Z policajných štatistík: Zločin to má teraz ťažšie

Oravskí policajti riešili vlani štyri vraždy, jednu v Oravskej Porube, druhú v Námestove, ďalšiu v Trstenej a napokon v Tvrdošíne. Všetky objasnili.

(Zdroj: ilustračné foto Petit Press)

Počet trestných činov klesá, ich objasnenosť stúpa. Kým pred desiatimi rokmi zaznamenali policajti na Slovensku viac ako 115-tisíc trestných činov, vlani iba necelých 67-tisíc. Ich objasnenosť stúpla z pôvodných 41,23 na 56,74 percent. Oravským policajtom sa darí zisťovať páchateľov a objasňovať prípady ešte viac, vlani objasnili až 66,59 percent prípadov. Pozitívne štatistiky prináša polícia aj z pohľadu dopravných nehôd.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štruktúra trestných činov na Orave

Ekonomické 235 prípadov (310 v roku 2015), objasnených 166

SkryťVypnúť reklamu

Viac ako polovicu, až 149, tvorili vlani trestné činy súvisiace s daňami a poistným.

V rámci Žilinského kraja bolo 1905 ekonomických trestných činov, čo je 24 percent z celkového počtu a objasniť sa vyšetrovateľom podarilo 58,01 percenta.

Majetkové 28 (298 v roku 2015),objasnených 120

Veľkú časť z minuloročných prípadov tvoria krádeže vlámaním, až 86 prípadov. Objasnených však bolo len 15, čo je necelých 17,5 percenta. „Je s tým problém, sú tam zaradené aj menej závažné prípady, napríklad krádeže vlámaním do bytov, pri ktorých boli len poškodené dvere,“ hovorí Ľubomír Lehotský. „Najzávažnejšie sú v prihraničných oblastiach v okrese Námestovo a Tvrdošín. Je náročné spolupracovať pri objasňovaní s kolegami na druhej strane hranice.“

Najväčší podiel z celkovej kriminality tvoria majetkové trestné činy aj v rámci kraja. Vlani ich bolo 3069, teda 38 percent z celkovej kriminality. Percento objasnenosti je pomerne nízke, 37,15 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

Násilné 95 (/74 v roku 2015), objasnených 72

Najzávažnejšími trestnými činmi z tejto kategórie v roku 2016 sú vraždy. Oravskí policajti riešili štyri, jednu v Oravskej Porube, druhú v Námestove, ďalšiu v Trstenej a napokon v Tvrdošíne. Všetky objasnili. Rok predtým bola na Orave jedna vražda, polícia ju objasnila dodatočne.

Minulý rok došlo k trom lúpežiam, dve boli objasnené, vyšetrovatelia stále riešia decembrovú lúpež v pobočke pošty vo Veličnej. Dolnokubínska polícia eviduje za minulý rok jeden prípad znásilnenia.

V kraji páchatelia spáchali 778 násilných trestných činov, čo je desať percent z celkovej kriminality. Objasniť sa podarilo 84,45 percent prípadov.

Policajné štatistiky evidujú aj zostávajúce trestné činy, kde sú zaradené dopravné nehody, ako aj trestné činy ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Ďalšou skupinou sú ostatné trestné činy – drogové prípady, požiare, výtržníctvo, marenie výkonu úradného rozhodnutia. V oboch skupinách zaevidovali policajti v Žilinskom kraji viac ako dvetisíc takýchto prípadov.

SkryťVypnúť reklamu

Dopravná situácia na Orave

(rok 2016 a porovnanie s 2015)

Celkom nehôd 244 (-11)

Nehody so zranením 133 (+2)

Počet usmrtených 9 (+2)

Počet ťažko zranených 19 (0)

Počet ľahko zranených 172 (-7)

Alkohol u vinníka nehody 29 (+2)

Na cestách Žilinského kraja zahynulo vlani 39 ľudí: Žilina 11 (-2), Dolný Kubín 9 (+2), Čadca 7 (-6), Ružomberok 5 (-4), Martin 4 (-3), Liptovský Mikuláš 3 (-2)

Najviac opitých vodičov chytili policajti v žilinskom policajnom obvode 70, v Čadci 46, Martine 35, Dolnom Kubíne 29, Ružomberku 22 a Liptovskom Mikuláši 14.

Vývoj nehodovosti od roku 2008 v Žilinskom kraji

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

počet nehôd

8204

3495

3021

2179

1975

1976

1897

1970

1993

usmrtené osoby

63

55

57

42

42

40

47

54

39

ťažko zranení

243

199

164

171

167

173

175

180

173

ľahko zranení

1083

721

712

750

565

622

795

816

829

Dôvody znižovania nehodovosti podľa Ľubomíra Lehotského:

podstatne viac policajtov v teréne ako v minulosti prijatie zákona o cestnej premávke zavedenie pojmu škodová udalosť novelizácia trestného zákona z pohľadu jazdy pod vplyvom alkoholu zvyšovanie právneho povedomia vodičov – čoraz viac premýšľajú, či si zadnú za volant opití a budú niesť množstvo následkov, okrem právnych aj verejnú potupu výrazný pozitívny vplyv sprístupnenia dvoch úsekov rýchlostnej cesty R3

Neobjasnené prípady z minulého roka

Oravskí kriminalisti sa čoraz častejšie stretávajú s prípadmi nového typu vydierania cez sociálne siete či internet.

Za minulý rok evidujú štyri prípady vydierania, kedy si žena cez chat začala písať s neznámym mužom. Flirtuje s ním, zistí jeho osobné údaje. Navrhne mu, aby jej poslal fotku svojho prirodzenia. Akonáhle to muž urobí, zapojí sa do komunikácie niekto tretí, kto sa vydáva za matku či iného príbuzného toho, komu muž obnažené fotky posielal. Adresát je vraj maloleté dieťa, ktoré takýmito fotkami môže by ohrozené na vývoji. Mužovi sa začne údajný rodič či príbuzný vyhráža, že ak nechce, aby išli na políciu a podali trestné oznámenie, musí im posla na uvedený účet určitú sumu peňazí. Muži spočiatku platia, lebo sa zľaknú verejného potupenia, hrozby trestného oznámenia. Keď sa však sumy stupňujú, niektorí sa obrátia na políciu.

V oblasti ekonomickej kriminality sú zase prípady s otočeným garde, kedy cez internet oslovujú neznámi muži ženy.

Na Orave je niekoľko podobných prípadov. Džentlmen ohuruje ženu, lichotí jej, zisťuje o nej čo najviac, „namotáva“ ju. Keď už si vytvoria vzťah, napíše jej, že je námorník, ich loď prepadli piráti, alebo sa pokazila, a on potrebuje peniaze na cestu domov. Samozrejme, sľúbi, že všetko vráti. Žena mu peniaze pošle. Zakrátko dostane ďalšiu správu. Už je na pevnine, ale potrebuje ďalšie peniaze na lekárske vyšetrenia či letenku. Žena opäť pošle. A takto páchatelia dostanú aj desaťtisíce eur len od žien z Oravy. Neraz sociálne slabých, ktoré si peniaze požičajú od príbuzných alebo v banke.

„Ide o organizované formy páchania trestnej činnosti, vysoko sofistikované a premyslené,“ hovorí Anton Šteiniger, zástupca riaditeľa OR PZ Dolný Kubín. „Dokazovanie je veľmi náročné, keďže všetko ide cez internet, páchatelia sú zruční. ľudia by si mali dáva pozor a pri práci s internetom sa dobre zamyslieť, s kým komunikujú a ako môžu dopadnú.“

Najvýznamnejšie vlani objasnené trestné činy

Október 2016, rodinný dom v Bobrove, polícia nachádza staršieho, na prvý pohľad dobitého muža mŕtveho vo vani.

Vyšetrovanie prináša šokujúce zistenia. Syn napustil vodu do vane, vošiel do izby, kde ležal na posteli jeho otec. Vyzval ho, aby sa išiel okúpať. Keď to starší muž odmietol, syn ho začal bi, najskôr mu dal facky, keď stále odmietal kúpeľ, jedenásťkrát ho udrel do hlavy aj iných častí tela zhruba polmetrovým smrekovým odrezkom. Potom ho na rukách preniesol do kúpeľne, vložil do vane. Išiel do kotolne spáli drevený klátik a odišiel z domu. Otca nechal bez pomoci, hoci vedel, že sa veľmi ťažko pohybuje, mal poruchy motoriky.

Po viacerých poraneniach, ktoré mu syn spôsobil, muž upadol do bezvedomia. Možno sa aj snažil zachráni, no nedokázal to. Utopil sa. Polícia prípad vyšetrovala takmer týždeň, keďže neboli svedkovia. „Bol to čin zákerný, neetický, neľudský, oveľa viac premyslený ako vlaňajšie prípady vraždy spáchané najmä z afektu, okamžitého vzplanutia či hádky,“ povedal Ľubomír Lehotský, riaditeľ OR PZ Dolný Kubín. „Vyšetrovanie bolo veľmi náročné a výsledok svedčí o vysokej profesionálnosti našich ľudí.“ Syn bol obvinený z prečinu zabitia.

Február 2016, Dolný Kubín, žena s početnými modrinami volá na svojho manžela políciu. Ten končí vo väzbe. Zakrátko sa policajti dozvedajú, že manžel týral svoju ženu už od roku 1994. Najskôr ju bil zhruba raz za mesiac. Udieral ju čímkoľvek, najčastejšie päsťami, kopal ju čižmami, nadával jej. Od roku 2015 sa útoky stupňovali, začal ju bi dennodenne. Každé ráno o štvrtej sa zobudil, zasvietil, odokryl ju, začal ju bi päsťami, sadal si na ňu, kolenami jej pritlačil ruky a op仝 ju bil a kopal. Útoky sa vystupňovali v noci 15. februára. Okolo desiatej ju začal udiera, kopa, nadával jej, odviedol ju do spálne, kde ju chodil opakovane bi. O tretej ráno si na ňu sadol, udieral ju do tváre a hovoril jej, nech ju Boh chráni, ak sa bude chcieť dať rozviesť. Skončil až vtedy, keď jej z nosa začala tiecť krv. V tú noc utrpela povrchové poranenia tváre, viacpočetné pomliaždeniny tváre a končatín. Muža vyšetrovateľ obvinil zo zločinu týrania blízkej a zverenej osoby.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 96 067
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 999
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 670
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 903
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 153
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 728
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu