opatrnosť a kvalitnú tepelnú úpravu. Baktérie salmonely zabije už 75 stupňová teplota trvajúca 20 minút. No ľudia mu aj tak pravdepodobne nebudú dôverovať.
Môžeme očakávať podobné reakcie, ako v prípade encefalitídy, ktorá sa šírila ovčím mliekom. V tej dobe prudko poklesol odbyt bryndze aj v oblastiach, kde sa prenos choroby týmto spôsobom nepotvrdil.